Διεθνή

Serie A: «Άλωσε» το Ολίμπικο η Μίλαν (+videos)

Σημαντική εκτός έδρας νίκη της Μίλαν επί της Ρόμα με 2-1 – Το 3Χ3 έκαναν οι «ροσονέρι».

Πολύ καλό ξεκίνημα στο Καμπιονάτο για τη Μίλαν. Οι «ροσονέρι» στην πιο δύσκολη μέχρι τώρα δοκιμασία τους στο Ιταλικό πρωτάθλημα, επικράτησαν στο Ολίμπικο της Ρόμα με 2-1. Μάλιστα είχαν «καθαρό» σκορ υπέρ τους μέχρι τις καθυστερήσεις όταν και μείωσαν οι γηπεδούχοι.

Αξιοσημείωτο πως οι «ροσονέρι» αγωνίστηκαν για περισσότερο από μισή ώρα με παίκτη λιγότερο, καθώς στο 61’ αποβλήθηκε ο Τομόρι για τους Μιλανέζους.

Ο Ολιβιέ Ζιρού με πέναλτι στο 9’ έκανε το 0-1, για να έρθει ο Ράφαελ Λεάο στο 48’ να «γράψει» το 0-2. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Σπινατσόλα στις καθυστερήσεις, χωρίς να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω. Η Ρόμα δεν έχει αρχίσει καθόλου καλά, μια και σε τρία ματς έχει μόλις 1 βαθμό.

Την αυλαία της 3ης αγωνιστικής άνοιξε το ματς της Σασουόλο με την Βερόνα. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν 3-1 υποχρεώνοντας τους «Έλληνες» στην πρώτη τους απώλεια.