![Σωτήρη Τσάτσο, παικταρά, αιώνιε έφηβε!](https://www.sportstonoto.gr/wp-content/uploads/2019/08/%CF%84%CF%83%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CF%83.jpg)
Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γ.Σ. Αλμυρού στο φιλικό παιχνίδι που έδωσε σήμερα με τον Απόλλωνα Λάρισας στο στάδιο «Αθ. Ραγάζος». Οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν με 1-0, μιας ομάδας που αγωνίζεται στη Σούπερ Λιγκ 2 και έδειξαν πως βρίσκονται σε καλό δρόμο, ενόψει των υποχρεώσεών τους στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας (αρχίζει στις 27 Σεπτεμβρίου).
Κορυφαίος παίκτης του Αλμυρού ήταν ο «αειθαλής» Σωτήρης Τσάτσος, ο οποίος τα έκανε όλα μέσα στο γήπεδο. Έτρεξε πολλά χιλιόμετρα, ήταν πολύ καλός στα ανασταλτικά του καθήκοντα, ενώ βοήθησε σημαντικά την ομάδα και στο δημιουργικό κομμάτι, κερδίζοντας και το πέναλτι, από το οποίο προήλθε το γκολ της νίκης του ΓΣΑ.
Να τονίσουμε, πως στο σημερινό παιχνίδι έπαιξε για πρώτη φορά ο νεοαποκτηθείς Φαμπρίτσιο Πότσι, ο οποίος με την εμπειρία του έδειξε πως θα βοηθήσει τον ΓΣΑ στο νευραλγικό χώρο της μεσαίας γραμμής.
Ο προπονητής του Αλμυρού, Αλέξανδρος Κούρτογλου, παρέταξε την ομάδα με τερματοφύλακα τον Φλίγκο, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Λάμπος και το αριστερό ο Κουτσούκης. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Κόκκας και Κυριάκος. Αμυντικός χαφ ήταν ο Πότσι, πιο μπροστά έπαιξαν οι Τσάτσος και Καναβός, ενώ την τριάδα στην επίθεση αποτέλεσαν οι Βαγενάς, Κοντοβάς και Καραγεωργόπουλος.
Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν πολύ καλή παρουσία, περιόρισαν στο ελάχιστο την επιθετική δραστηριότητα του Απόλλωνα και απείλησαν το τέρμα των φιλοξενουμένων σε δύο περιπτώσεις με τον Τσάτσο στο 35’ (κεφαλιά άουτ) και στο 40’, με τον έμπειρο μέσο να μην βρίσκει την μπάλα σε σέντρα του Κοντοβά.
Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 47’ ο Σωτήρης Τσάτσος (κορυφαίος του ματς) κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Βαγενάς, γράφοντας το 1-0 για τον Αλμυρό. Στη συνέχεια του παιχνιδιού υπήρξαν ορισμένες καλές στιγμές εκατέρωθεν, δίχως όμως το σκορ να αλλάξει, με τον Αλμυρό να παίρνει τη νίκη και τον Αλέξανδρο Κούρτογλου να μένει ευχαριστημένος από την εμφάνιση της ομάδας του.
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Φλίγκος, Λάμπος (46’ Δ. Γκάμπας), Πρ. Κουτσούκης, Κόκκας, Κυριάκος, Πότσι, Καραγεωργόπουλος (25΄λ.τρ. Χρηστίδης, 70’ Χρ. Γκάμπας), Κοντοβάς (60’ Γ. Κουτσούκης), Τσάτσος, Κοντοβάς, Βαγενάς.
Goalpost
![](https://www.sportstonoto.gr/wp-content/uploads/2021/04/sportstonoto-newwhite.png)
![](https://www.sportstonoto.gr/wp-content/uploads/2024/04/tsikouris_georgios.jpg)
![](https://www.sportstonoto.gr/wp-content/uploads/2022/06/alberto_sala.jpg)
Πρόσφατα άρθρα
- Οι αθλητικές μεταδόσεις του Σαββάτου: Με πρεμιέρα των Ολυμπιακών Αγώνων σήμερα (+videos)
- Θανατηφόρο τροχαίο στη Μεσσηνία – 2 παιδιά ανάμεσα στους 4 νεκρούς (video)
- Ολυμπιακοί Αγώνες, Τελετή Έναρξης: Ο Ζιντάν παρέδωσε την Ολυμπιακή Φλόγα στον Ναδάλ (+video)
- Ιαπωνία – Παραγουάη 5-0 | HIGHLIGHTS
- Τελετή Έναρξης | ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ συγκίνηση από την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ Celine Dion! (video)
- Τελετή Έναρξης | Η είσοδος της Κύπρου με σημαιοφόρο τον Μίλαν Τραΐκοβιτς! (video)
Addurl.gr – Κατάλογος Επιχειρήσεων
![](https://www.sportstonoto.gr/wp-content/uploads/2020/10/ademai.jpg)
Δες ακόμη…
-
Η Ώρα του Σωτήρη
/ 2 μήνες agoΘοδωρής Ζαγοράκης: “Γιώργο Πρασσά κάντο όπως ο Ιβάν Σαββίδης” (+video)
Μια ξεχωριστή “Ωρα του Σωτήρη” είχαμε λοιπόν την Δευτέρα 3-6-2024, στις 22:30′ το βράδυ,...
By sportstonoto -
Καλαμάτα
/ 2 μήνες agoΓεωργούντζος: “Το όνειρο πραγματικότητα ο Ολυμπιακός, θα πάει στη Super League την Καλαμάτα ο Πρασσάς” (video)
Ο Σωτήρης Γεωργούντζος μίλησε ως καλεσμένος στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του “Mesogeios tv“ και...
By sportstonoto