Βόλεϊ

Σπουδαία νίκη απέναντι στον ΓΣ Άργους ο ΑΟ Ακρίτας

Σε ένα από τα πιο κρίσιμα παιχνίδια της σεζόν, ο ΑΟ Ακρίτας έδειξε χαρακτήρα και πέτυχε σπουδαίο διπλό απέναντι στον Γ.Σ. Άργους, με 1-3 σετ, μέσα στο Άργος. Με αυτή τη νίκη, ανέβηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας ενώ ταυτόχρονα απομακρύνθηκε από τις δύο τελευταίες θέσεις οι οποίες, υπό προϋποθέσεις, οδηγούν στην πιο κάτω κατηγορία.

Μεγάλη “μάχη” έγινε στο πρώτο σετ, με τις γηπεδούχες να το κατακτούν οριακά (28-26). Στο επόμενο σετ, οι παίκτριες του ΑΟ Ακρίτας επέβαλαν το ρυθμό τους ισοφαρίζοντας σε 1-1 (20-25), ενώ στο τρίτο αν και βρέθηκαν πίσω με 17-10 κατάφερνα με μια αντεπίθεση διαρκείας να το γυρίσουν παίρνοντας κεφάλι στο σκορ (23-25). Όπως συμβαίνει πάντα μετά από μια μεγάλη ανατροπή ήταν θέμα χρόνου στη συνέχεια να έρθουν η καθαρή νίκη και οι τρεις βαθμοί (13-25 το 4ο σετ). Επόμενος αντίπαλος ο φιλόδοξος Ερυθρός Αστέρας Πατρών, αυτή τη φορά στην Καλαμάτα την ερχόμενη Κυριακή.
Γ.Σ. ΑΡΓΟΥΣ : Μπαλακανάκη, Αντότσι, Κλάδη-Παναγάρη, Θεοδώρου, Κουμούτση, Γρίβα (c), Μαστοράκη (λ), Καρκούλη, Κότσιφα, Ντούλια, Πασιά Ε., Πάσιά Κ., Ρόκιζα, Σελλή
Α.Ο. ΑΚΡΙΤΑΣ (Ντάκουρης Παναγιώτης ): Πανταζοπούλου Νάνσυ, Χειλαδάκη Κέλλυ, Ορφανέα Αφροδίτη (c), Βαμβακούση Όλγα, Μαθιουδάκη Νίκη, Μπότη Καλλιρόη, Λίκα Αγγελική (λ), Καπλάνη Θεοδώρα (λ), Μπεσή Εβελίνα, Μπότη Θεοδώρα, Ιωαννίδη Χριστίνα, Βυζά Αναστασία, Βρυώνη Κατερίνα