Τι έγινε χθες Τετάρτη στην Euroleague…

Τι έγινε  χθες Τετάρτη  στην Euroleague…

Euroleague: Επική ανατροπή Βίρτους κόντρα σε Μπάρτσα – Πήρε το «θρίλερ» η Μακάμπι | Η βαθμολογία

Euroleague: Τη νίκη με τρομερή ανατροπή πανηγύρισε η Βίρτους Μπολόνια, μια και επιβλήθηκε 80-75 της Μπαρτσελόνα, ενώ η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε το «θρίλερ» κόντρα στην Βιλερμπάν (94-91) στην Γαλλία.

Μία σημαντική νίκη πήρε η Μακάμπι Τελ Αβίβ στη Λιόν της Γαλλίας. Η ομάδα του Όντεντ Κάτας αποδείχθηκε πιο αποτελεσματική στα τελευταία λεπτά και πήρε το «διπλό» στις λεπτομέρειες, αλλά και την τάπα του Ουέιντ Μπόλντγουιν στον Νάντο Ντε Κολό στην τελευταία φάση.

Ο Αμερικάνος άσος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Ισραηλινούς, τελειώνοντας τον αγώνα με 21 πόντους και 8 ασίστ, ενώ σημαντική ήταν και η βοήθεια του Λορένζο Μπράουντ, που είχε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Από την άλλη, ο Νάντο Ντε Κολό ήταν ο κορυφαίος για τους γηπεδούχους με 22 πόντους, αλλά ήταν και μοιραίος, καθώς έκανε αντιαθλητικό φάουλ, ένα λεπτό πριν τη λήξη και στην τελευταία επίθεση δέχθηκε το… στοπ.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 46-45, 66-70, 91-94.

Επική ανατροπή Βίρτους κόντρα στην Μπαρτσελόνα

Στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας παρέμεινε η Βίρτους Μπολόνια, μετά τη νίκη της 80-75 απέναντι στην Μπαρτσελόνα με ανατροπή… διαρκείας. Οι Καταλανοί είχαν πάρει προβάδισμα 16 πόντων στο 15’ και 10 στο 28’ ωστόσο, ο Ίφε Λούντμπεργκ οδήγησε την ομάδα του Λούκα Μπιάνκι στην 8η νίκη της στη σεζόν.

Ο άσος των Ιταλών τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους, έχοντας βοήθεια από τον Ντάνιελ Χάκετ και Τορνίκε Σενγκέλια, με τους δύο παίκτες να σημειώνουν από 14 πόντους. Από την άλλη, οι Ισπανοί υπέπεσαν σε 17 λάθη, με τον Ουίλι Ερνανγκόμεθ να έχει 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 33-45, 56-61, 80-75

Νέα ήττα για Ιτούδη

Μία ακόμα νίκη υπό τις οδηγίες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς πανηγύρισε η Μπασκόνια, μια και επιβλήθηκε 80-79 της Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Ιτούδη. Οι Βάσκοι κατάφεραν να πάρουν το… ροζ φύλλο αγώνα, χάρις σε τρίποντο του Μάρκους Χάουαρντ στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ο Αμερικάνος τελείωσε τον αγώνα με 28 πόντους, οδηγώντας τους Ισπανούς στην 7η νίκη τους, ενώ είχε τη… συμπαράσταση του Μάικ Κότσαρ με 15 πόντους και του Βάνια Μαρίνκοβιτς που σημείωσε 13 πόντους.

Στην αντίπερα… όχθη, ο Νάιτζελ Χέιζ τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους, τη στιγμή που ο Μάρκο Γκούντουριτς πέτυχε 14 αλλά ήταν ο μοιραίος, μια και αστόχησε στο τελευταίο σουτ του αγώνα. Χαμηλά έμεινε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 9 πόντους, ενώ ο Νικ Καλάθης είχε 3 πόντους και ακόμα 4 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 38-37, 57-55, 80-79.

Αντίδραση για Βαλένθια

Τέλος στο αρνητικό σερί των πέντε ηττών έβαλε η Βαλένθια με τη νίκη της 85-81 επί του Ερυθρού Αστέρα. Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο μέρος, πήραν προβάδισμα 16 πόντων, αλλά στην «επανάληψη» οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου αντέδρασαν, αλλά δεν ολοκλήρωσαν την επιστροφή τους.

Πρωταγωνιστής για τις «νυχτερίδες» ήταν ο Μπράντον Ντέιβις που είχε 21 πόντους και 5 ριμπάουντ, με τον Σέμι Οτζελέγε να σημειώνει 17 και άλλους 10 πρόσθεσαν οι Κρις Τζόουνς και Βίκτορ Κλαβέρ.

Για τους ηττημένους, οι Νεμάνια Νέντοβιτς και Σάμπαζ Νέιπερ σημείωσαν από 14 πόντους, με τον Τζόελ Μπόλομποϊ να προσθέτει 12 πόντους και 11 είχε ο Μίλος Τεόντοσιτς.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 56-40, 72-65, 85-81.