Τυνησία-Αυστραλία 0-1: Άντεξαν την πίεση τα «καγκουρό» και πήραν τη νίκη (+videos)

Μουντιάλ 2022: Η Αυστραλία πήρε το προβάδισμα και το κράτησε έως το τέλος απέναντι στην Τυνησία.

Η Τυνησία κέρδισε τις

, αλλά η Αυστραλία πανηγύρισε τη νίκη με 1-0, βάζοντας τις βάσεις για την πρόκριση στους «16» του Μουντιάλ 2022. Το γκολ του Ντιουκ στο 23’ έδωσε στα «καγκουρό» το προβάδισμα, με τους Αφρικανούς να πιέζουν και να ψάχνουν την ισοφάριση. Ωστόσο, δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν την υπεροχή και τις ευκαιρίες τους, με την Αυστραλία να πανηγυρίζει το πολύτιμο «τρίποντο».

Μετά από τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, όπου η Αυστραλία είχε την κατοχή, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει, η Τυνησία ισορρόπησε και το παιχνίδι απέκτησε ρυθμό και ενδιαφέρον.

Ο Τζεμπαλί έκανε ωραίες ενέργειες και δημιούργησε επικίνδυνες καταστάσεις, αλλά ο Μσακνί στο 20’ δεν έκανε καλό κοντρόλ και σπατάλησε την ευκαιρία. Σουτ του Ντρέγκερ στο 21’ δεν βρήκε στόχο.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, η Αυστραλία κατάφερε να σκοράρει, σε μια ωραία αντεπίθεση. Ο Γκούντγουϊν έκακε τη σέντρα, η μπάλα βρήκε στον Ντρέγκερ και ο Ντιουκ με κεφαλιά πέτυχε το 0-1.

Η Τυνησία προσπάθησε να αντιδράσει και έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες, με το σουτ του Ντρέγκερ στο 41’, αλλά ο Σουτάρ έκοψε σωτήρια και στο 45+3’ ο Μσακνί πλάσαρε δίπλα από το δοκάρι, μετά από ωραία σέντρα του Τζεμπαλί. Μετά το γκολ η Αυστραλία είχε ένα σουτ του Ιρβάιν.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η Τυνησία ήταν αυτή που μπήκε δυνατά και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης. Παρά το γεγονός ότι είχε την κατοχή της μπάλας, η αφρικανική ομάδα δεν δημιουργούσε ευκαιρίες. Αντίθετα, μια υποψία φάσης έκανε η Αυστραλία, αλλά το γύρισμα του Γκούντγουϊν δεν το εκμεταλλεύτηκε κάποιος συμπαίκτης του.

Στο 71’ τα «καγκουρό» έχασαν νέα ευκαιρία με τον Λέκι να μην μπορεί να πλασάρει στην αντεπίθεση, ενώ ο Μσακνί στο επόμενο λεπτό δεν κατάφερε να νικήσει τον Ράιαν. Στα τελευταία λεπτά, η Τυνησία έκανε απέλπιδες προσπάθειες για να ισοφαρίσει, με την Αυστραλία να προσπαθεί να υπερασπιστεί το υπέρ της σκορ.

Τυνησία (Τζαλέλ Καντρί): Ντάμεν, Ταλμπί, Μεριά, Μπρον (74’ Κενίσι), Λαϊντουνί (67’ Καζρί), Σκιρί, Ντρέγκερ (46’ Σασί), Αμπντί, Μσακνί, Τζεμπαλί (74’ Κεσχρίντα), Σλιτί.

Αυστραλία (Γκρέιαμ Άρνλοντ): Ράιαν, Ρόουλες, Κάρατσιτς (75’ Ντεγκενέκ), Μπέχιτς, Σουτάρ, ΜακΓκρί (64’ Χρούστιτς), Μόουι, Λέκι (84’ Μπάκους), Ιρβάιν, Ντιουκ (64’ Μακλάρεν), Γκούντγουϊν (84’ Μάμπιλ).