Η ομάδα της Ηλείας επικράτησε με σκορ 4-3 της Θύελλας Πατρών και με 16 βαθμούς, νιώθει πλέον μεγαλύτερη ασφάλεια όσον αφορά την παραμονή στην κατηγορία. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι αποχαιρέτισαν και μαθηματικά, καθώς δεν μπορούν να καλύψουν τη διαφορά στις δύο εναπομείνασες αγωνιστικές.

Το σκορ άνοιξε στο 6ο λεπτό ο Κουλούρης με πλασέ μέσα από την περιοχή και στο 30′ ο Βλαχόπουλος πήρε τη σκυτάλη και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Οκτώ λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά της Θύελλας να αντιδράσει και να μειώσει το σκορ με τον Βέρρα, όμως με τη λήξη του πρώτου μέρους, ο Αίας κέρδισε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Κουλούρης.

Στο 64′ ο Βασιλακόπουλος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1, δίνοντας διαστάσεις στη νίκη των γηπεδούχων, παρά το γεγονός πως τρία λεπτά αργότερα, οι Αχαιοί μείωσαν το σκορ με εύστοχο πέναλτι του Αγουρίδη.

Στο 83′ και πάλι με τον ίδιο τρόπο σκόραρε η Θύελλα αλλά και με τον ίδιο εκτελεστή, μειώνοντας το σκορ ακόμη περισσότερο.

Συνθέσεις

Αίας Γαστούνης : Αντωνόπουλος, Παρασκευόπουλος, Βασιλικόπουλος, Δούλος, Βατσής, Τσακοπιάκος, Σταθάτος, Βλαχόπουλος (46′ Γεωργιόπουλος), Κουλούρης (80′ Χριστοφοράτος), Γκρίλλας, Κάρδαρης (68′ Βράπι).

Θύελλα Πατρών : Κοντογιώργης, Κωνσταντινίδης Ν., Σμπόρας, Μανθόπουλος (80′ Κωνσταντινίδης Κ.), Κατριβέσης, Αγουρίδης, Σκούμης, Παναγόπουλος, Βέρρας, Κουτσαντώνης, Ντίνος (78′ Σκόνδρας).