![Volleyleague: Ο Καλαματιανός Φρίξος Κωτσάκης ΜVP της 5ης αγωνιστικής (+video)](https://www.sportstonoto.gr/wp-content/uploads/2021/03/frixos-kotsakis-mvp.jpg)
Ο Φρίξος Κωτσάκης ήταν πρωταγωνιστής του Α.Ο.Π. Κηφισιάς στη νίκη επό του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ με 3-2 σετ στη Σύρο. Μάλιστα αυτή ήταν και η πρώτη ήττα των νησιωτών στην έδρα τους την εφετινή σεζόν. Στην επίθεση σημείωσε 13 πόντους όμως εκεί που έδωσε πραγματικό ρεσιτάλ ήταν η υποδοχή καθώς σε 27 προσπάθειες ήταν αλάνθαστος με ποσοστό υποδοχής 38% και 22% άρστες. Είχε 12/23 επιθέσεις, ποσοστό 52% και έναν πόντο από μπλοκ, ενώ βοήθησε τα μέγιστα και στο μπλοκ – άμυνα.
Είναι ο πρώτος παίκτης του Α.Ο.Π. Κηφισιάς που λαμβάνει αυτή την διάκριση την εφετινή σεζόν και είναι η 29η φορά που παίκτης του Α.Ο.Π. Κηφισιάς αναδεικνύεται MVP από τότε που η ομάδα ανέβηκε στην Volley League. Ο Φρίξος Κωτσάκης γεννήθηκε 1 Μαΐου 1999, έχει ύψος 1.95 και αγωνίζεται ακραίος και για πρώτη φορά αναδεικνύεται ως MVP Βίκος Cola.
Ο Φρίξος Κωτσάκης δήλωσε για την διάκριση του:
«Είναι μεγάλη διάκριση για εμένα και είμαι πολύ χαρούμενος, καθώς είναι η πρώτη φορά που ψηφίστηκα ως ο κορυφαίος παίκτης μια αγωνιστικής στην Volley League. Η χαρά μου γίνεται ακόμα μεγαλύτερη, καθώς πριν λίγο καιρό απουσίασα για δύο εβδομάδες από τις προπονήσεις. Αυτό μου δείχνει ότι επέστρεψα δυνατός και υγιής. Θέλω να αφιερώσω αυτή την διάκριση στους γονείς μου, οι οποίοι είναι πάντα δίπλα μου και με στηρίζουν, στα καλά και στα δύσκολα. Επίσης ευχαριστώ τους συμπαίκτες μου και το επιτελείο της ομάδας.
Χωρίς την ομαδική προσπάθεια, δεν μπορεί να υπάρχει ατομική διάκριση. Απέναντι στον Φοίνικα κάναμε μία μεγάλη νίκη που μας ανεβάζει την ψυχολογία. Αν και διανύουμε μία δύσκολη περίοδο λόγω κορωνοϊού, απολαμβάνω τον ρόλο μου στην ομάδα της Κηφισιάς. Μου δίνεται η ευκαιρία να αγωνιστώ σε υψηλό επίπεδο και να βελτιωθώ ως παίκτης. Εύχομαι το πρωτάθλημα να συνεχιστεί και να ολοκληρωθεί ομαλά, χωρίς περισσότερα απρόβλεπτα».
Ο Κωστάκης ξεκίνησε την καριέρα του από την Καλαμάτα 80 το 2016, για να συνεχίσει την επόμενη χρονιά στον Παμβοχαϊκό. Η φετινή σεζόν τον βρήκε στην Volleyleague για λογαριασμό της Κηφισιάς.
![](https://www.sportstonoto.gr/wp-content/uploads/2021/04/sportstonoto-newwhite.png)
![](https://www.sportstonoto.gr/wp-content/uploads/2024/04/tsikouris_georgios.jpg)
![](https://www.sportstonoto.gr/wp-content/uploads/2022/06/alberto_sala.jpg)
Πρόσφατα άρθρα
- Οι αθλητικές μεταδόσεις του Σαββάτου: Με πρεμιέρα των Ολυμπιακών Αγώνων σήμερα (+videos)
- Θανατηφόρο τροχαίο στη Μεσσηνία – 2 παιδιά ανάμεσα στους 4 νεκρούς (video)
- Ολυμπιακοί Αγώνες, Τελετή Έναρξης: Ο Ζιντάν παρέδωσε την Ολυμπιακή Φλόγα στον Ναδάλ (+video)
- Ιαπωνία – Παραγουάη 5-0 | HIGHLIGHTS
- Τελετή Έναρξης | ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ συγκίνηση από την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ Celine Dion! (video)
- Τελετή Έναρξης | Η είσοδος της Κύπρου με σημαιοφόρο τον Μίλαν Τραΐκοβιτς! (video)
Addurl.gr – Κατάλογος Επιχειρήσεων
![](https://www.sportstonoto.gr/wp-content/uploads/2020/10/ademai.jpg)
Δες ακόμη…
-
Η Ώρα του Σωτήρη
/ 2 μήνες agoΘοδωρής Ζαγοράκης: “Γιώργο Πρασσά κάντο όπως ο Ιβάν Σαββίδης” (+video)
Μια ξεχωριστή “Ωρα του Σωτήρη” είχαμε λοιπόν την Δευτέρα 3-6-2024, στις 22:30′ το βράδυ,...
By sportstonoto -
Καλαμάτα
/ 2 μήνες agoΓεωργούντζος: “Το όνειρο πραγματικότητα ο Ολυμπιακός, θα πάει στη Super League την Καλαμάτα ο Πρασσάς” (video)
Ο Σωτήρης Γεωργούντζος μίλησε ως καλεσμένος στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του “Mesogeios tv“ και...
By sportstonoto