Superleague

Ξέσπασε στην Κηφισιά η ΑΕΚ (+videos)

Ο κόσμος επέστρεψε στην “OPAP Arena” και η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα στις νίκες, καθώς έκανε το καθήκον της απέναντι στην ομάδα των βορείων προαστίων, η οποία δεν άντεξε παίζοντας σχεδόν όλο το παιχνίδι με δέκα παίκτες και ηττήθηκε με 3-0 από την “Ένωση” για την 23η αγωνιστική της Super League.

Με… άγριες διαθέσεις μπήκε στο παιχνίδι η ΑΕΚ, προσπαθώντας να βάλει από νωρίς τις βάσεις για μία εύκολη επικράτηση σε βάρος της Κηφισιάς. Έτσι, η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα δημιούργησε την πρώτη σημαντική της ευκαιρία μόλις στο 2ο λεπτό. Ο Πήλιος έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Γκαρσία με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Στο 5′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Σπίνος αντίκρισε απευθείας την κόκκινη κάρτα για σπρώξιμο στον Γκαρσία μέσα στην περιοχή. Ο επιθετικός από το Τρινιντάντ και Τομπάγκο ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι στο 7′, αλλά απέκρουσε ο Αναγνωστόπουλος. Τελικά, ο φορ της “Ένωσης” πήρε το… αίμα του πίσω στο 19′. Ο Ελίασον με ωραία ενέργεια απέφυγε έναν αντίπαλο από τα αριστερά, έκανε τη σέντρα προς την περιοχή και ο Γκαρσία με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Πέντε λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης πέτυχε το 2-0 για την ΑΕΚ. Ο Πήλιος έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Γκατσίνοβιτς εκτέλεσε μέσα από την περιοχή. Ο Αναγνωστόπουλος τον σταμάτησε, αλλά ο Γκαρσία ήταν στο κατάλληλο σημείο και με κεφαλιά σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Στο 28′ ο Τσάπαν στην προσπάθειά του να διώξει το γύρισμα του Γκατσίνοβιτς, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Κηφισιάς, όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να ανεβάσει κι άλλο τον δείκτη του σκορ πριν την ανάπαυλα. Οι γηπεδούχοι σπατάλησαν αρκετές ευκαιρίες, έχοντας δημιουργήσει 20 τελικές προσπάθειες στα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα.

Ο ρυθμός της αναμέτρησης ήταν λογικό να πέσει στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς η ΑΕΚ που είχε ένα προβάδισμα ασφαλείας, ήταν δύσκολο να συνεχίσει με την ίδια ένταση και πίεση στο παιχνίδι της για ακόμη 45 λεπτά, απέναντι στην Κηφισιά των δέκα παικτών. Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως κατέβασαν ταχύτητα και δεν απειλούσαν με την ίδια συχνότητα. Στο 59′ ο Σιντιμπέ έκλεψε την μπάλα από τον Σάντος και έκανε αμέσως το σουτ έξω από την περιοχή. Ο Αναγνωστόπουλος ήλεγχε την πορεία της μπάλας και μπλόκαρε, όμως και λίγο μετά σε μία προσπάθεια του Πινέδα. Στο 63′ ο Γκαρσία έφυγε στην πλάτη της άμυνας, πέρασε τον Αναγνωστόπουλο, αλλά τον σταμάτησε ο Τσάπαν. Στο 68′ κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία της η Κηφισιά, η οποία αναπτύχθηκε ωραία, με τον Πρίτσα να τροφοδοτεί τον Οζέγκοβιτς, όμως η προσπάθειά του κόπηκε από αμυντικό της ΑΕΚ. Στο επόμενο λεπτό ο Γκαρσία απείλησε με κεφαλιά, αλλά δεν κατάφερε να βρει στόχο. Εκεί που φαινόταν ότι δεν θα αλλάξει κάτι, οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τρίτο γκολ. Ο Άμραμπατ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Λιούμπισιτς με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 3-0 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Κροάτη να σημειώνει το πρώτο του τέρμα με τα κιτρινόμαυρα.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Κάλενς, Χατζισαφί, Πήλιος, Γιόνσον (71′ Λιούμπισιτς), Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (71′ Πισάρο), Ελίασον (77′ Γαλανόπουλος), Τσούμπερ (70′ Αραούχο), Γκαρσία (70′ Άμραμπατ).

Κηφισιά (Κώστας Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς, Σπίνος, Τσάπαν (73′ Μποτία), Μιλίτσεβιτς, Σολόα (57′ Κλωναρίδης), Τσανάτζια, Μπιφούμα (57′ Πρίτσας), Σάντος, Μενέντεθ (9′ Βαφέας), Οζέγκοβιτς (73′ Τετέι).