Football League Βορράς: Επικράτησαν τα φαβορί

Οι παίκτες του Ολυμπιακού πανηγυρίζουν το γκολ του Παπαδημητρίου

Η Καβάλα ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στην πρώτη αγωνιστική του Βόρειου Ομίλου της Football League, επικρατώντας του Πανσερραϊκού με 2-1. Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Πόλα (12′) και Βαλανόπουλος (46′), με τον Γιώργο Γεωργιάδη να ανοίγει το σκορ για τους Σερραίους στο 10ο λεπτό.

Στα άλλα παιχνίδια του Βόρειου ομίλου, η Βέροια επικράτησε εύκολα της ΑΕΠ Κοζάνης με 3-0, χάρη στα δύο γκολ του Γιάννη Πασά και το τέρμα του πρώην μεσοεπιθετικού του ΠΑΟΚ, Στέλιου Πόζογλου.

Ο Ολυμπιακός Βόλου επικράτησε 1-0 της Τρίγλιας, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παπαδημητρίου από το 4ο λεπτό, ενώ εύκολο απόγευμα είχε και ο Πιερικός, νικώντας τον Αλμωπό Αριδαίας με 2-0 στην έδρα του. Ο Θεσπρωτός πέτυχε το μοναδικό διπλό της πρώτης αγωνιστική για τον βόρειο όμιλο, κερδίζοντας του Απόλλωνα Πόντου με 0-1, χάρη στο γκολ του Αργεντινού επιθετικού, Ροντρίγκο Πατσέκο από το 14′.