Ιωνικός: Προβλημάτισε και πριν την ΑΕΚ, έχασε 3-1 (και) από τον Διαγόρα Ρόδου! Θέμα Σπανού;

Η ομάδα της Νίκαιας μία εβδομάδα πριν την πρεμιέρα του πρωταθλήματος κόντρα στην ΑΕΚ, ηττήθηκε 3-1 σε φιλικό αγώνα από τον Διαγόρα Ρόδου. Για ποιον χτυπάει τώρα η καμπάνα στην Νίκαια;
Ο Ιωνικός εμφάνισε τρομερές αδυναμίες, μία εβδομάδα πριν την πρεμιέρα στο πρωτάθλημα και συγκεκριμένα την αναμέτρηση με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

Η ομάδα της Νίκαιας υποδέχθηκε τον Διαγόρα Ρόδου στο γήπεδο της Φυλής και ηττήθηκε 3-1!

Οι «κυανέρυθροι» εντυπωσίασαν κόντρα σε έναν πιο δυνατό αντίπαλο. Η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη είχε πειθαρχία κι «έκλεψε» τις εντυπώσεις. Άνοιξε το σκορ μόλις στο 5’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κουιρουκίδη και το ημίχρονο έκλεισε στο 0-2.

Στο 55’ ο Ιωνικός είχε δοκάρι με τον Μύγα και ακολούθησε το 0-3 από τον Διαγόρα. Ο Ιωνικός απλά μείωσε στο 70’ σε 1-3 με κεφαλιά του Τουράμ κι αυτό ήταν το τελικό σκορ, αφού στο 85’ σε μονοκόμματο σουτ του Μπουένο, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ

Ιωνικός (α’ ημίχρονο): Αναγνωστόπουλος, Ντελγκάδο, Τσιγκρίνσκι, Κιάκος, Τσιριγώτης, Λουάν, Πογοσιάν, Ματσούκας, Λένις, Μπουένο, Μάναλης.

Ιωνικός (β’ ημίχρονο): Χουτεσιώτης, Μύγας, Βαλεριάνος, Σάντσεζ, Βαφέας, Γκοτσούλιας, Πογοσιάν, Μπουένο, Καμπράλ Λένις, Τουράμ.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Σκαφίδας, Καρατάσιος, Ρουγκάλας, Σινγκ, Τοπάλ, Γιώργου, Τσιαντούλας, Πίσπας, Μπαστιάνος, Παραστατίδης, Κουιρουκίδης.