Διεθνή

Champions League: Με Ντε Μπρόινε το πρώτο βήμα η Σίτι – «Βλέπει» ήδη τα ημιτελικά η Λίβερπουλ (+videos)

Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι έκαναν βήμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Champions League πριν το μεταξύ τους ντέρμπι για την Premier League.

Στο πρώτο πιάτο των προημιτελικών του Champions League, τα παιχνίδια σε Μάντσεστερ και Λισαβόνα ήταν εξαιρετικά. Μάντσεστερ Σίτι και Λίβερπουλ απέκτησαν προβάδισμα πρόκρισης για τους «4» με τις νίκες επί της Ατλέτικο Μαδρίτης με 1-0 και της Μπενφίκα με 3-1.

Η Λίβεπουλ επικράτησε 3-1 στο «Ντα Λουζ» της Μπενφίκα, χάρη στο εξαιρετικό της πρώτο ημίχρονο. Στο 17’ ο Κονατέ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά και στο 34’ ο Μανέ πέτυχαν το 0-2, ενώ θα μπορούσαν να έχουν διευρύνει κι άλλο τον δείκτη του σκορ, αλλά ο Βλαχοδήμος έκανε εξαιρετικές επεμβάσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Πορτογάλοι ανέβασαν στροφές και στο 49’ βρήκαν το γκολ από το λάθος του Κονατέ με τον Νούνιες για το 1-2. Η Μπενφίκα πίεσε για την ισοφάριση, χάνοντας ευκαιρίες, αλλά μετά το 75’ η Λίβερπουλ ανέκτησε τον έλεγχο του αγώνα και πέτυχε στο 87’ το τρίτο γκολ με τον Ντίας

Η Σίτι υποδέχτηκε την Ατλέτικο Μαδρίτης και ήξερε πως θα υποφέρει στην προσπάθειά της να σκοράρει. Για σχεδόν 70 λεπτά, η ομάδα της Μαδρίτης αμυνόταν σωστά και δεν άφηνε τους «πολίτες» να γίνουν επικίνδυνοι.

Στο 70’ όμως ο νεοεισελθών Φοντέν έβγαλε την ασίστ για τον Ντε Μπρόινε, ο οποίος κατάφερε να πετύχει με πλασέ το 1-0. Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε ως το φινάλε, αν και η ομάδα του Σιμεόνε έψαξε το γκολ σε κάποιες φάσεις.