Σπορ

Basket League, Παναθηναϊκός – Περιστέρι 89-80: Ένα καλό δεκάλεπτο ήταν αρκετό! (+vids)

Basket League: Ο Παναθηναϊκός νίκησε 89-80 το Περιστέρι στο ΟΑΚΑ, έκανε το 2-1 στη σειρά των ημιτελικών κι απέχει μια νίκη από τους τελικούς του πρωταθλήματος.

Οι «πράσινοι» συνάντησαν σθεναρή αντίσταση από την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, αλλά ένα καλό δεκάλεπτο εν τέλει τους έφτασε για να πετύχουν τον στόχο τους.

Ο λόγος για την τρίτη περίοδο, όπου έκαναν επιμέρους σκορ 27-10 και μετέτρεψαν το 49-49 του ημιχρόνου σε 76-59.

Ο Παναθηναϊκός στηρίχθηκε στην αποτελεσματικότητα που είχε στα τρίποντα (10/14) και την κυριαρχία στα ριμπάουντ (24 έναντι 13). Κάπως έτσι κατάφερε να βρεθεί στο +21 (83-62 στο 32’).

Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη έδειξαν χαλαρότητα, με αποτέλεσμα το Περιστέρι να μειώσει σε 83-74 (36’). Το «τριφύλλι», όμως, έκανε αυτά που έπρεπε και δεν κινδύνεψε περισσότερο.

Το Game 4 είναι προγραμματισμένο για το ερχόμενο Σάββατο (27/5) στο «Ανδρέας Παπανδρέου», εκεί όπου ο Παναθηναϊκός θα έχει την πρώτη ευκαιρία να «κλείσει» τη σειρά, παίρνοντας την πρόκριση για τους τελικούς της Basket League.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣΤσαρούχα – Πιτσίλκας – Μάνος.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ30-24, 49-49, 76-59, 89-80.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Μποχωρίδης 2, Ουίλιαμς 3 (1), Πονίτκα 16 (1τρ., 7ριμπ.), Γκριγκόνις 20 (4τρ., 7ριμπ.), Γκουντάιτις 8, Π. Καλαϊτζάκης 6, Λι 16 (4τρ., 6ασ.), Παπαγιάννης 6, Αγραβάνης 8 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Μαντζούκας 2.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 7 (6ριμπ.), Φρανσίσκο 19 (2τρ., 9ασ.), Πουλιανίτης 5 (1), Ντένμον 13 (1), Κασελάκης 8 (2), Κόλεμαν 6, Μωραΐτης 12 (3), Ραντάνοβ, Χάμεερ.