Προκριματικά Euro 2020: “Πεντάρα” της Ουκρανίας στην Σερβία, περίπατος για Ισπανία (+videos)

Η Ουκρανία πέτυχε το σκορ της βραδιάς στα προκριματικά του Euro 2020 διαλύοντας με το εμφατικό 5-0 την Σερβία, ενώ η Σουηδία νίκησε 3-0 την Μάλτα με δύο ασίστ του Μάρκους Μπεργκ (VIDEOS).

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το κατ’ευφημισμό ντέρμπι με την Σερβία στο Λβιβ η Ουκρανία, καθώς επιβλήθηκε με 5-0 στο τρίτο της παιχνίδι στο πλαίσιο του 2ου ομίλου για τα προκριματικά του Euro 2020.

Ο Τσιγκάνκοφ ήταν εκείνος που έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα στους γηπεδούχους σκοράροντας δις μέσα σε τρία λεπτά πριν καν συμπληρωθεί το ημίωρο (26′ 28′) ενώ στο δεύτερο ημίχρονο παρέλαβε τη σκυτάλη ο Κονοπλιάνκα που έβαλε άλλα δύο γκολ και μαζί με την υπογραφή του στο τελικό 5-0.

Η Ισπανία επιβεβαίωσε με άνεση τον τίτλο του φαβορί κόντρα στα Νησιά Φερόε καθώς επιβλήθηκε 4-1 εκτος έδρας (παρθενικό γκολ του Γκαγιά με τη φανέλα της “φούρια ρόχα”) ενώ σπουδαία εκτός έδρας επιτυχία πανηγύρισε και το Ισραήλ στην έδρα της Λετονίας (3-0).

Η Δανία προηγήθηκε με 1-0 απέναντι στην Ιρλανδία με το γκολ του Χόιμπεργκ στο 76′ αλλά δέχτηκε την ισοφάριση στο 85′ από τον Ντάφι (1-1), ενώ η Νορβηγία απέτυχε να νικήσει την Ρουμανία αν και προηγήθηκε με 2-0 στο 70′, με τον Κεσέρου να σκοράρει για τους Βαλκάνιους στο 76′ και στο 92′.

Με δύο γκολ του Σικ η Τσεχία έφερε τούμπα το ματς κόντρα στην Βουλγαρία (2-1) ενώ ο υποψήφιος μεταγραφικός στόχος του Ολυμπιακού, Μάρκους Μπεργκ, έβγαλε τις ασίστ για τα δύο πρώτα γκολ της Σουηδίας στο 3-0 των Βορειοευρωπαίων κόντρα στην Μάλτα.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ:

1ος όμιλος

Τσεχία – Βουλγαρία 2-1 (19′ 50′ Σικ / 3′ Ίσα)

Μαυροβούνιο – Κόσοβο 1-1 (69′ Μουγκόσα / 25′ Ράτσικα)

2ος όμιλος

Λιθουανία – Λουξεμβούργο 1-1 (74′ Νοβικόβας / 21′ Ροντρίγκες)

Ουκρανία – Σερβία 5-0 (26′ 28′ Τσιγκάνκοφ, 46′ 75′ Κονοπλιάνκα, 59′ Γιάρεμτσουκ)

4ος όμιλος

Γεωργία – Γιβραλτάρ 3-0 (30′ Γκβίλια, 59′ Παπουνασβίλι, 76′ πεν’ Αρβελάτζε)

Δανία – Ιρλανδία 1-1 (76′ Χόιμπεργκ / 85′ Ντάφι)

6ος όμιλος

Νησιά Φερόε – Ισπανία 1-4 (30′ Όλσεν / 5′ Ράμος, 19′ Χεσούς Νάβας, 33′ αυτ. Γκέστσον, 71′ Γκαγιά)

Νορβηγία – Ρουμανία 2-2 (56′ Ταρίκ Ελιουνούσι, 70′ Έντεργκααρντ / 76′ 90+2′ Κεσέρου)

Σουηδία – Μάλτα 3-0 (2′ Κουάισον, 50′ Κλάεσον, 81′ Ίσακ)