Με σκόρερ και τον Μπαστακό, ο Απόλλων Λάρισας 0-3 στην Καλαμαριά (+video)

Στο γήπεδο της Ευκαρπίας όπου διεξήχθη η αναμέτρηση, ο Απόλλων Λάρισας αν και τα βρήκε σκούρα για 67 λεπτά, επικράτησε τελικά του Απόλλωνα Πόντου με 3-0 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 19ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ 2. Ετσι, ανέβηκε με ματς παραπάνω στην 6η θέση της βαθμολογίας και βλέπει πλέι οφ.

Το ματς ήταν μόνο πλευρό από το πρώτο λεπτό. Οι Πόντιοι αμυνονταν για να κρατήσουν το μηδέν ενώ οι Λαρισαίοι πίεζαν για να πετύχουν γκολ και να φτάσουν σε μια άνετη νίκη. Αλλά στα πρώτα 45 λεπτά δεν έγιναν απειλητικοί αλλά ζήτησαν δύο πέναλτι στο 40′ και στο 45′ αλλά ο διαιτητής Παρχαρίδης είπε “παίζετε”.

Στο δεύτερο ημίχρονο το άγχος έπαιξε τον ρόλο του στους φιλοξενούμενους οι οποίοι δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν ευκαιρίες αλλά στο 67′ ο Χατζής κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε ο ίδιος εύστοχα κάνοντας το 0-1. Οι Πόντιοι έσβησαν μετά το γκολ και δεχθηκαν αλλά δύο τέρματα. Το πρώτο στο 82′ όταν ο Σιφναιος μπήκε από τα πλάγια στην περιοχή και με πλασέ έκανε το 0-2. Στις καθυστέρησεις ο Μπαστακός διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ: Μπαταλαμάς, Καλλίας (λ.τ. 80′ Στόικος), Τσουμάνης, Δαλιανόπουλος, Γιαννακόπουλος, Τουρσίδης, Ρενάτο (λ.τ. 60′ Αηδονίδης), Φράγκος, Χριστοδούλου, Λάσκοφ (50′ Χατζηανδρέου), Χατζηαθανασιάς.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ: Γκέκας, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης, Σουλιώτης, Καρρίκι, Χατζής, Ναζίμ (56’ Νύκταρης), Λίταινας (46’ Τασιούλης), Νούσιος (56’ Σιφναίος), Γκουστάβο, Μπαστακός.