ΑΕΚ – Άντβερπ 1-2: Δεν πέταξε στ’ αστέρια, αλλά το ευρωπαϊκό ταξίδι συνεχίζεται – Δηλώσεις (+videos)

Η ΑΕΚ ηττήθηκε και αποκλείστηκε από την Άντβερπ στην OPAP Arena με 1-2, όμως το ευρωπαϊκό ταξίδι συνεχίζεται στους ομίλους του  Europa League  Το τέρμα που πάγωσε τη Νέα Φιλαδέλφεια για τους Βέλγους σημείωσε ο Κερκ στο 73′.

Σε μια φάση που ξεκινάει από πλάγιο, ο Μπαλικουϊσά έκανε το γύρισμα στον Κερκ και αυτός από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Ένωση έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τον Σέρχιο Αραούχο. Έπειτα από γέμισμα του Ελίασον από τα δεξιά ο Αργεντινός έκανε το κοντρόλ και το σουτ μέσα από την περιοχή. Ο Μπουτέ έπεσε σωστά, αλλά δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το γκολ.

Οι κιτρινόμαυροι πίεσαν για να σκοράρουν το γκολ που θα τους έστελνε στην παράταση, ωστόσο η Άντβερπ ήταν αυτή που εκμεταλλεύτηκε τους κενούς χώρους και με τον Μπαλικουϊσά έκανε το 1-2 στο 90+4′ και σκότωσε τα όνειρα της Ένωσης για τα αστέρια.

Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα είχαν τις περισσότερες τελικές προσπάθειες και ειδικά στο πρώτο μέρος κατάφεραν να επιβληθούν. Ωστόσο στο δεύτερο μέρος οι Βέλγοι έφτασαν πολύ κοντά στο να σκοράρουν στο 61ο λεπτό, σπαταλώντας τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς.

Ο Μπαλικουϊσά έκανε το επικίνδυνο γύρισμα από τα δεξιά στη μικρή περιοχή, αλλά ο Μούχα από κοντά δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα προς την εστία από κοντά.

Πλέον οι κιτρινόμαυροι συνεχίζουν στους ομίλους του Europa League, όπου βρίσκεται ήδη ο Παναθηναϊκός.

Ο Αλμέιδα παρέταξε με τρεις αλλαγές τους κιτρινόμαυρους

Σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι στην Αμβέρσα, ο Ματίας Αλμέιδα παρέταξε την ΑΕΚ με τρεις αλλαγές. Ο Στάνκοβιτς ξεπέρασε τις ενοχλήσεις του και κάθισε κάτω από τα δοκάρια αντί του Αθανασιάδη.

Ο Ρότα επέστρεψε στο δεξί άκρο της άμυνας αντί του Σιντιμπέ, ενώ ο Πόνσε ήταν ο αντικαταστάτης του Λιβάι Γκαρσία που έμεινε τελικά εκτός αποστολής, παρότι ο Αλμέιδα τον συμπεριέλαβε στην αποστολή.

Πίεσε στο πρώτο μέρος, αλλά δεν βρήκε το ζητούμενο

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι Βέλγοι επιχείρησαν να αιφνιδιάσουν την Ένωση, όπως έκανε και ο Πανσερραϊκός, ωστόσο γρήγορα οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Η πρώτη φάση ήταν για τους Βέλγους με τον Μούχα που επιχείρησε ένα σουτ, αλλά ο Στάνκοβιτς μπλόκαρε την μπάλα.

Η Ένωση απείλησε σε δύο περιπτώσεις με τον Εσέκιελ Πόνσε. Αρχικά στο 16′ ο Χατζισαφί έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Αργεντινός φορ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.

Εννιά λεπτά μετά, έπειτα από ολέθριο λάθος στην άμυνα των Βέλγων ο Πόνσε πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και επιχείρησε το σουτ, αλλά ο Μπουτέ απομάκρυνε με ωραία επέμβαση.

Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα έπαιρναν μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησαν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία, όμως δεν κατάφεραν να πετύχουν το γκολ που έψαχναν, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο “μηδέν”.

Η ΑΕΚ πάλεψε μέχρι τέλους, αλλά οι Βέλγοι την πλήγωσαν δύο φορές

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες μπόρεσαν να εξουδετερώσουν η μια την άλλη. Στο 57′ ο Γκατσίνοβιτς έκανε το γύρισμα στον Τσούμπερ και αυτός έκανε το παράλληλο γύρισμα μέσα στη μικρή περιοχή, όμως ο Αλντερβάιρελντ απομάρκυνε σωτήρια.

Οι Βέλγοι όμως ήταν αυτοί που ανέβηκαν σταδιακά και έχασαν τεράστια ευκαιρία να προηγηθούν στο 61ο λεπτό. Στο 73ο λεπτό οι Βέλγοι πάγωσαν την OPAP Arena, καθώς βρήκαν το γκολ με τον Κέρκ, ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα προσπάθησαν να μπουν στη διεκδίκηση της πρόκρισης. Στην καλύτερή τους στιγμή βρήκαν το γκολ με τον Σέρχιο Αραούχο στο 90′. Το δεύτερο γκολ που θα την έστελνε στην παράταση δεν ήρθε ποτέ, όμως οι Βέλγοι πέτυχαν ξανά γκολ με τον Μπαλικουϊσά και πήραν τη νίκη στο 90+4′.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα (80′ Γιόνσον), Μουκουντί, Βίντα, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (80′ Πισάρο), Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (80′ Μάνταλος), Άμραμπατ (69′ Ελίασον), Τσούμπερ (69′ Αραούχο), Πόνσε.

Άντβερπ: Μπουτέ, Βάινς, Αλντερβάιρελντ (65′ Βαν ντε Μπσχ), Κουλιμπαλί, Ντε Λατ, Κεϊτά, Έκενκαμπ (65′ Κερκ), Φερμέιρεν, Μούχα, Μπαλικουϊσά (90+8′ Οντρέικα), Γιάνσεν (83′ Γιουσούφ).