ΑΕΚ – Άρης 2-0: Καθάρισε από νωρίς Δηλώσεις (+videos)

Η ΑΕΚ γιόρτασε τα 100 χρόνια ιστορίας της και την Κυριακή, καθώς επικράτησε 2-0 του Άρη με δύο γκολ του Πόνσε σε πέντε λεπτά και επέστρεψε στην κορυφή, έχοντας βέβαια παιχνίδι παραπάνω από ΠΑΟΚ – Ολυμπιακό.

Η ΑΕΚ καθάρισε από νωρίς τον Άρη με 2-0, χάρη στα γκολ που πέτυχε ο Εσέκιελ Πόνσε στο 9′ και το 14′ και γιόρτασε για μια ακόμα φορά τον έναν αιώνα ζωής του σωματείου.

Οι τελικές και τα xGoals στο ΑΕΚ – Άρης

Η Ένωση ήταν ανώτερη των Θεσσαλονικέων σχεδόν σε όλο το ματς (αν όχι σε όλο) και με τα δύο γκολ που πέτυχε ο Αργεντινός φορ (που έφτασε τα 14 στο πρωτάθλημα), απέβαλε από πάνω της την πίεση, παίζοντας πιο απελευθερωμένα. Διαχειρίστηκε αρκετά καλά το ματς, χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα.

Το πρώτο γκολ του Πόνσε στο 9′ ξεκίνησε με ωραίο συνδυασμό. Γιόνσον και Χατζισαφί συνδυάστηκαν άψογα, ο Δανός μοίρασε με τακουνάκι στον Ιρανό που έκανε το γύρισμα στα αριστερά προς τη μικρή περιοχή. Εκεί πετάχτηκε ο Πόνσε και με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το 2-0 προήλθε από στατική φάση. Ο Ελίασον εκτέλεσε από τα αριστερά και ο Αργεντινός πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας της Ένωσης και με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ΑΕΚ έφτασε τους 69 και είναι πρώτη, στο +1 από τον Παναθηναϊκό, το +2 από τον ΠΑΟΚ και το +6 από τον Ολυμπιακό. Από τους δύο τελευταίους έχει παιχνίδι περισσότερο.

Τα γρήγορα γκολ της έκαναν πιο εύκολη τη ζωή

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο πρώτο μέρος και προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό της κόντρα στον Άρη. Η πρώτη τελική της Ένωσης ήταν στο 5′ με μια κεφαλιά του Βίντα που δε βρήκε στόχο.

Τη σκυτάλη πήρε ο Πόνσε, ο οποίος στις πρώτες του δύο τελικές, βρήκε στόχο σε αμφότερες και έβαλε σε θέση ισχύος γρήγορα στο ματς την ΑΕΚ. Ο Άρης είχε την πρώτη (και καλύτερη) στιγμή του στο πρώτο μέρος με τον Σαβέριο, ο οποίος έκανε ένα ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής. Ο Αθανασιάδης έπεσε στην αριστερή γωνιά του και απομάκρυνε με τα ακροδάκτυλα σε κόρνερ.

Σταδιακά ο ρυθμός του αγώνα κόπασε, με την Ένωση να ελέγχει πλήρως το παιχνίδι. Στο 35ο λεπτό ο Χατζισαφί έβγαλε βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Άρη και ο Γκατσίνοβιτς με σουτ που έκανε με τη μια, δεν ανησύχησε τον Κουέστα που μπλόκαρε εύκολα. Οι προσπάθειες των Κάλενς στο 37′ και Τσούμπερ στο 42′ δεν βρήκαν στόχο.

Δεν άλλαξε κάτι στο δεύτερο μέρος

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά και συνέχισε να απειλεί τον Άρη που έγινε ελάχιστα απειλητικός. Στο 57ο λεπτό η Ένωση είχε την ευκαιρία με το ωραίο δυνατό σουτ του Τσούμπερ, όμως ο Κουέστα τον σταμάτησε με ωραία επέμβαση, ενώ λίγα δευτερόλεπτα πριν η κεφαλιά του Βίντα πέρασε άουτ.

Οι κιτρινόμαυροι συνέχισαν να πιέζουν τα καρέ του Κουέστα, έχοντας ευκαιρίες εντός και εκτός περιοχής. Στο 59ο λεπτό ο Ελίασον δοκίμασε ένα σουτ λίγο έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο Άρης είχε μια τελική στο 85′ με τον Μορόν, αλλά αυτή πέρασε ψηλά. Η ανησυχία στο στρατόπεδο της ΑΕΚ έχει να κάνει με τον Λάζαρο Ρότα που χτύπησε αλλά ολοκλήρωσε τον αγώνα.

Τα στατιστικά και οι καλύτερες επιδόσεις

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα, Κάλενς, Βίντα, Χατζισαφί, Γιόνσον, Πινέδα (77′ Μάνταλος), Γκατσίνοβιτς (69′ Λιούμπιτσιτς), Ελίασον (77′ Άμραμπατ), Τσούμπερ (69′ Αραούχο), Πόνσε (84′ Φερνάντες).

Άρης: Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μοντόγια (46′ Φατόρε), Ρόουζ, Μπράμπετς, Ζιλ (46′ Νταρίντα), Βερστράτε, Παναγίδης, Σαβέριο (64′ Μορόν), Φετφατζίδης (64′ Γκαρθία), Ανσαριφάρντ (75′ Βέλεθ).