Χωρίς κατηγορία

ΑΕΚ – Αστέρας Τρίπολης 4-2: “Τεσσάρα” και τώρα… Τούμπα! Δηλώσεις (+videos)

Η ΑΕΚ ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Αστέρα στην OPAP Arena, επικρατώντας 4-2 χάρη στα γκολ των Πόνσε, Γκαρσία και τα δύο αυτογκόλ του Ζουκάνοβιτς και τώρα έχει μπροστά της το ντέρμπι κορυφής με τον ΠΑΟΚ. Ντεμπούτο για τον Ρόμπερτ Λιούμπιτσιτς με τα κιτρινόμαυρα.

Η ΑΕΚ δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης, καθώς επικράτησε 4-2 στην OPAP Arena και με την τρίτη σερί νίκη της στη Stoiximan Super League θα πάει φουριόζα στην Τούμπα για το ντέρμπι κορυφής.

Οι τελικές και τα Expected Goals του ΑΕΚ – Αστέρας

Η Ένωση ήταν καλύτερη σε γενικές γραμμές και βρήκε το πρώτο γκολ στο 26ο λεπτό. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, ο Πόνσε πήρε την κεφαλιά και ο Ζουκάνοβιτς άθελά του την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Ένα λεπτό μετά ο Πόνσε ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 2-0, μετά από υπέροχη σέντρα του Νίκλας Ελίασον και γυριστή κεφαλιά.

Στο 45ο λεπτό η ΑΕΚ ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0. Ο Ελίασον μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και έψαξε έναν συμπαίκτη. Ο Ζουκάνοβιτς στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους ο Αστέρας κέρδισε πέναλτι μέσω VAR για χέρι του Μήτογλου μετά από κεφαλιά του Καστάνιο.

Στο δεύτερο ο Αστέρας πάλεψε για να πάρει κάτι από το ματς, όμως ο Λιβάι Γκαρσία μπήκε και είχε κέφια. Στην τρίτη μεγάλη του ευκαιρία στο ματς σκόραρε στο 76ο λεπτό, αποφεύγοντας και τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μιριτέλο που μείωσε στο 90′, μετά από γύρισμα του Σίτο στη μικρή περιοχή.

Η ΑΕΚ με αυτό το τρίποντο ανέβηκε στους 48 βαθμούς και είναι προσωρινά πρώτη, ενώ την επόμενη αγωνιστική θα δώσει ντέρμπι κορυφής με τον ΠΑΟΚ. Ο Αστέρας έπεσε από την εξάδα, καθώς η Λαμία τον προσπέρασε με τη νίκη της στους Ζωσιμάδες.

Πόνσε και Ζουκάνοβιτς την έβαλαν σε θέση ισχύος

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο ματς στην προσπάθειά της να βρει νωρίς το προβάδισμα στο σκορ. Η πρώτη της καλή στιγμή ήταν με το σουτ του Νίκλας Ελίασον από το ημικύκλιο της περιοχής, αλλά ο Γραμματικάκης με ωραία επέμβαση απομάκρυνε σε κόρνερ.

Ο Αστέρας απείλησε με τον Λύρατζη στο 11ο λεπτό, όμως η προσπάθεια του ακραίου αμυντικού των Αρκάδων πέρασε λίγο άουτ. Δύο λεπτά μετά ήταν η σειρά του Ραντόνια να απειλήσει λίγο έξω από την περιοχή, αλλά ο Γραμματικάκης τον σταμάτησε. Στο 15′ ο Τσούμπερ έκανε το σουτ εκτός περιοχής, όμως η προσπάθειά του κατέληξε άουτ.

Οι κιτρινόμαυροι συνέχισαν να πιέζουν τα καρέ του Γραμματικάκη, μέχρι και το 26′ που έλυσαν τον γόρδιο δεσμό. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου και κεφαλιά του Πόνσε, ο Ζουκάνοβιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, ενώ ένα λεπτό μετά ο Πόνσε σκόραρε με κεφαλιά για το 2-0.

Η Ένωση συνέχισε να πιέζει τα καρέ του Αστέρα ενώ και οι Αρκάδες προσπάθησαν να μπουν στη διεκδίκηση του ματς. Στο 32′ ο Μάνταλος έκανε ένα σουτ, όμως η προσπάθειά του πέρασε άουτ. Στο 43′ βρήκε και τρίτο γκολ με το αυτογκόλ του Ζουκάνοβιτς και έβαλε γερές βάσεις για το τρίποντο. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους ο Αστέρας κέρδισε πέναλτι μέσω VAR για χέρι του Μήτογλου και ο Μπαρτόλο ευστόχησε.

Ο Γκαρσία επέστρεψε και σφράγισε το τρίποντο

Στο δεύτερο μέρος ο Αστέρας Τρίπολης πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο στην προσπάθειά του να πάρει κάτι από το ματς. Ωστόσο έγινε ελάχιστα απειλητικός στα καρέ του Στάνκοβιτς, καθώς οι προσπάθειες των Χουχούμη στο 52′ και του Ζουκάνοβιτς δέκα λεπτά μετά δεν βρήκαν στόχο.

Στο 62′ ο Τσούμπερ πλάσαρε μέσα από την περιοχή, μετά από απίθανη ενέργεια του Μάνταλου, όμως το πλασέ του σταμάτησε ο Ζουκάνοβιτς.

Ο Λιβάι Γκαρσία μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και είχε τρεις καθαρές ευκαιρίες. Αρχικά στο 71′ ο Ελίασον του έβγαλε ασίστ πάρε – βάλε, αλλά αστόχησε από τη μικρή περιοχή. Τρία λεπτά μετά βγήκε τετ-α-τετ με τον Γραμματικάκη, αλλά αστόχησε. Στο 76′ όμως βρήκε το γκολ και ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 4-1.

Στο φινάλε ο Αστέρας μείωσε με ωραίο τελείωμα του Μιριτέλο από κοντά και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Τα στατιστικά και οι καλύτερες επιδόσεις

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ραντόνια, Μήτογλου, Κάλενς, Πήλιος, Πινέδα (79′ Γαλανόπουλος), Μάνταλος (79′ Λιούμπιτσιτς), Ελίασον, Άμραμπατ (66′ λ. τρ. Άμραμπατ), Τσούμπερ (72′ Αραούχο), Πόνσε (66′ Γκαρσία).

Αστέρας: Γραμματικάκης, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Χουχούμης, Λύρατζης (50′ λ. τρ. Άλβαρες), Γκος (65′ Βαλιέντε), Γιαμπλόνσκι (79′ Αλάγκμπε), Μπαρτόλο (46′ Ζουγλής), Κρεσπί, Καλτσάς (65′ Σίτο), Μιριτέλο.