ΑΕΚ – Μαρσέιγ 0-2: Δεν είναι αυτή η ΑΕΚ που ξέραμε – Δηλώσεις (+vids)

ΑΕΚ – Μαρσέιγ 0-2: Το πάλεψε, αλλά οι Μάσσαλοι την τιμώρησαν δύο φορές…

Η Μαρσέιγ ντούμπλαρε τις νίκες της κόντρα στην ΑΕΚ, επικρατώντας 2-0 στην OPAP Arena.

Η Ένωση πάλεψε είχε ευκαιρίες για να σκοράρει, όμως δεν τα κατάφερε σε αντίθεση με τους Μασσαλούς που την πλήγωσαν δύο φορές και αποχωρούν θριαμβευτές από την Αθήνα.

Δεν τα κατάφερε ούτε στη Νέα Φιλαδέλφεια κόντρα στη Μαρσέιγ, καθώς αυτή τη φορά ηττήθηκε με 2-0 για την τέταρτη αγωνιστική των ομίλων.

Το γκολ που έδωσε το προβάδισμα στη Μαρσέιγ πέτυχε ο Μπεμπά. Ο Τζόναθαν Κλος εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Αθανασιάδης έκανε άσχημη έξοδο και ο στόπερ της Μαρσέιγ με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ΑΕΚ πάλεψε ειδικά στο δεύτερο μέρος για να ισοφαρίσει, είχε καλές στιγμές με τον Γκαρσία στο 51′ και τον Γκατσίνοβιτς στο 55′, όμως δεν κατάφερε να βρει το γκολ και να πάρει τον βαθμό. Στο φινάλε πολιόρκισε την εστία του Λόπεθ με στατικές φάσεις και τελικές αλλά στάθηκε άτυχη. Αντίθετα η Μαρσέιγ πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 90+3′ με τον Σαρ.

Έπειτα από λάθος του Μάνταλου στη μεσάια γραμμή, η Μαρσέιγ έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση και ο Βιτίνια μοίρασε στον Σαρ που πέτυχε το γκολ προ κενής εστίας.

Έτσι η Ένωση έπεσε στην τρίτη θέση με τέσσερις βαθμούς, ενώ η Μαρσέιγ είναι πρώτη στον όμιλο με οκτώ βαθμούς. Επόμενο παιχνίδι είναι ξανά στη Νέα Φιλαδέλφεια, με αντίπαλη την Μπράιτον.

Εκτεταμένο ροτέισον από τον Αλμέιδα

Ο Ματίας Αλμέιδα προχώρησε σε εκτεταμένες αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι με την Κηφισιά. Συγκεκριμένα οι μόνοι που κράτησε στο αρχικό σχήμα ήταν ο Αθανασιάδης και ο Σιντιμπέ.

Άλλωστε δεν είχε στη διάθεσή του τον τιμωρημένο Στάνκοβιτς, αλλά και τον Ρότα που έμεινε εκτός λόγω ενοχλήσεων.I

Ο Μπεμπά την πλήγωσε στο πρώτο μέρος

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι με αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα, θέλοντας να πάρουν από νωρίς τα ηνία του αγώνα.

Η πρώτη που απείλησε ήταν η ΑΕΚ, όμως η προσπάθεια του Λιβάι Γκαρσία μέσα από την περιοχή στο 11′, κόπηκε από αμυντικό της Μαρσέιγ και κατέληξε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά μετά απείλησε για πρώτη φορά και η Μαρσέιγ που αναπτύχθηκε πολύ ωραία. Ο Βιτίνια όμως έκανε τσαφ και το σουτ του Κοντογκμπιά κατέληξε άουτ.

Στο 25′ πέτυχε το γκολ χάρη στην εκτέλεση κόρνερ και την κεφαλιά του Μπεμπά. Η ΑΕΚ προσπάθησε να απαντήσει με δύο κεφαλιές, του Μουκουντί στο 30′ και του Σιμάνσκι στο 31′, όμως δεν είχε την ίδια τύχη. Ο σκόρερ των Μασσαλών απείλησε με το κεφάλι ξανά από εκτέλεση κόρνερ, όμως αυτή τη φορά ο Αθανασιάδης τον σταμάτησε.

Η Ένωση απείλησε για τελευταία φορά με την εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου στο πρώτο δοκάρι, όπου πετάχτηκε ο Βίντα, αλλά η κειφαλιά του πέρασε άουτ.

Πάλεψε για την ισοφάριση αλλά δεν την πέτυχε ποτέ

Η ΑΕΚ στο δεύτερο μέρος μπήκε πολύ δυνατά και πάλεψε για να σκοράρει. Αρχικά απείλησε στο 51ο λεπτό με τον Λιβάι Γκαρσία μετά από συστημένη σέντρα του Άμραμπατ, όμως η κεφαλιά του πέρασε άουτ.

Τέσσερα λεπτά μετά ο Γκατσίνοβιτς έπιασε ένα καλό σουτ μέσα από την περιοχή, όμως ο Λόπεθ με ωραία επέμβαση τον σταμάτησε, ενώ ένα λεπτό μετά το σουτ του κόπηκε.

Η Μαρσέιγ απείλησε για πρώτη φορά με το σουτ του Βερτού που δεν βρήκε στόχο, όμως στο 62′ ο Αθανασιάδης με μια υπέροχη επέμβαση σταμάτησε τον Βιτίνια από κοντά.

Οι παίκτες του Αλμέιδα είχαν στα πόδια τους την μπάλα, όμως η Μαρσέιγ ήταν αυτή που έφτασε κοντά στο να σκοράρει στο 80′, όμως το δυνατό σουτ του Βιτίνια μέσα από την περιοχή σταμάτησε στο δοκάρι.

Η ΑΕΚ βομβάρδισε την εστία της Μαρσέιγ με τελικές, σε μια στατική φάση έκανε τέσσερα, με τον Βίντα από κοντά να στέλνει την μπάλα προς την εστία, όμως η προσπάθειά του κόπηκε από αμυντικό. Η πολιορκία ολοκληρώθηκε με ένα σουτ του Αραούχο μέσα από την περιοχή, το οποίο σταμάτησε ο Λόπεθ.

Αντίθετα η Μαρσέιγ βρήκε στο φινάλε το γκολ και επικράτησε στο τέλος με 2-0.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (81′ Γαλανόπουλος), Πινέδα (63′ Αραούχο), Άμραμπατ (76′ Ελίασον), Γκατσίνοβιτς (63′ Τσούμπερ), Μάνταλος, Γκαρσία (63′ Πόνσε).

Μαρσέιγ: Λόπες, Κλος (90+5′ Ναντίρ), Μπεμπά, Μπαλέρντι, Λόντι, Εντιαγέ (86′ Μουρίγιο), Βερτού (90+5′ Ζιζό), Κοντογκμπιά, Χαρίτ (90+5′ Σογκλό), Κορέα (60′ Σαρ), Βιτίνια.