ΑΕΚ – Βόλος 3-0: “Ξύπνησε” ο Γκαρσία – Δηλώσεις (+videos)

ΑΕΚ – Βόλος 3-0: “Ξύπνησε” ο Γκαρσία  – Δηλώσεις (+videos)

Η ΑΕΚ λύγισε τον Βόλο στην OPAP Arena με τριάρα, με τον Λιβάι Γκαρσία να χρίζεται σκόρερ δις και τον Νορντίν Άμραμπατ να διαμορφώνει το τελικό σκορ. Η Ένωση επέστρεψε στις νίκες και ξεκίνησε με το δεξί στο νέο έτος.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με το δεξί στο 2024, καθώς επικράτησε 3-0 του Βόλου στην OPAP Arena. Ο Λιβάι Γκαρσία πέτυχε τα πρώτα δύο γκολ για την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα και ο Νορντίν Άμραμπατ διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 74ο λεπτό.

Τα Expected Goals του ΑΕΚ – Βόλος

Το πρώτο κομμάτι του αγώνα γρήγορα θα ξεχαστεί, καθώς η ομάδα της Μαγνησίας στάθηκε αρκετά καλά με την πρώτη τελική στο ματς να γινόταν στο 30ο λεπτό.

Ο Λιβάι Γκαρσία άνοιξε το σκορ στο 32ο λεπτό. Ο Γκατσίνοβιτς τον τροφοδότησε μέσα στην περιοχή και ο 26χρονος φορ εκτέλεσε με τη δεύτερη, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Το δεύτερο γκολ της Ένωσης ήρθε με το πέναλτι που κέρδισε στην αρχή του δευτέρου μέρους μέσω VAR μετά το χέρι που έκανε ο Τάχατος. Ο Λιβάι Γκαρσία εκτέλεσε δυνατά και έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Κόστιτς.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 74ο λεπτό. Ο Σιμάνσκι πέταξε την μπάλα στην πλάτη της άμυνας του Βόλου. Ο Άμραμπατ νίκησε τον Σιέλη στο σπριντ και με ωραίο τελείωμα μέσα στην περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ΑΕΚ με αυτό το τρίποντο ανέβηκε στους 35 και είναι στο +3 από τον Ολυμπιακό στη βαθμολογία της Stoiximan Super League, ενώ ο Βόλος παραμένει χαμηλά με 14 βαθμούς.

Άργησε να απειλήσει αλλά βρήκε το γκολ με τον Λιβάι Γκαρσία

Το πρώτο μέρος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνουν η μια την άλλη. Ενδεικτικό είναι ότι η πρώτη τελική του αγώνα είναι στο 30ο λεπτό.

Ο Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς βρέθηκε στο ύψος της μικρής περιοχής, έπιασε μια γυριστή κεφαλιά, η οποία ήταν αδύναμη και ο Κόστις δεν είχε κανένα πρόβλημα να μπλοκάρει την μπάλα. Ένα λεπτό μετά το σουτ που έπιασε ο Πήλιος από το ημικύκλιο, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκατσίνοβιτς, δεν βρήκε στόχο.

Στο 32′ ήρθε και το γκολ της Ένωσης με τον Λιβάι Γκαρσία να σκοράρει για πέμπτο διαδοχικό παιχνίδι με τα κιτρινόμαυρα. Μάλιστα στο 40′ έχασε την ευκαιρία και δεύτερο γκολ, έπειτα από γέμισμα του Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς.

Ο Βόλος έχασε δύο τεράστιες ευκαιρίες για να σκοράρει λίγο πριν από την εκπνοή του πρώτου μέρος. Αρχικά ο Ντέλετιτς έχοντας πλάτη στην εστία εκτέλεσε ωραία, αλλά ο Στάνκοβιτς απομάκρυνε σε κόρνερ. Από αυτό ο Ασλανίδης έπιασε μια γεμάτη κεφαλιά, αλλά και πάλι ο Αυστριακός κίπερ απομάκρυνε.

Το πρώτο μέρος έκλεισε με ένα ωραίο σουτ του Ορμπελίν Πινέδα λίγο έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Ο Γκαρσία ήταν εύστοχος και από την άσπρη βούλα, ο Άμραμπατ τελείωσε τη δουλειά

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και κέρδισε πέναλτι στην πρώτη καλή στιγμή της στο παιχνίδι. Ο Γκαρσία ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε, βάζοντας τις βάσεις για το τρίποντο της Ένωσης.

Σταδιακά ο Βόλος έπαιρνε μέτρα στο γήπεδο, μιας και ήταν πίσω στο σκορ. Η πρώτη του καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος ήταν η γεμάτη κεφαλιά του Ασλανίδη στο 58′, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κόμπα. Εξίσου εντυπωσιακή ήταν και η επέμβαση του Στάνκοβιτς που εκτινάχθηκε και μπλόκαρε την μπάλα.

Η Ένωση όμως με τις αλλαγές κατάφερε να διατηρήσει την κυριαρχία της και μάλιστα πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Νορντίν Άμραμπατ στο 74ο λεπτό.

Τα στατιστικά και οι καλύτερες επιδόσεις του ΑΕΚ – Βόλος

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα (75′ Πισάρο), Βίντα, Κάλενς, Πήλιος, Σιμάνσκι (75′ Γιόνσον), Πινέδα, Γκατσίνοβιτς, Ελίασον (63′ Άμραμπατ), Τσούμπερ (63′ Μάνταλος), Γκαρσία (75′ Πόνσε).

Βόλος: Κόστιτς, Τάχατος, Ασλανίδης, Σιέλης, Μύγας (70′ Λούνα), Άλχο (39′ λ. τρ. Κίτσος), Τρουιγέ, Κόμπα (70′ Μπερτόγλιο), Ντέλετιτς, Γκαρσία (70′ Μεταξάς), Μωραΐτης.