Καλαμάτα

Αιολικός-Καλαμάτα 0-1: Αρέσει η Μαύρη Θύελλα του Σάκη Τσιώλη

Δείγμα θετικό και στο δεύτερο φιλικό της Καλαμάτας, που επικράτησε με 1-0 του Αιολικού στο Καρπενήσι.

Η ομάδα του Σάκη Τσιώλη, αν και βρίσκεται στο βασικό στάδιο της προετοιμασίας, έδειξε πάθος κόντρα στον αξιόμαχο Αιολικό, φτάνοντας πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 1-0 στη νίκη.

Στο πρώτο μέρος, όπου αγωνίστηκαν και οι ποδοσφαιριστές που αναμένεται να αποτελέσουν και τη βασική 11άδα της Μαύρης Θύελλας στο πρωτάθλημα, εκτός από το γκολ -που σημειώθηκε μόλις στο 4ο λεπτό- είχαμε και σωρεία ευκαιριών από τους παίκτες της Καλαμάτας, σε έναν επιθετικό μονόλογο των μελανόλευκων.

Το γκολ, που έκρινε την αναμέτρηση, σημειώθηκε μετά από υποδειγματική συνεργασία των Μπόρχρες, Ασαμόα, Βασιλόγιαννη. Ο πρώτος εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα έφτασε στον Ασαμόα που έβγαλε ασίστη στον Βασιλόγιαννη, με τον επιθετικό της Μαύρης Θύελλας να μη δυσκολεύεται να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Πιττατζιη.

Στο 12′ ο Μπόρχες δεν κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της Καλαμάτας, η οποία είχε καλή στιγμή και τρία λεπτά αργότερα με τον Πασά.

Η μοναδική καλή στιγμή για τον Αιολικό στο α’ μέρος ήταν στο 30′, όταν ο Γκροζντάνιτς για λίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, με την τύχη να του “χαμογελά” και αυτή να βρίσκει στο δοκάρι.

Το ημίχρονο έκλεισε με την Καλαμάτα να φτάνει κοντά στο γκολ τόσο με τον Πασά, όσο και με τον Κόκκορη.

Στο β’ μέρος ο προπονητής της Καλαμάτας προχώρησε σε πολλές αλλαγές και, όπως ήταν λογικό, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε.

Στο 58′ ο Αιολικός είχε την πρώτη πραγματική ευκαιρία στην αναμέτρηση με τον Ζώτο, ενώ στο 93′ ο Λαδάς (είχε αντικαταστήσει τον Μέντες) πραγματοποίησε εκπληκτική απόκρουση σε σουτ του Μακράντζε.

Ενδιάμεσα η Καλαμάτα είχε μια καλή στιγμή στο 75΄με τον νεαρό Μουζάκη, ενώ από το 82΄ έπαιζε με 10 παίκτες λόγο αυστηρής αποβολής του Μπενίτεθ.

3-5-2 από τον Σάκη Τσιώλη
Με τρία στόπερ παρέταξε, ο Σάκης Τσιώλης, τη Μαύρη Θύελλα, που φαίνεται να καταλήγει στο “μοντέρνο” 3-5-2.
Κάτω από τα δοκάρια, επέλεξε τον Μέντες.
Τριάδα στην άμυνα με τους Λουπάνο, Μπέριο, Γκροζντάνιτς.
Τον Ασαμόα να έχει όλη τη δεξιά πλευρά και τον Κόκκορη την αριστερή.
Αμυντικό μέσο τον Ματέους, με επιτελικούς χαφ τους Μπόρχες, Πολίτη.
Τέλος, για την κορυφή της επίθεσης επέλεξε τους Πασά και Βασιλόγιαννη.

Το φιλμ του αγώνα
4′ ΓΚΟΛ 0-1! Σκόρερ για την Καλαμάτα ο Βασιλόγιαννης. Ο Μπόρχες εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα έφτασε στον Ασαμόα που έβγαλε την ασίστ για τον Βασιλόγιαννη.
12′ Διπλή, καλή ευκαιρία για τη Μαύρη Θύελλα με τον Μπόρχες
15′ Σουτ άουτ από κοντά ο Γιάννης Πασάς!
30′ Δοκάρι για τον Αιολικό… Παραλίγο το αυτογκόλ με τον Γκροζντάνιτς
37′ Κόρνερ για την Καλαμάτα μετά από ωραία συνεργασία Μπέριου, Πασά
43′ Τρομερή διπλή ευκαιρία σε κενή εστία από τον Κόκκορη. Απίστευτη φάση για την Μαύρη Θύελλα!!!
45′ Καλό σουτ από τον Κόκκορη, άουτ.
47′ Καλή ευκαιρία για την Καλαμάτα μετά από ατομική ενέργεια του Αντεμάι
56′ Ο Μπενίτεθ στο 56′ καλή ευκαιρία για την Μαύρη Θύελλα! Ωραίο σουτ μόλις άουτ!!!
58′ Πρώτη τελική του Αιολικού, με σουτ του Ζώτου, άουτ όμως…
75′ Πλασέ του Μουζάκη, δύσκολα ο τερματοφύλακας του Αιολικού
82′ Αυστηρή κόκκινη στον Μπενίτεθ από τον κ. Κολοκώτσιο, ο οποίος έχει “κιτρινίσει” και τη μισή ομάδα του Αιολικού!
93′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Μακράντζε στο 93′ για τον Αιολικό. Φοβερή απόκρουση Λαδά από 5 μέτρα!!!

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Λάμπρος Κολοκώτσιος (ΕΠΣ Ευρυτανίας). Παράπονα έχει η Μαύρη Θύελλα,  καθώς  άφηνε συνεχώς το σκληρό παιχνίδι των παικτών του Αιολικού…

Αιολικός (Θοδωρής Γιακαλης): Πιττατζιης, Κανελλόπουλος, Παστρικος, Μπιμπισίδης, Στεφάνοβιτς, Γκίκα, Δερμιτζάκης, Ηλιόπουλος, Bjelobrk, Ζαφειρίδης, Μουκίδης
Καλαμάτα (Σάκης Τσιώλης): Μέντες, Λουπάνο, Μπέριος, Γκροζντάνιτς, Κόκκορης, Ασαμόα, Ματέους, Μπόρχες, Πολίτης, Πασάς, Βασιλόγιαννης
Στο β’ μέρος αγωνίστηκαν και οι: Αντεμάι, Τριανταφυλλάκης, Μπενίτεθ, Μουζάκης, Lukaszczyk, Λαδάς, Γκότσης, Δρούγας, Ρουμελιώτης, Γιαννόπουλος, Μούζος.