Καλαμάτα

Ακόστα από άλλο πλανήτη, οδήγησε σε θρίαμβο στο ΟΑΚΑ τη Μαύρη Θύελλα!

Σε φόρμα με το καλημέρα και με μεγάλη εκτός έδρας νίκη  ξεκίνησε τη σεζόν η Μαύρη Θύελλα, επικρατώντας  με 4-1 στην Αθήνα τον Παναθηναϊκό Β’, για την 1η αγωνιστική της Super League 2.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το παιχνίδι η Μαύρη Θύελλα, έχοντας ένα Ακόστα ξανά από άλλο πλανήτη,  δείχνοντας έτσι από νωρίς τις διαθέσεις της για τη φετινή σεζόν. Δεν είναι κρυφό πως ο στόχος είναι ένας φέτος, η άνοδος.

Πρώτο δείγμα αναμφίβολα θετικό για την Καλαμάτα, η οποία έκανε επίδειξη δύναμης στο ΟΑΚΑ απέναντι για τον Παναθηναϊκό Β’. Πολύ άνετα ήρθε το τρίποντο με το σκορ να είναι από το πρώτο ημίχρονο στο 0-3.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι και το βασικό ζητούμενο ήταν να ξεκλειδώσουν την αντίπαλη άμυνα. Το έκαναν αυτό στο 31′ με το γκολ του Ακόστα από πάσα του Τάτου. Εννιά λεπτά μετά ο Μόζερ έκανε εντυπωσιακή κούρσα, έβγαλε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και εκεί πετάχτηκε ο Ακόστα που με πλασέ βρήκε ξανά δίχτυα. Στο 45′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Τάτος άφησε άγαλμα τον Λίλο για το 0-3.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο πάντα σοβαρός και μετρημένος  Σωτήρης Αντωνίου προχώρησε σε αλλαγές. Κάπως βελτιώθηκε η εικόνα του «τριφυλλιού». Στο 61′ ο Μαρτίνης έδωσε στον Μπιλάλ και εκείνος με πλασέ νίκησε τον Γιαννίκογλου. Ωστόσο, ούτε αυτό χάρηκαν οι γηπεδούχοι, αφού έξι λεπτά αργότερα ο Αρναρέλλης τους έκοψε τα φτερά. Βρήκε δίχτυα και σταμάτησε κάθε ελπίδα των γηπεδούχων για αντεπίθεση. Έως το φινάλε του αγώνα το μόνο αξιοσημείωτο ήταν μία μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων με τον Αθανασακόπουλο στο 83′.

Διαιτητής: Κουκουλάς (Λέσβου). Βοηθοί: Ψύλλος (Λέσβου), Σουζας (Αν. Αττικής). Άριστοι όλοι τους, σε ένα πολύ εύκολο φυσικά παιχνίδι σήμερα στο ΟΑΚΑ!
Παναθηναϊκός Β’ (Σωτήρης Αντωνίου): Κλίντμαν, Τσοκάι, Φικάι, Αθανασακόπουλος, Μαρτίνης, Μαντσίνι (46′ Μπιλάλ), Προδρομίτης, Σαρδέλης (72′ Βουτσάς), Τουρκοχωρίτης, Νταμπίζας (46′ Φουρτάδο), Καραμπάς (46′ Κρυπαράκος).

Καλαμάτα (Περικλής Αμανατίδης): Γιαννίκογλου, Μόζερ, Αρίμπας, Παπατόλιος, Βαλεριάνος, Άλβες (61′ Καλάντι), Κάνιας (79′ Κωστούλας), Γρίβας (65′ Αρναρέλλης), Τάτος (73′ Ρόβας), Ακόστα, Μπαράλες (63′ Πασσάς).