Άλωσε την Ηλιούπολη ο Ολυμπιακός Β’ | Πάτησε κορυφή η ΑΕΛ

Σπουδαίο διπλό για τους “ερυθρόλευκους”, που νίκησαν εκτός έδρας έδρας με 1-0 το σύνολο του Σούλη Παπαδόπουλου, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου της Super League 2, ενώ την ίδια ώρα η Καλαμάτα “κόλλησε” στο 0-0 με τον Παναθηναϊκό Β’. Για τον Α’ Όμιλο, η Λάρισα επικράτησε στην Χαλάστρα με 3-0 του Καμπανιακού και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας -έστω και προσωρινά.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για τον Ολυμπιακό Β’, που επικράτησε με 1-0 της Ηλιούπολης και ανέβηκε στην 8η θέση του Β’ Ομίλου της Super League 2 με 11 βαθμούς. Αυτή μάλιστα ήταν η πρώτη ήττα της Ηλιούπολης μετά από 4 παιχνίδια, που έχασε την ευκαιρία να πιάσει την Athens Kallithea στην κορυφή. Στο άλλο ματς του Νοτίου Ομίλου, η Καλαμάτα “κόλλησε” στο 0-0 με τον Παναθηναϊκό Β’ στο γήπεδο της Παραλίας. Για τον Α’ Όμιλο, η ΑΕΛ νίκησε με 2-0 τον Καμπανιακό στην Χαλάστρα και πάτησε κορυφή, έχοντας έναν βαθμό περισσότερο από τον δεύτερο Λεβαδειακό, που έχει όμως ένα παιχνίδι λιγότερο.

Ηλιούπολη – Ολυμπιακός Β’ 0-1

Ιδανικό ξεκίνημα στο ματς για τον Ολυμπιακό Β’, που άνοιξε το σκορ στο 10′. Ο Βρουσάι εκτέλεσε φάουλ και με προβολή ο Μπαγκαλιάνης έκανε το 1-0. Στο 12′ οι “ερυθρόλευκοι” απείλησαν ξανά με μακρινό σουτ του Κεϊτά, αλλά ο Περιστερίδης ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε. H πρώτη καλή στιγμή για την Ηλιούπολη ήρθε στο 39′, με τον Τοπάλ να απειλεί με μακρινό σουτ και τον Παπαδούδη να αποκρούει σε κόρνερ. Τίποτα δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, με τους Πειραιώτες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 1-0.

Στο 68′ ο Ολυμπιακός Β’ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματά του, με τον Ανδρούτσο να κάνει την κάθετη και τον Αργυρίου να αστοχεί σε τετ α τετ. Η Ηλιούπολη απάντησε στο 71′, με την κεφαλιά του Φαουστίνο να περνά λίγο εκτός. Στο 80′ το πλασέ του Παντελίδη μέσα από την περιοχή κατέληξε στην αγκαλιά του Παπαδούδη. Τίποτα δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού και οι Πειραιώτες πανηγύρισαν ένα σπουδαίο εκτός έδρας τρίποντο.

ΓΚΟΛ: – / 10′ Μπαγκαλιάνης

Ηλιούπολη: Περιστερίδης, Χάγκαν, Ράμος (64′ Τσαφταρίδης), Ασίγκμπα, Μπουσάι, Γκοτσούλιας, Παντελίδης, Τοπάλ, Φουρλάνος, Μάντιτς, Ντέτλερ.

Ολυμπιακός Β’: Παπαδούδης, Μπα (74′ Παπακανέλλος), Ανδρούτσος, Βρουσάι, Βλαχομήτρος, Μπαγκαλιάνης, Αποστολόπουλος, Κουτσίδης, Κεϊτά (82′ Κεραμίδας), Μουζακίτης, Αργυρίου (82′ Κατσουλίδης).

Καλαμάτα-Παναθηναϊκός Β 0-0