Αναντολού Εφές – Παναθηναϊκός 88-69: Ήττα και στην Κωνσταντινούπολη (+vids)

Η… υπέρβαση δεν ήρθε ούτε τώρα για το “τριφύλλι”! Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε και στην έδρα της Αναντολού Εφές (88-69) και είδε το ρεκόρ του στη Euroleague να πέφτει στο 6-9, μία εβδομάδα πριν από το κρίσιμο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ και μετά τα αρνητικά αποτελέσματα στις έδρες των Βαλένθια και Μπαρτσελόνα.

Απ’ την άλλη, η back to back πρωταθλήτρια Ευρώπης είχε… εύκολη δουλειά στο ματς για την 15η αγωνιστική, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά από δύο σερί ήττες και «πατώντας» με ρεκόρ 8-7 στην οκτάδα.

Κορυφαίοι των νικητών οι Γουίλ Κλάιμπερν (23π., 10ρ.) και Βασίλε Μίτσιτς (19π., 8ασ.), ενώ από τον Παναθηναϊκό το δίδυμο Ντέρικ Γουίλιαμς (13π.) και Ντουέιν Μπέικον (20π.) δεν ήταν αρκετό για την υπέρβαση. Οι «πράσινοι» παρατάχθηκαν με τις γνωστές απουσίες (Αρτούρας Γκουντάιτις, Λευτέρη Μποχωρίδη και Παναγιώτη Καλαϊτζάκη), ενώ στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση ο Μάριους Γκριγκόνις έμεινε στο παρκέ για 9 λεπτά με απολογισμό 9 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος.

Με 14/30 τρίποντα και ελέγχοντας ριμπάουντ και δημιουργία, η Αναντολού δεν αγχώθηκε απέναντι στον Παναθηναϊκό των 10 λαθών και των 8/22 τριποντων, που μετά από ένα κάκιστο επιθετικά πρώτο ημίχρονο, απόρροια της τουρκικής πίεσης στην άμυνα, ανέβασε στροφές στην επανάληψη, αλλά ο χρόνος δεν ήταν με το μέρος του.

Το παιχνίδι…

Με τον Μίτσιτς να έχει ένα μικρό σερί, η Αναντολού Εφές κατάφερε να δημιουργήσει ένα μικρό σερί και να προηγηθεί (6-4) του Παναθηναϊκού. Ο Σέρβος συμπλήρωσε πολύ γρήγορα δυο φάουλ στο ματς, συνέχισε να “πληγώνει” το αντίπαλο καλάθι, αλλά το “τριφύλλι” βρήκε καλό επιθετικό ρυθμό και έμεινε κοντά στο σκορ με τους πόντους του Παπαγιάννη. Η ομάδα του Ράντονιτς όμως έμεινε για περίπου δυο λεπτά χωρίς πόντο και οι γηπεδούχοι έφτιαξαν διαφορά 8 πόντων για το 21-13 του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι δυο ομάδες μπήκαν νευρικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, μένοντας χωρίς πόντο για περίπου δυο λεπτά (ο Μπέικον δεν είχε ακόμα… συνδεθεί με το αντίπαλο καλάθι). Ο Παναθηναϊκός παρουσίασε αμυντικά προβλήματα, με την Αναντολού Εφές να τα εκμεταλλεύεται, με τους Κλάιμπερν και Ντάνστον και να φτάνει στο +16 (32-16). Στο ίδιο διάστημα, οι γηπεδούχοι κρατήθηκαν με μόλις δυο φάουλ! Δυο σερί καλάθια του Γουίλιαμς (32-20) έκαναν τον Αταμάν να καλέσει τάιμ άουτ. Η τουρκική ομάδα “έσπασε” το ρυθμό των φιλοξενούμενων και έφτασε στο +17 (37-20), με τις βολές του Λι στο φινάλε της περιόδου να διαμορφώνουν το 42-26 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο 3ο δωδεκάλεπτο με ένα σερί τεσσάρων πόντων και τον Μπέικον να “ξυπνάει” και να του δίνει… ζωντάνια! Η Αναντολού Εφές όμως δεν έχασε τον καλό της ρυθμό και με “όπλο” το pick and roll και σκόρερ τον Ντάνστον, κράτησε σταθερή τη διαφορά. Ο Ράντονιτς έβγαλε… εκνευρισμό από τον πάγκο, έχοντας διαιτητικά παράπονα και η περίοδος έκλεισε στο +19 για την τουρκική ομάδα (67-48).

Η διαφορά άρχισε να… ξεφεύγει στην 4η περίοδο, αλλά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βάλει “φρένο” με συνεχόμενα καλάθια. Η επιστροφή των γηπεδούχων από τάιμ άουτ του Αταμάν ήταν αυτή που περίμενε ο Τούρκος τεχνικός. Ο Μίτσιτς ηγήθηκε της Αναντολού, η… αντεπίθεση του Μπέικον δεν ήταν αρκετή και η Αναντολού Εφές νίκησε με 88-69.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 42-26, 67-48, 88-69

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά 11 (3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Μπράιαντ 4, Γκαζί, Κλάιμπερν 23 (1/8 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 6/8 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τέιλορ 4, Πλάις 3, Μίτσιτς 19 (3/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Εμπαγέ 11 (3), Ντάνστον 13 (6/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ράντονιτς): Γουόλτερς 2 (1/6 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λι 6 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Παπαγιάννης 9 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 13 (2), Γ. Καλαϊτζάκης, Μπέικον 20 (4/9 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πονίτκα 4 (6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Γκριγκόνις 9 (1/1 δίποντο, 2/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Μαντζούκας 6 (2)

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 14/25 δίποντα, 14/30 τρίποντα, 18/22 βολές, 34 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 6 επιθετικά), 21 ασίστ, 7 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 14/30 δίποντα, 12/29 τρίποντα, 5/6 βολές, 31 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 6 επιθετικά), 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη.