Μπάσκετ

Ολυμπιακός-Ερυθρός Αστέρας 86-90: Τον «εκτέλεσε» ο Βιλντόζα!

Ο Λούκα Βιλντόζα οδήγησε τον Ερυθρό Αστέρα σε μεγάλη νίκη (90-86) επί του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ για την 15η αγωνιστική της Euroleague
Με τον Λούκα Βιλντόζα να πραγματοποιεί μεγάλη εμφάνιση (22 πόντους-8 ασίστ) ο Ερυθρός Αστέρας πέρασε νικηφόρα (90-86) από το ΣΕΦ κόντρα στον Ολυμπιακό, για την 15η αγωνιστική της Euroleague, σε μια αναμέτρηση, όπου οι Σέρβοι σούταραν με 74% στα δίποντα (20/27 συνολικά!) και 45.8% στα τρίποντα (11/24)!

Βέβαια, για να φτάσει στη μεγάλη εκτός έδρας νίκη η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς χρειάστηκε να συνδράμουν επιθετικά οι Ντόμπριτς, Μίτροβιτς, Πετρούσεβ και ο Νεμάνια Νέντοβιτς κυρίως στο πρώτο ημίχρονο (είχε 10 από τους 12 συνολικά πόντους του).

Από τον Ολυμπιακό ο Κώστας Σλούκας ξεκίνησε πολύ καλά, ο Ταρίκ Μπλακ εξελίχθηκε σε παράγοντας του ματς, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό ούτε κάποια ηρωϊκά καλάθια του Γιαννούλη Λαρεντζάκη. Οι «ερυθρόλευκοι» βέβαια είχαν την ευκαιρία στο τέλος να περάσουν μπροστά αλλά με το σκορ να είναι 84-86 ο Σλούκας επιχείρησε τρίποντο που ήταν άστοχο και εκεί κρίθηκαν ουσιαστικά όλα…

Ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης βρέθηκε πίσω στο σκορ (15-21 στο 8.20’’) με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να κάνει όλη τη ζημιά, ενώ πολύτιμη ήταν η βοήθεια των Λαζάρεβιτς και Μίτροβιτς από τη ρακέτα.

Με καλάθια του Σάσα Βεζένκοφ ο Ολυμπιακός μπόρεσε στο τέλος του πρώτου 10λεπτου να περάσει μπροστά (22-21 στο 10’).
Στη δεύτερη περίοδο με λύσεις που ήρθαν κυρίως από τους Σλούκα-ΜακΚίσικ οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με +8 (36-28 στο 15’). Ωστόσο, ο εξαιρετικός Βιλντόζα και ο Πετρούσεβ επέτρεψαν στον Ερυθρό Αστέρα να μειώσει στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (45-41 στο 20’).

Στην επανάληψη, επιστρατεύτηκε και ο ανέτοιμος Μουστάφα Φαλ, τα σουτ του Κάνααν και του Παπανικολάου έδωσαν «αέρα» (59-51 στο 24’) στην ελληνική ομάδα, όμως η άνοδος του Πετρούσεβ και τα συνεχόμενα σουτ από την περιφέρεια επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να περάσουν μπροστά (62-65 στο 30’) στο τέλος του τρίτου 10λεπτου.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ντόμπριτς πήρε μπρος και με οκτώ συνεχόμενους πόντους έβαλε τους Σέρβους μπροστά με +10 (63-73 στο 32.30’’) και +11 (65-75 στο 34’). Στο τελευταίο 6λεπτο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέβασαν την πίεση στην περιφέρεια, εκμεταλλεύτηκαν την ανοχή των διαιτητών στα σκληρά μαρκαρίσματα στα γκαρντ του Αστέρα και πλησίασαν σε… απόσταση βολής (84-86, στα 48’’). Όμως στη συνέχεια το τρίποντο του Σλούκα δεν βρήκε στόχο και ο Βιλντόζα από τη γραμμή της φιλανθρωπίας «καθάρισε» το ματς για τον Ερυθρό Αστέρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Ρόσι, Κοβάλσκι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 45-41, 62-65, 86-90

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (0/4 σουτ, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάναν 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Λαρεντζάκης 8 (1/1 δίποντο, 2/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Φαλ 5, Σλούκας 14 (1/1 δίποντο, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ασίστ, κανένα λάθος), Βεζένκοβ 13 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Παπανικολάου 9 (3/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπόλομποϊ 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 1 μπλοκ), Πίτερς 2, Μπλακ 14 (3/6 δίποντα, 8/9 βολές, 6 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 7 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 22 (3/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 10/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Λαζάρεβιτς 8 (4/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μίτροβιτς 13 (5/7 δίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λάζιτς 6 (2), Ντόμπριτς 12 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 12 (3/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Μάρκοβιτς, Πετρούσεβ 14 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Μπέντιλ 3 (1).