Ανέβηκε η Καλλιθέα, έχασε πάλι η Καλαμάτα – Δηλώσεις (+videos)

Ανέβηκε η Καλλιθέα,  έχασε  πάλι η Καλαμάτα  – Δηλώσεις  (+videos)

Η Athens Kallithea αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με τα Χανιά στο “Ελ Πάσο” και εξασφάλισε την άνοδο της στη Stoiximan Super League μετά από 18 χρόνια.

Επιστροφή στα μεγάλα σαλόνια για την Athens Kallithea η οποία αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με τα Χανιά στο “Ελ Πάσο”, πήρε το “χρυσό βαθμό”, κατέκτησε το πρωτάθλημα στο Β’ όμιλο της Super League 2 και είναι και μαθηματικά στη Stoiximan Super League μετά από 18 χρόνια.

Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη που τερμάτισε πρώτη στην κανονική διάρκεια της σεζόν κατάφερε να παραμείνει σε αυτή και στα playoffs και η Καλλιθέα γιορτάζει την επιστροφή της ομάδας στην πρώτη κατηγορία.

Στο ματς που διεξήχθη στο “Ελ Πάσο” τα Χανιά προσπάθησαν να “χαλάσουν” τη γιορτή που είχαν στήσει 1.000 και πλέον φίλοι των γηπεδούχων με τον Νίλι να βάζει μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους με πλασέ από κοντά.

Η Athens Kallithea προσπάθησε να πετύχει ένα γκολ και να φέρει το ματς στα ίσια. Τα κατάφερε στο 32′ με τον Μαρότα να σκοράρει με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά.

Στο δεύτερο μέρος και οι δύο ομάδες προσπάθησαν για ένα δεύτερο γκολ αλλά εν τέλει το 90λεπτο βρήκε τους γηπεδούχους να αποσπούν τον έναν βαθμό που τους έφερε και μαθηματικά στη Stoiximan Super League και οι πανγυρισμοί εντός και εκτός γηπέδου ξεκίνησαν από παίκτες, τενικό επιτελείο και κόσμο που βρέθηκε στο “Ελ Πάσο”.

Athens Kallithea (Βοσνιάδης): Κότσαρης, Μεχίας, Μαρότα, Μανθάτης ((90′ Βλάχος), Μπουλούλης, Ματίγια (71′ Τσιντώνης), Σίλβα, Μουτίνιο (46′ Μουστακόπουλος), Ντεμέτριους (84′ Ουές), Κυνηγόπουλος (46′ Βασιλόγιαννης), Λουκίναςl

Χανιά (Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Ματάους (40 λ.τ. Μαζουλουξής), Μπάτζιος, Κατσουρρί, Σίλα, Λεμονής, Ντιαζ, Τσέλιος, Νίλι (80′ Κόλα), Μανουσάκης (71′ Ελευθεριάδης), Μάναλης.

Νίκησε την Καλαμάτα η Ηλιούπολη

Στο άλλο παιχνίδι που διεξήχθη για την 8η αγωνιστική το οποίο δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον η Ηλιούπολη επικράτησε της Καλαμάτας με 2-1.. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδιμα στο σκορ με τον Βενάρδο στο 49′ με τον Ακόστα να ισοφαρίζει στο 62′ με εκτέλεση πέναλτι. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων οι γηπεδούχοι έφτασαν στο τρίποντο με σουτ του Κόστα.

Ηλιούπολη (Παντέλης): Περιστερίδης, Ανδρέου, Βενάρδος, Ασίγκμπα, Μπουσάι, Φουρλάνος, Λατίνοβιτς (67′ Τσαφταρίδης), Γκοτσούλιας, Γιάννου, Κρέτση, Παντελίδης.

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Κοβάλ, Τζανακάκης, Βαλεριάνος, Αρίμπας, Στρούγγης, Καρασαλίδης, Κάνιας, Κατάλντι (79′ Γρίβας), Ακόστα (64′ Τάτος), Πασάς (79′ Κωνσταντινόπουλος), Μπαράλες.