Άρης – ΑΕΚ 1-2: Ανατροπή κορυφής με Άμραμπατ για την Ένωση

Η ΑΕΚ είχε δύσκολο έργο για την 6η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League αλλά κατάφερε να διπλασιάσει τις νίκες της και να φύγει με το διπλό από τη Θεσσαλονίκη.

Αν και η Ένωση βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ματς με τον Άρη με το γκολ του Μορόν στο πρώτο μέρος κατάφερε με τον Σιντιμπέ και τον εκπληκτικό Άμραμπατ στο δεύτερο 45λεπτο να γυρίσει το παιχνίδι, να φτάσει στη νίκη με 2-1 και να παραμείνει μόνη πρώτη στην κορυφή της Stoiximan Super League.

Τα xgoals στο Άρης – ΑΕΚ SPORT24/OPTA

Η ΑΕΚ είχε 28 τελικές εκ των οποίων οι 12 στην εστία αλλά έπεσε πάνω σε έναν εκπλητικό Χουτεσιώτη ο οποίος έσωσε πολλές φορές την ομάδα του.

Φάσεις από το πρώτο λεπτό και για τις δύο ομάδες

Το ματς ξεκίνησε αρκετά εντυπωσιακά και με καλό ρυθμό και για τις δύο ομάδες που είχαν την ευκαιρία να σκοράρουν στα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης. Η ΑΕΚ απείλησε πρώτη στο 2′ με τον Ελίασον να γίνεται αποδέκτης της μπάλας στα αριστέρα, μπήκε στην περιοχή, έκανε το διαγώνιο σουτ με τον Χουτεσιώτη να βρίσκει με τα ακροδάχτυλα τη μπάλα, αυτή βρήκε και το αριστερό δοκάρι και έφυγε κόρνερ.

Η απάντηση του Άρη ήρθε στο 4′ όταν ο Σαμόρα έγινε αποδέκτης της μπάλας, την έφερε στο αριστερό και επιχείρησε ένα δυνατό σουτ με τον Αθανασιάδη να διώχνει εντυπωσιακά τη μπάλα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια ακόμη καλή στιγμή στο 8′ όταν σε κόρνερ από τα δεξιά ο Βίντα πήρε την κεφαλιά με τον Χουτεσιώτη να μπλοκάρει τη μπάλα.

Με πρωταγωνιστή τον Ελίασον η ΑΕΚ απείλησε ξανά στο 18′ αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε αρκετά πάνω από την εστία του Χουτεσιώτη.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 23′ με ένα τρομερό σουτ εκτός περιοχής με τον Αθανασιάδη με νέα εντυπωσιακή επέμβαση να αποκρούει τη μπάλα. Αυτή στη συνέχεια έφτασε στον Παναγίδη που έδωσε στον Μανού Γκαρθία ο οποίος βρήκε τη μπάλα με το καλάμι και την έστειλε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του γκολκίπερ της Ένωσης.

Η μια φάση διαδεχόταν την άλλη και στο 28′ ο Τσούμπερ πάτησε περιοχή από τα αριστερά, έκανε το σουτ με τον Χουτεσιώτη να σταματάει τη μπάλα και να την μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

Άνοιξε το σκορ ο Άρης σε μια δύσκολη φάση

Στο 38′ ο Άρης άνοιξε το σκορ με τον Μορόν σε μια δύσκολη φάση και ένα τέρμα που μέτρησε μετά τη χρήση του VAR. Σε σέντρα από τα δεξιά η μπάλα έφτασε στον Μορόν αυτός έκανε το σουτ με τη μπάλα να βρίσκει στο πόδι του Σιμάνσκι και να αλλάζει πορεία, ο Αθανασιάσης έκανε την επέμβαση στη δεξιά του γωνία απομάκρυνε τη μπάλα με τους παίκτες του Άρη να διαμαρτύρονται πως η μπάλα πέρασε τη γραμμή.

Ο διαιτητής περίμενε το VAR και μετά από δύο λεπτά έδειξε σέντρα και ο Άρης πήρε προβάδισμα στο σκορ.

Το πρώτο 45λεπτο ολοκληρώθηκε με μια καλή στιγμή για την ΑΕΚ να ισοφάρισει. Σε μια βαθιά μπαλιά προς τον Ελίασον ο Άμραμπατ είχε ξεχαστεί στην επίθεση, μπήκε στη φάση, έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά την πάσα του Ελίασον και έκανε το σουτ το οποίο έφυγε αρκετά έξω από την εστία του Χουτεσιώτη.

Ισοφάρισε με τον Σιντιμπέ η ΑΕΚ

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η ΑΕΚ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια με σκόρερ τον Σιντιμπέ. Ο Σιμάνσκι έκανε την κάθετη πάσα προς τον Πόνσε που μπήκε στην περιοχή, επιχείρησε το διαγώνιο σουτ και ο Σιντιμπέ που ήρθε σαν τρέιλερ την έσπρωξε στα δίχτυα.

Η Ένωση ήταν μόνιμα στην επίθεση στο δεύτερο μέρος και επιχειρησε στο 54′ να πάρει προβάδισμα αλλά η ενέργεια του Πόνσε από τα δεξιά και το σουτ του Αργεντινού έφυγαν έξω.

Τους σταμάτησε όλους ο Χουτεσιώτης

Δύο λεπτά αργότερα σε σέντρα από τα δεξιά ο Σιμάνσκι πήρε την κεφαλιά με τον Χουτεσιώτη εντυπωσιακά να σταματάει την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα. Την ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Βίντα στο 58′ καθώς ο Έλληνας γκολκίπερ και πάλι είπε όχι.

Ενώ και στο 61′ ο Άμραμπατ βρέθηκε με τη μπάλα στα πόδια εκτός περιοχής, έκανε το σουτ με τον Χουτεσιώτη να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να διώχνει τη μπάλα.

Ο γκολκίπερ του Άρη σταμάτησε διαδοχικά και τους Τσούμπερ, Ελίασον και Αραούχο οι οποίοι επιχείρησαν με σουτ να τον νικήσουν αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Ο Άμραμπατ έδωσε τη λύση

Στο 84′ και ενώ η ΑΕΚ είχε ρίξει όλα της τα όπλα για να παίξει πιο επιθετικά είδε τον Άμραμπατ να γίνεται κάτοχος μιας μπάλας μέσα στην περιοχή έκανε το δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι και νίκησε τον ανίκητο έως τότε Χουτεσιώτη για να κάνει το 2-1 και να δώσει το προβάδισμα στην Ένωση.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι σε πάτημα του Ρόουζ πάνω στον Αραούχο. Εν τέλει το VAR κάλεσε τον διαιτητή να δει ξανά τη φάση και διαπίστωσε πως ο αρχηγός της Ένωσης είχε κάνει φάουλ στην αρχή της φάσης.

Τα στατιστικά και οι κορυφαίες επιδόσεις στο Άρης – ΑΕΚ SPORT24/OPTA

ΑΡΗΣ: Χουτεσιώτης, Φατόρε, Μοντόγια, Μπράμπετς, Ρόουζ (90+2′ Δεληζήση), Βερστράτε (46′ Τζούρασεκ), Νταρίντα (77′ Εμβοντό), Γκαρθία (63′ Φετφατζίδης), Σαμόρα, Παναγίδης, Μορόν (77′ Ανσαριφάρντ).

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Κάλενς, Βίντα, Χατζισαφί, Σιντιμπέ (83′ Φερνάντες), Σιμάνσκι (71′ Αραούχο), Γιόνσον, Άμραμπατ (84′ Γαλανόπουλος), Τσούμπερ (83′ Λιούμπιτσιτς), Πόνσε, Ελίασον (71′ Πινέδα).