Διεθνή

Άρης – Αραράτ Αρμένια 1-0: Ο Φαμπιάνο λύτρωσε τους κίτρινους και το ευρωπαϊκό ταξίδι συνεχίζεται

Ο Άρης πήρε τη νίκη με την Αραράτ Αρμένια χάρη στην κεφαλιά του Φαμπιάνο στο 80ο λεπτό και προκρίθηκε στον τρίτο προκριματικό γύρο του Conference League, όπου θα μονομαχήσει με την Ντινάμο Κιέβου. Στο πρώτο μέρος οι κίτρινοι ήταν “απενεργοποιημένοι”, αλλά στο δεύτερο ανέβηκαν και βρήκαν το γκολ.

Ο Άρης δεν έθελξε με την αγωνιστική του παρουσία, ωστόσο νίκησε την Αραράτ – Αρμένια 1-0 και προκρίθηκε στον τρίτο προκριματικό γύρο του Conference League.

Το χρυσό γκολ για την ομάδα του Τόλη Τερζή πέτυχε ο Φαμπιάνο στο 80ο λεπτό. Ο Πάλμα εκτέλεσε ωραία ένα φάουλ από τα αριστερά και ο Βραζιλιάνος στόπερ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Ερμπάκοφ.

Οι κίτρινοι ήταν απενεργοποιημένοι στο πρώτο μέρος, απείλησαν ελάχιστα την αντίπαλη εστία, όμως στο δεύτερο ημίχρονο βελτίωσαν την απόδοσή τους και βρήκαν αυτό που έψαχναν με έναν από τους παλαιότερους της ομάδας.
Το ευρωπαϊκό ταξίδι του Άρη συνεχίζεται και επόμενος αντίπαλος είναι η Ντινάμο Κιέβου. Ο πρώτος αγώνας είναι στο Κλεάνθης Βικελίδης στις 10 Αυγούστου και η ρεβάνς είναι μια εβδομάδα μετά στο Βουκουρέστι (εκεί παίζει η Ντινάμο μετά τη στρατιωτική εισβολή της Ρωσίας στην ουκρανική επικράτεια).

Έτσι παρέταξε τον Άρη ο Τερζής
Ο Τόλης Τερζής σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι προχώρησε σε τρεις αλλαγές, θέλοντας να διορθώσει τις ανορθογραφίες που έβγαλε η ομάδα του στο πρώτο ματς στην Αρμενία. Ο Λορέν Μορόν ξεκίνησε βασικός στην επίθεση αντί του Αντρέ Γκρέι.

Στο αριστερό άκρο της άμυνας βασικός ξεκίνησε ο Φεράρι αντί του Ματαρίτα και στον άξονα έπαιξε ο Τζούρασεκ με τον Ζαν Ζουλς να μένει στον πάγκο. Ένα από τα πράγματα που ήθελε να βελτιώσει ήταν το αμυντικό τρανζίσιον, το οποίο τον πλήγωσε στο πρώτο ματς.

Απενεργοποιημένος ο Άρης στο πρώτο μέρος
Ο Άρης στο πρώτο μέρος είχε τα ηνία του αγώνα ωστόσο δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός στα καρέ του Ερμάκοφ με ελάχιστες εξαιρέσεις. Οι Αρμένιοι περίμεναν πίσω από την μπάλα και έκλεισαν τους χώρους με αποτέλεσμα να μη δεχθούν μεγάλη φάση στο πρώτο 45λεπτο.

Αντίθετα η Αραράτ είχε την καλύτερη στιγμή στο 18λεπτο. Ο Γένε έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Εμπακατά και βρέθηκε απέναντι από τον Κουέστα, τον οποίο προσπάθησε να “κρεμάσει”, δίχως όμως αποτέλεσμα.

Ο πιο δραστήρις παίκτης των κίτρινων ήταν ο Λουίς Πάλμα, ο οποίος δοκίμασε το πόδι του όταν βρήκε κενό χώρο, όμως δεν είχε καμία τύχη σε κάποια από τις προσπάθειές του.

Ανέβηκε στο δεύτερο μέρος και βρήκε αυτό που έψαχνε
Στο δεύτερο μέρος ο Τερζής έριξε τον Σαβέριο στον αγωνιστικό χώρο και έβγαλε τον Μενέντεθ, με τον μεσοεπιθετικό του Εκουαδόρ να δίνει νέα πνοή στην επίθεση του Άρη.

Πριν συμπληρωθεί το 46ο λεπτό δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής, ενώ λίγο μετά έκανε το γύρισμα στον Λορέν Μορόν, ο οποίος δεν μπόρεσε να εκτελέσει με σουτ έχοντας πλάτη στην εστία. Στο 52ο λεπτό ο Φαμπιάνο βρήκε λίγο κενό χώρο και δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, με τον Ερμπάκοφ να απομακρύνει σε κόρνερ.

Οι κίτρινοι σταδιακά έριχναν την ταχύτητα που βρήκαν, καθώς η Αραράτ συνέχισε την τακτική της να τον περιμένει χαμηλά και να προσπαθεί να αποκρούει τις επιθέσεις του. Η πρώτη της απειλή στο δεύτερο μέρος ήταν στο 70ο λεπτό με το ωραίο μακρινό σουτ του Γένε, έπειτα από λάθος του Νταρίντα, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Οι παίκτες του Τόλη Τερζή δεν εγκατέλειψαν την προσπάθειά τους και συνέχισαν να απειλούν την εστία, μέχρι να βρουν το χρυσό γκολ του Φαμπιάνο που έδωσε τη νίκη και την πρόκριση στους κίτρινους. Η Αραράτ προσπάθησε στα εναπομείναντα λεπτά να βρει ένα γκολ για να στείλει το ματς στην παράταση, δίχως όμως αποτέλεσμα με το 1-0 να παραμένει μέχρι το φινάλε.

Άρης: Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Οντουμπάτζο, Φεράρι, Τζούρασεκ (61′ Τζουλς), Νταρίντα, Μενέντεθ (46′ Σαβέριο), Ρουπ (61′ Πάβισιτς), Πάλμα (89′ Ματαρίτα), Μορόν (86′ Χριστοδουλόπουλος).

Αραράτ: Ερμάκοφ, Γκριγκοριάν (72′ Τερτεριάν), Σεΐντ, Μπουένο, Αλεμάο (87′ Χακομπιάν), Καστανέιρα (64′ Τέρα), Ομπιέρο (89′ Αμπαρτσουμιάν), Μουραντιάν, Γένε, Σερομπιάν (64′ Αβανεσιάν), Έζα.