Άρης – Λαμία 2-2: “Αυτοκτόνησε” στο 95’…

Ο Μάλτσι

Ο Άρης με δύο γκολ του Μορόν κρατούσε τη νίκη στα χέρια του, αλλά με γκολ του Μάλτσι στο 90+5 η Λαμία έκανε το 2-2 και πήρε το βαθμό της ισοπαλίας στο “Κλεάνθης Βικελίδης”.

Με ήρωα τον Κοσέλεφ και χρυσό σκόρερ τον Μάλτσι στο 90+5 η Λαμία έφυγε από το “Κλεάνθης Βικελίδης” με το βαθμό της ισοπαλίας (2-2).

Οι κίτρινοι του Μάντζιου ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και θα μπορούσαν να έχουν πάρει την νίκη αν δεν έπεφταν πάνω στον εξαιρετικό Κοσέλεφ και αν ήταν πιο προσεχτικοί στο φινάλε του αγώνα.

Μετά από αυτή την ισοπαλία ο Άρης είναι στην πέμπτη θέση με 24 βαθμούς, ενώ η Λαμία παρέμεινε στους 17. Με την επανέναρξη του πρωταθλήματος οι κίτρινοι παίζουν στην Τρίπολη με τον Αστέρα, ενώ η Λαμία φιλοξενεί τον Ολυμπιακό.

Το ματς: Ο αγώνας στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεν είχε ρυθμό. Ο Άρης ήταν ανώτερος, είχε την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να βρει διαδρόμους για την εστία του Κοσέλεφ.

Κάτι που δεν κατάφερε σε πολλές περιπτώσεις με τους παίκτες του να κάνουν κακές επιλογές στην τελική προσπάθεια. Από την άλλη η Λαμία προσπαθούσε να χτυπήσει στην κόντρα δίχως αποτέλεσμα.

Η κορυφαία στιγμή του πρώτου 45λεπτου ήρθε στο 42ο λεπτό. Ο Μενέντεθ έκανε τρομερή προσποίηση έξω από τη μεγάλη περιοχή, έστρωσε την μπάλα στο δεξί του πόδι και σούταρε με τον Κοσέλεφ να ακουμπά λίγο την μπάλα και να την στέλνει στο δεξί του δοκάρι. Στη συνέχεια ο Μορόν και ο Σουλεϊμάνοφ δεν μπόρεσαν να μπουν στη φάση και η άμυνα της Λαμίας απομάκρυνε. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο 45λεπτο με το σκορ στο 0-0.

Δύο γκολ σε δέκα λεπτά

Η εκκίνηση του δευτέρου 45λεπτου ήταν εντελώς διαφορετική μερικά δευτερόλεπτα μετά από τη σέντρα ο Μορόν μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και έκανε το σουτ.

Η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Κορνέζου με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Μορόν ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε από τη μια μεριά την μπάλα και από την άλλη τον Κοσέλεφ για να κάνει το 1-0.

Μετά το γκολ που δέχτηκε η Λαμία βγήκε μπροστά. Στο 54′ απείλησε με τον Καρλίτος να σουτάρει μετά από εξαιρετική ατομική προσπάθεια και τον Κουέστα να απομακρύνει, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Σλίβκα σούταρε και η Φαμπιάνο έβαλε την κόντρα παραχωρώντας κόρνερ.

Τρία λεπτά αργότερα η Λαμία έφτασε στην ισοφάριση. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Καρλίτος, ο Σλίβκα πήρε την κεφαλιά και Ακούνια με ωραίο σουτ με το αριστερό μέσα από την μικρή περιοχή και δεξιά κατάφερε να σκοράρει.

Ο Μορόν νίκησε τον εξαιρετικό Κοσέλεφ

Μετά το γκολ που δέχτηκε ο Άρης ο Μάντζιος έριξε στο ματς τον Ρουπ. Οι γηπεδούχοι έγιναν πιο επιθετικοί, έχασαν μεγάλες ευκαιρίες με αποκορύφωμα το σουτ του Φαμπιάνο μέσα από τη μικρή περιοχή, όμως σε όλες είχε απάντηση ο εξαιρετικός Κοσέλεφ.

Τελικά, τη λύση για τους κίτρινους έδωσε ξανά το δίδυμο τον Νταρίντα και Μορόν. Στο 74′ ο πρώτος έκανε τρομερή σέντρα από τα δεξιά και ο Ισπανός με κεφαλιά έστειλε την μπάλα εκεί που ο Κοσέλεφ δεν μπορούσε να κάνει απολύτως τίποτα.

Έπαιξε με τη φωτιά και κάηκε ο Άρης

Ο Άρης παρά το 2-1 είχε κάποιες καλές στιγμές δίχως όμως να τελειώσει το ματς, ενώ όσο περνούσε η ώρα η Λαμία προσπαθούσε να βρει το γκολ της ισοφάρισης.

Τελικά το κατάφερε στο 90+5′. Ο Αμαράλ έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, η άμυνα του Άρη ξέχασε τον Μάλτσι και εκείνος με σουτ στην κίνηση διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Στα λεπτά που απέμειναν ο Άρης είχε ακόμα μία καλή στιγμή με τον απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μορόν, όμως ξανά ο Κοσέλεφ ήταν εκεί που έπρεπε και έδιωξε.

Άρης: Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια, Νταρίντα, Πάρδο (46′ Σαμόρα), Ζιλ, Μενέντες (67′ Ρουπ), Σουλεϊμάνοφ, Μορόν

Λαμία: Κοσέλεφ, Αμαράλ, Σιμόν, Κορνέζος, Παπαδόπουλος, Τσανδάρης, Νούνιες (73′ Τόσιτς), Σλίβκα (85′ Σίντκλεϊ), Ακούνια (73′ Στάνκο), Τσιλούλης, Καρλίτος (85′ Μάλτσι).