Αρμάνι – Ολυμπιακός 65-53: Κάκιστος ξανά ο Θρύλος…

Με τραγικά επιθετικά ποσοστά και κατάρρευση στην τέταρτη περίοδο, ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα 65-53 από την Αρμάνι, στο Μιλάνο.

Η άμυνα κρατούσε τον Ολυμπιακό για 31 λεπτά στο Μιλάνο, αλλά η τραγική του επίθεση ήταν… αποκαρδιωτική ειδικά στα τελευταία λεπτά, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα 65-53 από την Αρμάνι.

Κάκιστη εμφάνιση από τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι στερήθηκαν και τον Κάναν από τη δεύτερη περίοδο, καθώς αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές.

Από ‘κει και πέρα, στην επίθεση σκόραραν με… αίτηση, έχοντας 14/34 δίποντα και 5/19 τρίποντα, ενώ υπέπεσαν και σε 15 λάθη, με μόλις 12 ασίστ.

Μοναδικοί που… διασώθηκαν από την αναμέτρηση ήταν οι Μιλουτίνοφ και Γουόκαπ με 15π. και 11π. αντίστοιχα, με τους Πειραιώτες να υποχωρούν στο 1-2.

Από τους Ιταλούς, που πέτυχαν την πρώτη τους νίκη και πήγαν στο 1-1, ξεχώρισαν οι Μίροτιτς και Πάνγκος με 20π. και 16π.

Με τους Μιλουτίνοφ, Πίτερς, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκινά ο Ολυμπιακός. Πολύ γρήγορο ρυθμό είχε από νωρίς η αναμέτρηση, με τους «ερυθρόλευκους» να βασίζονται περισσότερο στον Μιλουτίνοφ και να παίρνουν πόντους από επιθετικά ριμπάουντ, αλλά για την Αρμάνι μπήκαν «ζεστοί» οι Σιλντς και Μίροτιτς, για το προβάδισμά της (14-11), στο 5’. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες έσφιξαν αμυντικά και με τους Γουόκαπ και Μπραζντέικις επιθετικά ισορρόπησαν το ματς (17-17), στο 9’. Στον εναπομείναντα χρόνο δύο ελεύθερες βολές του Φλακαντόρι διαμόρφωσαν το 19-17 της πρώτης περιόδου.

Με απανωτά λάθη μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Αρμάνι να τα εκμεταλλεύεται με σερί 5-0, για το +7 (24-17), στο 12’. Με την επιστροφή των Γουόκαπ και Κάναν στο παρκέ, αλλά και καλή άμυνα, οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν και μείωσαν στον πόντο (26-25), στο 15’. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες έχασαν για λίγο τη συγκέντρωσή τους, ενώ αποβλήθηκε και ο Κάναν με δεύτερη τεχνική ποινή, με τον Μίροτιτς να στέλνει τους γηπεδούχους στο +4 (29-25), στο 17’. Η απάντηση των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα ήρθε με καλή άμυνα και τους Μιλουτίνοφ-Πίτερς επιθετικά για σερί 7-0 και το +3 (29-32), στο 19’. Ωστόσο, με δύο βολές του Σιλντς στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι Ιταλοί μείωσαν στον πόντο (31-32), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με κακές επιθέσεις και λάθη ξεκίνησαν και οι δύο στο δεύτερο μέρος, με το κάρφωμα του Μιλουτίνοφ να φέρνει ξανά τον Ολυμπιακό στο +3 (31-34), στο 22’. Η Αρμάνι απάντησε στη συνέχεια αρχικά με τον Μίροτιτς και μετά τον Πάνγκος, οι οποίοι έκαναν σερί 7-0, για το +4 (38-34), στο 24’. Οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν με Μπραζντέικις και Παπανικολάου (40-39), αλλά λάθη και τα δύσκολα σουτ του Πάνγκος έστειλαν τους γηπεδούχους στο +5 (44-39), στο 26’. Στα επόμενα λεπτά στο ματς παίχτηκε περισσότερο… ξύλο παρά μπάσκετ, με 2/2 από τον Παπανικολάου να φέρνουν τους Πειραιώτες στο -3 (44-41), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Παίζοντας το ίδιο σκληρά στην άμυνα και με ένα μίνι 4-0, ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα (44-45), στο 31’. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς εύκολα λάθη και μεγάλη αστοχία έδωσαν καλάθια στο ανοικτό γήπεδο στην Αρμάνι, η οποία έκανε σερί 9-0, για το +8 (53-45), στο 35’. Ένα καλάθι του… Πάπας «ξεκόλλησε» την ομάδα του Πειραιά, αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα… παρέδωσε πνεύμα, με τους Ιταλούς να ελέγχουν απόλυτα την αναμέτρηση για το +13 (60-47) με τον Μέλι και να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 65-53.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 31-32, 44-41, 65-53.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πόιθρες, Πάνγκος 16 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Τονούτ, Μέλι 3 (1), Καμαγκατέ 2, Φλακαντόρι 6 (1), Χολ 2, Σιλντς 12 (4/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μίροτιτς 20 (5/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάινς, Φόγκτμαν 4 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (0/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 3 (1), Λούντζης 4, Λαρεντζάκης 2, Πάπας 2, Φαλ 2 (5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 4 (0/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπραζντέικις 6 (1/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Πίτερς 4 (1/6 δίποντα), Μιλουτίνοβ 15 (6/8 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Σίκμα

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 16/27 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 9/11 βολές, 29 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 7 επιθετικά), 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 14/34 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 10/12 βολές, 31 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 11 επιθετικά), 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 15 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 4η αγωνιστική ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί την Παρτίζαν στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας (19/10 στις 21:15), ενώ η Αρμάνι Μιλάνο θα παίξει στη Μαδρίτη με τη Ρεάλ (19/10 στις 21:45