Ποδόσφαιρο

Αστέρας – Πανσερραϊκός 0-2: Βήμα πρόκρισης τα Λιοντάρια στην Τρίπολη – Δηλώσεις (+videos)

Ο Πανσερραϊκός πήρε εκδίκηση για την προ ημερών ήττα στο πρωτάθλημα από τον Αστέρα στην Τρίπολη και αυτή τη φορά επικράτησε 2-0 στο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης, βάζοντας βάσεις πρόκρισης στους “8”.

Ο Πανσερραϊκός πήρε προβάδισμα για την πρόκριση στους “8” του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson, καθώς νίκησε τον Αστέρα στο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης 2-0, τρεις μέρες μετά την ήττα από το πρωτάθλημα στο ίδιο γήπεδο. Οι σκόρερ για την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία ήταν ο Ματίας Τομάς και ο Μάριος Σοφιανός.

Ο 22χρονος Ουρουγουανός μεσοεπιθετικός σκόραρε στο 38ο λεπτό. Ο Μασαρίποφ με ωραία κάθετη πάσα βρήκε τον Τομάς και αυτός με ένα υπέροχο ψιλοκρεμαστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.Το 2-0 των “λιονταριών” πέτυχε ο Σοφιανός στο 56ο λεπτό.

Μετά από ωραία ανάπτυξη των φιλοξενούμενων και εξαιρετική κάθετη του Χατζηστραβού, ο Σοφιανός με υπέροχο πλασέ μέσα στην περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Το πρώτο μέρος είχε λίγες καλές φάσεις και αργό, όμως ο Πανσερραϊκός κατάφερε να βρει το γκολ και να προηγηθεί. Στο δεύτερο 45λεπτο ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε, με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν και το δεύτερο γκολ.

Ο Αστέρας πάλεψε στα τελευταία λεπτά και είχε και δοκάρι με τον Βαλιέντε στο 72ο λεπτό, ενώ στο 89′ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ στον Κατσίκα το γκολ που πέτυχε ο Μιριτέλο. Υπενθυμίζεται ότι ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά τον νικητή του ΠΑΟΚ – Βόλος.

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Γκρόζντανιτς (56′ Καστάνιο), Ατιένθα, Ρουμπέ, Χουχούμης, Αλάγκμπε (46′ Μουνάφο), Σουρλής (25′ λ. τρ. Βαλιέντε), Ζούγλης, Σίτο (46′ Καλτσάς), Κρεσπί (46′ Μπαρτόλο), Μιριτέλο.

Πανσερραϊκός: Κατσίκας, Γκοτζαμανίδης (63′ Μασκανάκης), Θυμιάνης, Πεταυράκης, Τσαγκαλίδης (6′ λ. τρ. Δεληγιαννίδης), Μορέιρα, Ουεντραόγκο, Σοφιανός, Μασαρίποφ (46′ Χατζηστραβός), Τομάς (82′ Οικονόμου), Μπαΐροβιτς (63′ Άλεξιτς).