Αστέρας Τρίπολης-ΠΑΟΚ 1-2: Επέστρεψε και συνεχίζει το σερί του

Ο ΠΑΟΚ πήρε σημαντική νίκη με 2-1 απέναντι στον Αστέρα στην Τρίπολη.
Νικηφόρα πέρασε και φέτος από την Τρίπολη ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας 2-1 του Αστέρα. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ήταν καλύτερος και πιο… έμπειρος, με τους Αρκάδες να μην έχουν το καθαρό μυαλό να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες που είχαν στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Άμπελ Φερέιρα παρέμεινε αήττητη για 41 παιχνίδια, παίρνοντας τη νίκη σε μια δύσκολη έδρα, ενώ ο Αστέρας παρέμεινε τους 3 βαθμούς μετά από έξι παιχνίδια.

Δείτε τα γκολ του αγώνα

Καλό ρυθμό είχε από το ξεκίνημα το παιχνίδι στο «Θ. Κολοκοτρώνης», με τον ΠΑΟΚ να έχει την κατοχή της μπάλας και τις ευκαιρίες. Στο 11’ ο Σφιντέρσκι δεν βρήκε στόχο από καλή θέση. Ο Αστέρας Τρίπολης επιχείρησε να ισορροπήσει και στο 25’ ο Ζίφκοβιτς νίκησε τον Φερνάντεθ σε τετ-α-τέτ. Στο 33’ μετά από μπαλιά του Μάτος, ο Σφιντέρσκι με πλασέ πέτυχε το 0-1, σκοράροντας για τρίτο συνεχόμενο ματς. Στο 40’ ο Αστέρας διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι του Μάτος πάνω στον Φερνάντεθ, αλλά ο Μανούχος είδε τη φάση στο VAR και συνέχισε το παιχνίδι.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για τον ΠΑΟΚ. Ο Ελ Καντουρί έκανε τη μπαλιά στο 47’, ο Μαρτίνες προσπάθησε να κόψει, αλλά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2. Η φάση ελέγχθηκε στο VAR για ενδεχόμενο οφσάιντ του Ελ Καντουρί, αλλά το γκολ μέτρησε κανονικά. Οι Αρκάδες προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 58’ ο Σουάρεθ με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Καπίγια, μείωσε σε 1-2. Στο 64’ ο Μαρτίνες απείλησε με σουτ, αλλά ο Ζίφκοβιτς επενέβη σωτήρια.

Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε, με τους δύο προπονητές να κάνουν αλλαγές. Στο 86’ ο Λημνιός έπιασε ένα καλό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στα τελευταία λεπτά ο Αστέρας πίεσε, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει με αξιώσεις και το 2-1 υπέρ του ΠΑΟΚ έμεινε ως το τέλος.

Αστέρας Τρίπολης (Μπόρχα Χιμένεθ): Παπαδόπουλος, Βλάχος, Μαρτίνες, Βαλιέντε, Ματρικάρντι (89’ Μπόρχα Φερνάντεθ), Σουάρεθ, Καπίγια, Μουνάφο (76’ Χαουρέγκι), Ριέρα (82’ Σίτο), Μαρκ Φερνάντεθ, Μπαράλες.

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Ζίφκοβιτς, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Αουγκούστο, Μίσιτς, Λημνιός, Ελ Καντουρί (76’ Πέλκας), Μπίσεσβαρ (67’ Μαουρίσιο), Σφιντέρσκι (77’ Άκπομ).