Αστέρας Τρίπολης-ΠΑΣ Γιάννινα 2-2: Οι γηπεδούχοι τη διάθεση, οι φιλοξενούμενοι την ουσία

Ισοπαλία στο «Θ. Κολοκοτρώνης» με τον ΠΑΣ Γιάννινα να προηγείται δύο φορές σε ισάριθμες ευκαιρίες του, αλλά ο Αστέρας Τρίπολης επέστρεψε και πίεσε για τη νίκη χωρίς αποτέλεσμα.

Τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, όταν και κρίθηκαν όλα στην Τρίπολη. Ο Αστέρας φιλοξένησε τον ΠΑΣ Γιάννινα με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες 2-2. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δύο φορές σε ισάριθμες αντεπιθέσεις, αλλά οι Αρκάδες «απάντησαν» και στις δύο περιπτώσεις. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι πίεσαν, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την καλή ανασταλτική λειτουργία και να παίρνουν το βαθμό.

Το ματς άρχισε με τους γηπεδούχους να έχουν διάθεση να πιέσουν. Ο ΠΑΣ είχε πιο παθητικό ρόλο κι έτσι το πρώτο τέταρτο πέρασε κυρίως προς τα δικά του καρέ. Όμως στο 16ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι βρήκαν γκολ σε αντεπίθεση. Ο Τζίμας βρέθηκε στην περιοχή απ’ τα αριστερά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Παπαδόπουλου για το 0-1.
Ο σκόρερ δεν πανηγύρισε καθώς προέρχεται απ’ τις ακαδημίες της ομάδας της Αρκαδίας. Πέντε λεπτά όμως, επήλθε ξανά ισορροπία. Με φάουλ που κέρδισαν οι γηπεδούχοι, ο Άλβαρες το εκτέλεσε όμορφα στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι εκ νέου πήραν το προβάδισμα στο 28’. Ο Μπαλάν στην κόντρα επίθεση βρήκε τον Σόρια, με τον τελευταίο να «εκτελεί» την κατάλληλη στιγμή για το 1-2. Η φάση ελέγχθηκε για οφσάιντ, με το τέρμα να μετρά κανονικά. Δύο γκολ στις πρώτες δύο αντεπιθέσεις που έκανε στο ματς η ομάδα των Ιωαννίνων.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν εκ νέου με τον Παπαδόπουλο να σώζει αυτή τη φορά, πριν ο Αστέρας συνεχίσει να έχει την πρωτοβουλία στο ματς. Δυσκολευόταν να βρει φάσεις, κάτι που τελικά έγινε στο 3ο λεπτό του έξτρα χρόνου στο πρώτο μέρος. Από κόρνερ του Μπαρτόλο, ο Κρέσπι πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι κάνοντας το 2-2. Σκορ που οδήγησε τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος ο Αστέρας διατήρησε την πίεσή του, μένοντας ψηλά στο γήπεδο. Προσπαθούσε να απειλήσει, είχε κάποιες στιγμές με υποψία για ευκαιρία. Η μεγάλη στιγμή ήρθε στο 60’. Ο Ρεγκίς έκανε τη σέντρα, η μπάλα πέρασε, ο Μιριτέλο προ κενής εστίας δεν μπόρεσε για λίγο να κάνει την προβολή σπαταλώντας τεράστια ευκαιρία.
Ο ΠΑΣ έκανε σοβαρή επιθετική προσπάθεια στο δεύτερο μέρος, στο 84’. Ο Ροσέρο μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ, με τον Παπαδόπουλο να διώχνει σε κόρνερ. Ένα λεπτό μετά οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Παντελάκη, χωρίς ο Γκάμαρης να δίνει κάτι.

Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν, ο ΠΑΣ συνέχισε να έχει εξαιρετική αμυντική αντιμετώπιση και έτσι το 2-2 «σφράγισε» την αναμέτρηση. Με την ομάδα των Ιωαννίνων να φτάνει τους 5 βαθμούς και τον Αστέρας Τρίπολης στους 4.

Διαιτητής: Ανδρέας Γκάμαρης (Αθηνών)

Κίτρινες: Ρίτζις, Ντιαρά – Τζίμας, Μπάλαν, Τσαούσης

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Mίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καστάνο, Ζουκάνοβιτς, Καρμόνα, Άλβαρες, Μουνάφο (60΄ Ντιάρα), Γκρόζντανιτς (77΄ Μάντζης), Ρίτζις, Σίτο (60΄ Βίκο), Μπαρτόλο (77΄ Καλτσάς), Μιριτέλο

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Κλέιμαν, Σόρια, Τσαούσης, Παντελάκης, Εραμούσπε, Καραχάλιος, Ριένστρα (72΄ Λιάσος), Τζίνο, Παμλίδης (54΄ Ροσέρο), Τζίμας (54΄ Γκάρο), Μπάλαν