Διεθνή

Άστον Βίλα – Ολυμπιακός 2-4: “Ερυθρόλευκο” έπος στο Μπέρμινχαμ – Δηλώσεις (+videos)

Ο Ολυμπιακός σε μια μοναδική παράσταση στην Αγγλία, επικράτησε με 4-2 της Άστον Βίλα και πλέον μένει ένα παιχνίδι για να φτάσει στον τελικό του Conference League.

INTIME

Στα πρώτα λεπτά στο “Βίλα Παρκ” ο Ολυμπιακός μπήκε με μοναδικό σκοπό να περιορίσει στον χώρο του κέντρου τους παίκτες του Ουνάι Έμερι.

Οι πρώτη στιγμή που οι “ερυθρόλευκοι” ανησύχησαν ήταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ντόουγκλας Λουίς από τα αριστερά έκανε το γέμισμα στο δεύτερο δοκάρι, ο Κόνσα έκανε το γύρισμα και ο Μπέιλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με τον διαιτητή να το ακυρώνει καταλογίζοντας επιθετικό φάουλ επάνω στον Ιμπόρα.

Η ομάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ έδειχνε πως στεκόταν καλά στην αναμέτρηση, κερδίζοντας αρκετές μονομαχίες θέλοντας να πιέσει τους Άγγλους.

Σε μια φάση αρκετά καλά δομημένη, με τον Ελ Κααμπί να φύγει σε θέση τετ α τετ, μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Τσικίνιο με τακουνάκι, πλασάροντας ιδανικά τον Όλσεν για να κάνει το 1-0. Ο VAR μέτρησε το γκολ, καθώς ο βοηθός είχε βγάλει εκτεθειμένο τον Μαροκινό φορ. Η συνέχεια είναι φανταστική για τους Πειραιώτες, καθώς δεν έμειναν μέχρι εκεί.

Ο Ελ Κααμπί διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, μετά από καταπληκτική πάσα του Ποντένσε, με τον πρώτο να νικάει για δεύτερη φορά τον Όλσεν στην βραδιά. Το ημίχρονο έκλεισε με τους γηπεδούχους να βρίσουν δίχτυα σε μια φάση που δεν μύριζε γκολ, ο συνήθης ύποπτος για την Άστον Βίλα φέτος, βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα για να κάνει το 2-1, βάζοντας φωτιά στην αναμέτρηση του “Βίλα Παρκ”.

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΗ: Άστον Βίλα – Ολυμπιακός 2-4: Τα γκολ και οι καλύτερες φάσεις (videos)

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός θέλησε να κρατήσει το προβάδισμα του, με τους Άγγλους να είναι αυτοί που έπρεπε να κάνουν την ανατροπή. Σε μια ανυποψίαστη φάση από τα πλάγια, η Βίλα σκόραρε με τον Ντιαμπί , φέροντας την ισορροπία στο ματς. Ο Ολυμπιακός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, καθώς κέρδισε πέναλτι μερικά λεπτά μετά, εκμεταλλευόμενος ένα κόρνερ, όπου η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ντούγκλας Λουίς. Ο Ελ Κααμπί ευστόχησε από τα 11 μέτρα.

O Ολυμπιακός “πάγωσε” τον ρυθμό και κράτησε την Άστον Βίλα μακριά από την περιοχή του. Στο 67ο λεπτό ξαναχτύπησε και πέτυχε και τέταρτο γκολ. Ο Έσε έκανε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Κόνσα, ο Όλσεν δεν κατάφερε να διώξει και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

Οι Πειραιώτες έλεγχαν την κατάσταση και στο 80ο λεπτό απείλησαν από μακριά, με τον Όλσεν να αποκρούει δύσκολα. Στο 81ο ο Κάρμο δεν μπόρεσε να διώξει, μάρκαρε στη συνέχεια τον Ντουράν, ο οποίος έπεσε και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. λεπτό. Ο Ντόουγκλας Λουίζ εκτέλεσε, χτύπησε η μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Τζολάκη και άουτ και οι ερυθρόλευκοι κράτησαν το 4-2.

Ολυμπιακός προστάτευσε το προβάδισμά του, δεν άφηνε την Άστον Βίλα να γίνει απειλητική μπροστά στην εστία του Κρητικού τερματοφύλακα. Μάλιστα, στο 90+3′ ο Φορτούνης έκανε το σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να φεύγει άουτ. Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους παίκτες των ερυθρόλευκων να πανηγυρίζουν ένα τεράστιο αποτέλεσμα.

Όμως, άπαντες στον ερυθρόλευκο οργανισμό συγκεντρώνονται στη ρεβάνς της επόμενης Πέμπτης. Το πρώτο βήμα έγινε και σε λίγες μέρες ο Ολυμπιακός θέλει να ολοκληρώσει το έργο του και να γράψει ιστορία, με πρόκριση στον τελικό του Conference League.

• ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Όλσεν, Κας, Κόνσα, Λανγκλέ, Ντιν, Μπέιλι (85′ Τζανιόλο), Μαγκίν, Λουίζ, Ρότζερς (74′ Ντουράν), Ντιαμπί (85′ Ιροεγκμπουνάμ), Γουότκινς
  • ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα (46′ Ρίτσαρντς), Έσε, Ιμπόρα, Τσικίνιο, Φορτούνης, Ποντένσε (70′ Όρτα), Ελ Κααμπί.

Τα αποτελέσματα των ημιτελικών

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

• Άστον Βίλα – Ολυμπιακός 2-4 (45+1′ Γουότκινς, 52′ Ντιαμπί / 17′, 29′, 56′ πέν. Ελ Κααμπί, 67′ Έσε)
  • Φιορεντίνα – Μπριζ 3-2 (5′ Σοτίλ, 37′ Μπελότι, 90+1′ Ενζολά / 17′ πέν. Βάνακεν, 63′ Τιάγκο)