Ποδόσφαιρο

Athens Kallithea – Παναιτωλικός 2-2: Πάλεψε η Καλλιθέα – Δηλώσεις (+videos)

Athens Kallithea – Παναιτωλικός 2-2: Πάλεψε η Καλλιθέα – Δηλώσεις  (+videos)

Ο Παναιτωλικός ήρθε ισόπαλος στο Ελ Πάσο με την Athens Kallithea, αλλά χάρη στο 3-2 στο πρώτο παιχνίδι στο Αγρίνιο πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Παναιτωλικός συνέχισε αυτό που ξεκίνησε στο Αγρίνιο (3-2 στο πρώτο παιχνίδι) κόντρα στην και με ισοπαλία σήμερα  στην Καλλιθέα.

Τα καναρίνια καθάρισαν την πρόκριση στο πρώτο μέρος με δύο γκολ και σε διάστημα πέντε λεπτών πήραν το προβάδισμα με 2-0 χάρη στα τέρματα των Ντουάρτε και Χουάνπι, όμως η Athens Kallithea μείωσε με τον Λουκίνα και ισοφάρισε στο 90+1′ με τον Τόρες.

Αρχικά, το σκορ άνοιξε ο Μπρούνο Ντουάρτε στο 7′, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά μετά την εκτέλεση φάουλ του Λιάβα. Στο 12ο λεπτό ξανά από στημένη φάση ο Παναιτωλικός βρήκε δίχτυα με τον Χουάνπι, που αιφνιδίασε τον Βοσνιάδη με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2 με τον Λουκίνα, που με καρφωτή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι νίκησε τον Στεργιάκη.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερους μέρους ανέβηκε η Athens Kallithea, χωρίς ωστόσο να προκαλέσει πρόβλημα στον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά στο 78′ μετά από ωραίο συνδιασμό των Μαυρία και Μπουζούκη, με τον τελευταίο να κάνει το πλασέ από το ύψος του πέναλτι, αλλά ήταν αδύναμο και εύκολα μπλόκαρε ο Βοσνιάδης.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τόρες ισοφάρισε σε 2-2 με εξαιρετικό βολέ, όμως η Athens Kallithea, που έδωσε μάχη με τον χρόνο, δεν μπόρεσε στα εναπομείναντα λεπτά των καθυστερήσεων να βρει ακόμα ένα γκολ που θα έστελνε το ματς στην παράταση.

ATHENS KALLITHEA: Βοσνιάδης, Μπουλούλη, Μαρότα, Βλάχος, Μανθάτης, Ρομαό (46′ Ματίγια), Σίλβα, Βασιλόγιαννης (65′ Νεκούλ), Ντεμέτριους (75′ Τόρες), Τσιντώνης (46′ Κυνηγόπουλος), Λουκίνα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Στεργιάκης, Λιάβας, Ντουάρτε, Στάγιτς (76′ Μαλής), Μαυρίας, Τορεχόν (76′ Μπακάκης), Τσιγγάρας, Χουάνπι (67′ Μπουζούκης), Μπελεβώνης (59′ Α. Ντουάρτε), Ζοάο Πέδρο, Ντίας (59′ Καρέλης).

Τα αποτελέσματα της φάσης των 16

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Τρίτη 5 Δεκεμβρίου

• Αστέρας – Πανσερραϊκός 0-2 (38′ Τομάς, 56′ Σοφιανός)
  • Παναιτωλικός – Athens Kallithea 3-2 (62′ Μαυρίας, 88′ Τορεχόν, 90+1′ Καρέλης / 21′ Μουστακόπουλος, 50′ Ματίγια)

Τετάρτη 6 Δεκεμβρίου

• ΟΦΗ – Κηφισιά 3-1 (7′, 25′ Τοράλ, 76′ Φελίπε / 10′ Αντερέγκεν)
  • ΑΕΛ – Ατρόμητος 1-1 (80′ Όγκμποε / 90+4′ Γιουμπιτάνα)

Πέμπτη 7 Δεκεμβρίου

• Λεβαδειακός – Νίκη 1-1 (40′ Ρομό/16′ Πολίτης)
  • ΠΑΟΚ – Βόλος 1-0 (45+2′ Σβαμπ)

Τετάρτη 10 Ιανουαρίου

• ΑΕΚ – Άρης 0-0
  • Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 1-1 (65′ Ιωαννίδης – 45′ Αλεξανδρόπουλος)

ΔΕΥΤΕΡΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

• Πανσερραϊκός – Αστέρας Τρίπολης 1-1 (55′ Άλεξιτς – 16′ Μάντζης)
  • Βόλος – ΠΑΟΚ 0-2 (17′ Κωνσταντέλιας, 73′ Σβαμπ)

Τρίτη 16 Ιανουαρίου

• Ατρόμητος – ΑΕΛ 4-0 (39′ Τριμμάτης, 50′ Αντζιέλσκι, 84′ Τσακμάκης, Βέργος 90+3′)

Τετάρτη 17 Ιανουαρίου

• Athens Kallithea – Παναιτωλικός 2-2 (36′ Λουκίνας, 90+1′ Τόρες / 7′ Ντουάρτε, 12′ Ανιόρ)

• 1. Πανσερραϊκός / ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός ή Ολυμπιακός / Ατρόμητος
  • 2. ΟΦΗ ή Κηφισιά / Παναιτωλικός ή Athens Kallithea  ΑΕΚ ή Άρης / Λεβαδειακός ή Νίκη.