Basket League: Έχασε ο Άρης στο Λαύριο (+videos)

Basket League: Μεγάλη νίκη το Λαύριο επί του Άρη στην παράταση

Basket League: Με 91-86 στο έξτρα πεντάλεπτο (76-76 κ.α.) επικράτησε το Λαύριο του Άρη σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι για την 11η αγωνιστική – Αποτελέσματα και βαθμολογία.

Λαύριο και Άρης προσέφεραν εξαιρετικό παιχνίδι στους θεατές, σε επίπεδο σασπένς. Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν για την 11η αγωνιστική της Basket League, με τους γηπεδούχους να επικρατούν στην παράταση με 91-86. Σημειώνοντας μια σπουδαία νίκη απέναντι στους Θεσσαλονικείς.

Το Λαύριο είχε διαφορά 16 πόντων στο ημίχρονο, με τον Άρη να κάνει come back στο δεύτερο ημίχρονο και τελικά να φτάνει ακόμη και να έχει τη νίκη στα χέρια του, όταν προηγήθηκε 73-76. Στα 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Θόρντον με σπουδαίο τρίποντο ισοφάρισε και οδήγησε το ματς στην παράταση.

Εκεί το Λαύριο ήταν αποτελεσματικό και έφτασε σε μια σπουδαία γι’ αυτό νίκη. Εξαιρετικός ο Ντε Τζούλιους με 25 πόντους για τους νικητές, ενώ 20 είχε ο Μουρ. Για τους ηττημένους, ο Γκάλινατ είχε 25, με τον Χάρελ να προσθέτει 16.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 45-29, 60-49, 76-76 (κ.α.), 91-86 παρ.

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Φλάτεν 4 (1), Μουρ 20 (2), Ντε Τζούλιους 25 (2), Θόρντον 11 (1), Γόντικας 5, Τσάμης, Καστανέδα 15 (3), Ζάρας 1, Χόρχλερ 10

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 6, Μπλούμπεργκς 12 (3), Χάρελ 16 (2), Μπάνκστον 8, Γκάλινατ 25 (1), Σλαφτσάκης, Φίλλιος, Μποχωρίδης 7 (1), Περσίδης 2, Ντε Σόουζα 10

Σε αναμετρήσεις της 11ης αγωνιστικής της Basket League / Α1 Ανδρών, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

ΠΑΟΚ-Καρδίτσα 72-69

Μαρούσι-Κολοσσός Ρόδου 85-74

Λαύριο-Άρης 91-86