Champions League: «Διπλό» της Σοσιεδάδ στην Αυστρία – Απίθανη ανατροπή για Μπράγκα (+videos)

Champions League: «Ζωντανή» στο «κυνήγι» της πρόκρισης έμεινε η Σοσιεδάδ καθώς έφυγε με το «διπλό» 2-0 από την Αυστρία κόντρα στην Σάλτσμπουργκ.

Απίστευτη ματσάρα και ανατροπή 3-2 για Μπράγκα κόντρα στην Ουνιόν στο Βερολίνο.

Την πρώτη της νίκη στους ομίλους του Champions League πέτυχε η Ρεάλ Σοσιεδάδ, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στην Αυστρία.

Οι Βάσκοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να πάρουν σημαντικό προβάδισμα δύο τερμάτων από το πρώτο ημίχρονο, υποχρεώνοντας την Σάλτσμπουργκ στην πρώτη της ήττα και την προσπέρασαν στη βαθμολογία.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ ευτύχησε να πάρει από νωρίς το προβάδισμα, μια και μόλις στο 7ο λεπτό, ο Οϊαρθάμπαλ έκανε το πλασέ στην κίνηση και νίκησε τον Σλάγκερ, γράφοντας το 1-0 για τους Ισπανούς.

Μάλιστα, 20 λεπτά αργότερα, ο Μέντεζ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, όταν πήρε τη μπάλα λίγο κάτω από τη σέντρα, έκανε την κούρσα προς την εστία των γηπεδούχων, δεν βρήκε καμία αντίσταση και από το ύψος της περιοχής, με όμορφο πλασέ διαμόρφωσε το 2-0.

Στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η Σάλτσμπουργκ πίεσε για να μπει και πάλι στη διεκδίκηση του αγώνα, όμως, στο 48’ ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ρεμίρο στον Σίμιτς, όμως, έπειτα από την εξέταση της φάσης μέσω του VAR, ο Φρανκόφσκι πήρε πίσω την απόφασή του για πάτημα του άσου των γηπεδούχων στον τερματοφύλακα των Ισπανών.

Απίθανη ανατροπή για Μπράγκα

Το Ολυμπιακό Στάδιο της γερμανικής πρωτεύουσας είχε «φορέσει» τα… καλά του, μια και οι οπαδοί της Ουνιόν είχαν δημιουργήσει εξαιρετική ατμόσφαιρα για το ματς με την Μπράγκα. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, σκόραραν στο 4’ με τον Γκόσενς, όμως, το τέρμα ακυρώθηκε για οφσάιντ στην αρχή της φάσης από τον Μπέκερ.

Ο αρχηγός της Ουνιόν ήταν εξαιρετικός απέναντι στην άμυνα των Πορτογάλων και την εξέθεσε σε δύο περιπτώσεις. Η πρώτη ήταν στο 30ο λεπτό, όταν έφυγε στην κόντρα και με ψύχραιμο πλασέ, νίκησε τον Ματέους για το 1-0.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 37’ ο Μπέκερ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και τα προσωπικά του στο ματς, όταν πήρε τη μπάλα από την κεφαλιά του Τουσάρτ και με σουτ διαμόρφωσε το 2-0.

Όμως, στο 41’ οι Πορτογάλοι μπήκαν και πάλι στο ματς, καθώς ο Ενιακατέ πήρε το «ριμπάουντ» από την ασταθή επέμβαση του Ρανόβ και από κοντά μείωσε 2-1. Μάλιστα, οι παίκτες του Αρτούρ Ζόρζε έφτασαν στην ανατροπή στο δεύτερο μέρος, αρχικά με το τρομερό πλασέ του Μπρούμα στο 51’ έξω από την περιοχή, ενώ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κάστρο με δυνατό σουτ «έγραψε» το 3-2 για την Μπράγκα μέσα στο Βερολίνο.

Συνοπτικά, τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της δεύτερης αγωνιστικής του Champions League:

Τρίτη 3 Οκτωβρίου

Αγώνας (Όμιλος) Αποτέλεσμα / Ώρα Σκόρερ / Κανάλι
Ουνιόν Βερολίνου – Μπράγκα (3ος) 2-3 30′, 37′ Μπέκερ – 41′ Ενιακατέ, 51′ Μπρούμα, 94′ Κάστρο
Σάλτσμπουργκ – Ρεάλ Σοσιεδάδ (4ος) 0-2 7′ Οϊαρθάμπαλ, 27′ Μέντεζ