Champions League: «Πεντάρα» με ιστορικό Λεβαντόφσκι η Μπαρτσελόνα – Τα αποτελέσματα και τα γκολ της βραδιάς (+videos)

Η Μπαρτσελόνα «ισοπέδωσε» (5-0) την Αντβέρπ, με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να πιάνει τους Λιονέλ Μέσι και Κριστιάνο Ρονάλντο – Με οδηγό τον Κιλιάν Εμπαπέ η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε την Ντόρτμουντ, ενώ η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με ανατροπή του Ερυθρού Αστέρα.

Οι «μπλαουγκράνα» ήταν σαρωτικοί στην πρεμιέρα τους  με τον Πολωνό επιθετικό να γράφει ιστορία.

Ο Λεβαντόφσκι, με το γκολ που σημείωσε στο 19ο λεπτό έφτασε τα 100 στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις (92 στο Champions League, 8 στο Europa League) κι έγινε ο τρίτος στην ιστορία που φτάνει σε τριψήφιο αριθμό τερμάτων, μετά τους Λιονέλ Μέσι και Κριστιάνο Ρονάλντο. Η Μπαρτσελόνα μετέτρεψε από νωρίς σε παράσταση για έναν ρόλο τον αγώνα, καθώς σημείωσε τρία τέρματα σε διάστημα 11 λεπτών (11’ – 22’).

Στο Παρίσι, η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε 2-0 την Ντόρτμουντ, με τον Κιλιάν Εμπαπέ να λύνει τον γόρδιο δεσμό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 49ο λεπτό.

Οι Πρωταθλητές Γαλλία πήραν έτσι με το «καλημέρα» προβάδισμα για την πρώτη θέση σε έναν άκρως απαιτητικό όμιλο, όπου βρίσκονται η Μίλαν κι η Νιουκάστλ. Οι δύο τελευταίες είχαν έρθει νωρίτερα ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Η Μάντσεστερ Σίτι έκανε 22 τελικές στο πρώτο ημίχρονο, αλλά είδε τον Ερυθρό Αστέρα να πετυχαίνει τον απόλυτο αιφνιδιασμό στις καθυστερήσεις. Οι «πολίτες» νίκησαν τελικά με 3-1, κάνοντας την ανατροπή μέσα σε 13 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο

Συνοπτικά, τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της πρεμιέρας:.

Τρίτη 19 Σεπτεμβρίου

5ος όμιλος: Λάτσιο – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1 (95′ Προβεντέλ – 29′ Μπάριος)

5ος όμιλος: Φέγενορντ – Σέλτικ 2-0 (45+2′ Στενγκς, 76′ Τζαχανμπάκς)

6ος όμιλος: Μίλαν – Νιουκάστλ 0-0

6ος όμιλος: Παρί Σεν Ζερμέν – Ντόρτμουντ 2-0 (49′ πέν. Εμπαπέ, 58′ Χακίμι)

7ος όμιλος: Γιουνγκ Μπόις – Λειψία 1-3 (33′ Ελία – 3′ Σίμακαν, 73′ Σλάγκερ, 92′ Σέσκο)

7ος όμιλος: Μάντσεστερ Σίτι – Ερυθρός Αστέρας 3-1 (47′, 60′ Άλβαρες, 73′ Ρόντρι – 45′ Μπουκαρί)

8ος όμιλος: Μπαρτσελόνα – Αντβέρπ 5-0 (11′, 66′ Ζοάο Φέλιξ, 19′ Λεβαντόφσκι, 22′ αυτ. Μπατάιγ, 54′ Γκάβι)

8ος όμιλος: Σαχτάρ Ντόνετσκ – Πόρτο 1-3 (13′ Κέσλι – 8′, 15′ Γκαλένο, 29′ Ταρεμί)