Champions League: Προβάδισμα η Γαλατάσαραϊ, ανοιχτοί λογαριασμοί για Μακάμπι-Γιουνγκ Μπόις (+videos)

Η Γαλατάσαραϊ νίκησε με 3-2 στην έδρα της Μόλντε και πήρε σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στους ομίλους του Champions League από το “μονοπάτι” των πρωταθλητών.

Ένα γκολ του Μίτσγε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ήταν αυτό που χάρισε τη νίκη στη Γαλατάσαραϊ και την έκανε φαβορί ενόψει της ρεβάνς στην Κωνσταντινούπολη.

“Αλώβητη” πέρασε από την έδρα της Μακάμπι Χάιφα και η Γιουνγκ Μπόις, η οποία με το 0-0 στο πρώτο παιχνίδι, θα έχει την ευκαιρία να πάρει στην έδρα της, την πρόκριση στους ομίλους του Champions League.

Τα αποτελέσματα των play off

Μονοπάτι πρωταθλητών

Άντβερπ (Βέλγιο) – ΑΕΚ (Ελλάδα) 1-0 (16′ Γιάνσεν)

Ράκοβ (Πολωνία) – Κοπεγχάγη (Δανία) 0-1 (9′ Ρακοβίτσαν)

Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) – Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία) 0-0

Μόλντε (Νορβηγία) – Γαλατάσαραϊ (Τουρκία) 2-3 (8′ Έλινγκσεν, 56′ Χάουγκεν / 25′ Ολιβέιρα, 29′ Ικάρντι, 90+3′ Μίτσγε).

Μονοπάτι μη πρωταθλητών

Ρέιντζερς (Σκωτία) – Αϊντχόφεν (Ολλανδία) 2-2 (45′ Σιμά, 76′ Ματόντο / 61′ Σανγκαρέ, 80′ Ντε Γιονγκ)

Μπράγκα (Πορτογαλία) – Παναθηναϊκός (Ελλάδα) 2-1 (51′ Ρουίθ, 73′ Τζαλό / 90+5′ Μανσίνι).