Champions League: Το ντέρμπι η Μίλαν – Προκρίσεις για Σίτι και Λειψία | Αποτελέσματα και βαθμολογίες (+videos)

Η Μίλαν ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της βραδιάς, καθώς επικράτησε 2-1 με ανατροπή της Παρί Σεν Ζερμέν. Θέση τους «16» έκλεισαν οι Σίτι και Λειψία.

«Ζωντανή» στην υπόθεση της πρόκρισης έμεινε η Μίλαν, καθώς επιβλήθηκε 2-1 της Παρί Σεν Ζερμέν στο «Σαν Σίρο» για τον 6ο όμιλο. Οι Παριζιάνοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό με τον Σκρίνιαρ. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα, στο 12’ με τον Λεάο, ενώ στο 50’ ο Ζιρού ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους «ροσονέρι».

Κορυφή για Ντόρτμουντ

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Ντόρτμουντ αντέδρασε εξαιρετικά μετά την τεσσάρα στο ντέρμπι της Bundesliga από την Μπάγερν Μονάχου, αφού διπλασίασε τις νίκες της επί της Νιουκάστλ και ανέβηκε στην κορυφή του γκρουπ.

Ο Φίλκρουγκ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 26’ έπειτα από εξαιρετική συνεργασία με τον Ζάμπιτσερ και στο 79’ ο Μπραντ με ατομική ενέργεια στον αιφνιδιασμό «κλείδωσε» τη νίκη και συνάμα το τρίποντο για τους Βεστφαλούς.

Προκρίσεις για Σίτι και Λειψία

Την παρουσία τους στους «16» του Champions League εξασφάλισαν οι Μάντσεστερ Σίτι και Λειψία από τον 7ο όμιλο. Αρχικά, οι Πρωταθλητές Ευρώπης του Πεπ Γκουαρντιόλα έκαναν επίδειξη δύναμης απέναντι στην Γιουνγκ Μπόις, επικρατώντας 3-0.

Ο Χάαλαντ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Φόντεν διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 51’ ο Χάαλαντ σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, καθώς διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Στο Βελιγράδι, η Λειψία πήρε από νωρίς προβάδισμα 1-0 μόλις στο 8ο λεπτό με τον Σίμονς και στο 77’ ο Οπέντα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, το αυτογκόλ του Χένριχς έδωσε ελπίδες στους Σέρβους, ωστόσο, οι Γερμανοί πανηγύρισαν το «διπλό» 2-1 και παράλληλα την πρόκριση στην επόμενη φάση.

«Βόμβα» Σαχτάρ στην Μπαρτσελόνα

Τις ελπίδες της για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League αύξησε η Σαχτάρ Ντόνετσκ. Οι Ουκρανοί παρουσιάστηκαν με νέο τεχνικό στην άκρη του πάγκου τους, αφού ο Μιρτσέα Λουτσέσκου αποφάσισε να αποσυρθεί από τη… δράση, με τον Μαρίνο Πούσιτς να αναλαμβάνει το χρίσμα.

Μάλιστα, στην πρώτη του παρουσία με τους Ουκρανούς στα… αστέρια, ο Κροάτης τεχνικός είδε τους παίκτες του να παίρνουν μία σπουδαία νίκη. «Χρυσός» σκόρερ για το «συγκρότημα» του Ντόνετσκ ήταν ο Σικάν, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τη σέντρα του Γκοτσολεϊσβίλι από τα δεξιά και με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 1-0.

Στο άλλο ματς του 8ου ομίλου, η Πόρτο έκανε το… καθήκον της απέναντι στην Αντβέρπ, επικρατώντας 2-0 και «έπιασε» την Μπαρτσελόνα στην κορυφή του ομίλου. Το πέναλτι του Εβανίλσον στο 32’ έδωσε το προβάδισμα στους «Δράκους», οι Βέλγοι είχαν αριθμητικό μειονέκτημα από το 53’ με την αποβολή του Έκελενκαμπ και στις καθυστερήσεις, ο Πέπε «διπλασίασε» τα τέρματα της ομάδας του.

Προβάδισμα για Ατλέτικο και Λάτσιο

Τέλος, στον 5ο όμιλο η Ατλέτικο Μαδρίτης διέσυρε 6-0 τη Σέλτικ και σε συνδυασμό με τη νίκη 1-0 της Λάτσιο επί της Φέγενορντ, ανέβηκε στην κορυφή του γκρουπ. Ο Γκριεζμάν στο 6’ άνοιξε το σκορ για τους «ροχιμπλάνκος» και στο 23’ ο Μαέντα αποβλήθηκε με απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα, αφήνοντας τους Σκωτσέζους με παίκτη λιγότερο.

Μάλιστα, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Μοράτα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και έκανε τυπική διαδικασία το δεύτερο ημίχρονο. Όμως, οι γηπεδούχοι δεν έδειξαν διάθεση να… κόψουν ταχύτητα, αφού σημείωσαν τέσσερα γκολ. Στο 60’ ο Γκριεζμάν πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του, ακολούθησε το γκολ του Λίνο στο 66’ και δέκα λεπτά αργότερα, ο Μοράτα έκανε κι αυτός δύο τα δικά του τέρματα. Το τελικό 6-0 διαμόρφωσε ο Σαούλ στο 85ο λεπτό.

Στη Ρώμη, η Λάτσιο απέκτησε ισχνό προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση, καθώς επιβλήθηκε 1-0 της Φέγενορντ. Οι Ρωμαίοι προηγήθηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Τσίρο Ιμόμπιλε και ανέβηκαν στη δεύτερη θέση.