Χιμπέρνιαν – Αστέρας Τρίπολης 3-2: Έχασε την ευκαιρία αλλά όχι την πρόκριση!

Ο Αστέρας Τρίπολης δεν κατάφερε να εξαργυρώσει το ονειρικό πρώτο ημίχρονό του, όταν προηγήθηκε με 2-0, και επιστρέφει στην Ελλάδα με… άδεια χέρια.

Οι Αρκάδες ηττήθηκαν 3-2 από την Χιμπέρνιαν στο «Ιστερ Ρόουντ» στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα στον Β’ προκριματικό γύρο του Europa League και πλέον οι Σκωτσέζοι έχουν τον πρώτο λόγο για τη ρεβάνς στην Τρίπολη (2/8). Η ελληνική ομάδα πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια με το σκορ στο 2-0, χάρις στα τέρματα του Κυριακόπουλου (12΄, 35΄). Ωστόσο, οι Σκωτσέζοι κατάφεραν στην επανάληψη να σημειώσουν μία τεράστια ανατροπή με γκολ των Αμπρόουζ (63΄), Γκρέι (77΄) και Κάμπερι (90+3΄). Να σημειωθεί ότι ο Αστέρας από το 83΄ αγωνιζόταν με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Πασαλίδη (2 κίτρινες).

Η Τρίπολη αισθάνθηκε με το… καλημέρα της αναμέτρησης την πίεση της Χιμπέρνιαν, αλλά διατηρώντας την ψυχραιμία του κατάφερε στο 12΄ να «παγώσει» τους Σκωτσέζους, όταν ο Τσιλιανίδης βρήκε με «ποδιά» τον Κυριακόπουλο και ο τελευταίος άνοιξε το σκορ για τον Αστέρα. Δέκα λεπτά αργότερα, οι Αρκάδες κινδύνευσαν με ισοφάριση, μετά από κακή εκτίμηση του Αθανασιάδη σε εκτέλεση κόρνερ του ΜακΓκιν, αλλά ο Γουιτάκερ αστόχησε εξ επαφής. Οι γηπεδούχοι είχαν άλλες δύο καλές ευκαιρίες, μόνο που ο Αστέρας όχι μόνο δε… σάστισε, αλλά με πρωταγωνιστή και πάλι τον Κυριακόπουλο κατάφερε στο 35΄ να γράψει το 2-0. Μετά από κεφαλιά του Μανιά η μπάλα στρώθηκε στον Έλληνα αριστερό μπακ, ο οποίος με δυνατό σουτ σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στον αγώνα και έστειλε τους Αρκάδες στα αποδυτήρια με διαφορά ασφαλείας.

Οι Σκωτσέζοι μπήκαν δυνατά στην επανάληψη, με τον Αστέρα να μην αντέχει για πολύ στα διαδοχικά «σφυροκοπήματα». Στο 63΄ και μετά από κόρνερ των γηπεδούχων ο Αμπρόουζ έπιασε την κεφαλιά μειώνοντας σε 2-1, ενώ μετά από σωρεία χαμένων ευκαιριών οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 77΄ με πλασέ του Γκρέι. Η ελληνική ομάδα, έστω και καθυστερημένα, βρήκε και πάλι τα αμυντικά της… πατήματα, έκλεισε τους χώρους της και έδειχνε να κρατά την ισοπαλία στα… χέρια της. Ωστόσο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κάμπερι ολοκλήρωσε την ανατροπή για την ομάδα του, γράφοντας το τελικό 3-2, ενώ από το 83΄ ο Αστέρας έπαιζε με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Πασαλίδη.

ΧΙΜΠΕΡΝΙΑΝ (Νιλ Λένον): Μπογκντάν, Γουίτακερ (46΄ Γκρέι), Χάνλον. ΜακΓκιν, Σλίβκα, Μπόιλ, Μάλλαν, Στίβενσον, Καμπέρι, ΜακΓκρέγκορ, Αμπρόουζ.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος, Ιγκλέσιας, Μπελόκ (56΄ Ρόλε, 77΄ Μαρτίνεθ), Καλτσάς (77΄ Άνχελ), Μουνάφο, Τσιλιανίδης (87΄ Χριστόπουλος), Μανιάς