Καλαμάτα

Διαγόρας Ρόδου – Καλαμάτα 2-0: Δεν σκόραρε ούτε από το σημείο του πέναλτι…

Μετά από μία κακή εμφάνιση η Καλαμάτα ηττήθηκε με 2-0 στη Ρόδο από τον Διαγόρα, παραμένει, όμως, μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα του πρωταθλήματος της Football League.

Γκολ με το καλημέρα

Ο Διαγόρας κέρδισε κόρνερ στο 1΄ του αγώνα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κέρι, στέλνοντας την μπάλα στο κεφάλι του Ηλιάδη και αυτός με τη σειρά του στον Παπαδόπουλο που άνοιξε το σκορ με το καλημέρα του αγώνα!
Ο Διαγόρας πατούσε καλύτερα στο γήπεδο τα πρώτα λεπτά και στο 12΄ απείλησε με μακρινό διαγώνιο σουτ του Ευαγγελιδάκη που απομάκρυνε εντυπωσιακά ο Στεφανάκος.
Στη συνέχεια η Καλαμάτα ισορρόπησε τον αγώνα. Τα αδύναμα, όμως, σουτ των Μπάμπη (36΄) και Δήμου στο (40′) δεν ήταν ικανά να νικήσουν τον Τσέλιο.
Στο τελευταίο 5λεπτο του α΄ ημιχρόνου ο Διαγόρας πίεσε για δεύτερο γκολ και είχε δοκάρι στο 42΄, ενώ ο Στεφανάκος έσωσε -ξανά- την εστία του ένα λεπτό αργότερα.

Δείτε τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις του αγώνα

Πιο αποφασιστικός ο Διαγόρας και στο β΄ ημίχρονο
Η Καλαμάτα μπήκε νωθρά και στο β΄ μέρος με τον Διαγόρα να χάνει την πρώτη καλή ευκαιρία στο 56′ με καλό σουτ του Μπαρμπαρούση, να περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια του Στεφανάκου.
Το παιχνίδι στη συνέχεια δεν είχε μεγάλες φάσεις, με το Διαγόρα να πατά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να φτάνει ξανά με αξιώσεις στην εστία του Στεφανάκου στο 79΄, με τον πορτιέρο της Καλαμάτας να νικά τον Μπαρμπαρούση.
Η μπάλα για λίγο να “τιμωρήσει” τον Διαγόρα στο 81′, όταν ο Προβατίδης παραχώρησε πέναλτι, καθώς έκανε χέρι σε σέντρα του Βουκμίροβιτς. Η εκτέλεση του Ράκιτς, όμως, δεν ήταν καλή με τον Τσέλιο να μπλοκάρει εύκολα.
Στο 84′ ο Διαγόρας διπλασίασε τα τέρματά του με τον Μπαρμπαρούση.

Κίτρινη κάρτα είδαν οι Μπουρλάκης (29′), Καραπαθάκης (32′), Παπαδόπουλος (63΄) για τον Διαγόρα Ρόδου και Στεργίδης (37΄), Οσμάνατζιτς (73′) για την Καλαμάτα.
Διαιτητής ήταν ο Κ. Περράκης (Αθηνών), με βοηθούς τους Ευθ. Κουρέντα (Τρικάλων) και Αγγ. Κολλιάκο (Αθηνών)
Μεταξύ των 1000 περίπου φιλάθλων και 40 φίλοι της Μαύρης Θύελλας!

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ (Πέτρος Ρουτζιέρης): Τσέλιος, Ευαγγελιδάκης, Παπαδόπουλος, Ηλιάδης, Προβατίδης, Γεωργίου, Καρπαθάκης, Κέρι, Μπέλερης (90′ Μκρτσιάν), Μπουρλάκης (74΄ Γλυνός), Μπαρμπαρούσης

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Βασίλης Βούζας): Στεφανάκος, Τσουβαλτσίδης (46′ Κουιρουκίδης), Γαλούπης (48′ Κωνσταντινόπουλος), Τσιβελεκίδης, Ιντζίδης, Δήμος, Μπάμπης, Βουκμίροβιτς, Στεργίδης, Οσμάνατζιτς (76′ Καζβιρόπουλος), Ράκιτς.