Σπορ

Ελλάδα – Σερβία 13-7: Ελλαδάρα έτοιμη για χρυσό, οι μάγκες του Βλάχου προκρίθηκαν στον τελικό του Παγκοσμίου (+videos)

Η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών με μαγική εμφάνιση συνέτριψε τη Σερβία 13-7 και προκρίθηκε στον τελικό του Παγκοσμίου πρωταθλήματος υγρού στίβου.

Με εμφάνιση βγαλμένη από τα όνειρα του Θοδωρή Βλάχου, η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών συνέτριψε τη Σερβία και προκρίθηκε στον τελικό του Παγκοσμίου.

Η γαλανόλευκη με άμυνα για σεμινάριο εγκλώβισε τους Σέρβους και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφερε να φτάσει σε μια τεράστια νίκη.

Το Σάββατο (29/07, 12.00, ΕΡΤ 3) η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στην Ουγγαρία και την Ισπανία στον τελικό, ενώ παράλληλα εξασφάλισε την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024.

Το ματς: Οι Σέρβοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Γιάκσιτς να σκοράρει στην κόντρα. Η Εθνική μας απάντησε με τέρματα των Σκουμπάκη και Κάκαρη πριν ο Στραχίνια Ράσοβιτς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι κάνει το 2-2.

Τελικά, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Εθνική μας να προηγείται 3-2 με το δεύτερο τέρμα του Κάκαρη.

Το δεύτερο οκτάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στην Εθνική μας. Με άμυνα για σεμινάριο και υπομονή στην επίθεση η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου έτρεξε επί μέρους 3-0 για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 6-2.

Οι Σέρβοι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση στο τρίτο οκτάλεπτο, αλλά η Εθνική μας ήταν αψεγάδιαστη. Με την άμυνα στον παίκτη λιγότερο να είναι σεμιναριακή έκλεισε την τρίτη περίοδο με επί μέρους 3-2 και μπήκε στην τέταρτη περίοδο προηγούμενη με 9-5.

Ελλάδα – Σερβία 13-7

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 3-0, 3-2, 4-2

Ελλάδα: Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 2, Σκουμπάκης 1, Γκιουβέτσης, Φουντούλης 1, Παπαναστασίου 2, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 2, Αλαφραγκής, Κάκαρης 3, Νικολαΐδης, Γκίλλας 1, Τζωρτζάτος

Σερβία: Μίσοβιτς, Ραντούλοβιτς, Ράσοβιτς 2, Ραντέλοβιτς, Λάζιτς 1, Μιλόγεβιτς 1, Ντράσοβιτς, Γιάκσιτς 1, Γιάνκοβιτς, Ούμποβιτς 1, Βούτσινιτς, Μαρτίνοβιτς, Μίτροβιτς.