Ποδόσφαιρο

Έμεινε όρθια η Λεβερκούζεν και πάει στον τελικό με την Αταλάντα (+videos)

Η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο έκανε ένα κακό ματς για τα στάνταρ της, αλλά η ισοπαλία με 2-2 με την Ρόμα να μην είναι αρκετή για να της στερήσει την είσοδο της στον μεγάλο τελικό του Europa League, όπου θα βρει την Αταλάντα, με τους Ιταλούς να επικρατούν της Μαρσέιγ με 3-0.

(twitter.com/leverkuzen)

Αταλάντα-Μαρσέιγ 3-0

Η ομάδα του Γκασπερίνι με δεδομένη την ισοπαλία στην Μασαλία, έπρεπε να πάρει θετικό αποτέλεσμα για να βρεθεί στον τελικό του Europa League. Καλύτερα παραταγμένη στον αγωνιστικό χώρο, η Αταλάντα ήταν αυτή που είχε τις περισσότερες στιγμές για να ανοίξουν το σκορ, με τον Ντε Κέταλαρ και τον Σκαμάκα, αλλά κανένας από τους δυο επιθετικούς δεν κατάφερε βάλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας της Μαρσέιγ. Στο 30ο λεπτό ο Λούκμαν έκανε το 1-0 για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα από το Μπέργκαμο, με τους Γάλλους να είναι αρκετά παθητικοί στο πρώτο μέρος.

Στην επανέναρξη οι γηπεδούχοι δεν έχασαν την ευκαιρία και διπλασιάσαν τα τέρματα τους με τον Ρουγκέρι στο 52ο λεπτό για να έχει ισχυρό προβάδισμα για να βρεθεί στον τελικό του Europa League. Η συνέχεια ανάγκασε την Μαρσέιγ να ελιχθεί, αλλά είχε χάσει τις ανάσες της μέσα σε ένα παιχνίδι που η Αταλάντα είχε κερδίσει όλες τις μονομαχίες στον χώρο του κέντρου. Την χαριστική βολή την έδωσε ο Τουρέ στην Μαρσέιγ για να ολοκληρώσει τον θρίαμβο της ομάδας του Μπέργκαμο όπου θα βρεθεί στον τελικό με αντίπαλο την Λεβερκούζεν.

Μπάγερ Λεβερκούζεν-Ρόμα 2-2

Στην έδρα της πλέον μετά την ρεβάνς του 2-0 η Λεβερκούζεν είχε ξεκάθαρο προβάδισμα για να βρεθεί στον τελικό του Europa League. Η Ρόμα έπρεπε να βρει ένα γρήγορο γκολ από το πρώτο μέρος για να έχει δικαίωμα στο όνειρο, κόντρα σε μια ομάδα που δεν ξέρει την λέξη ήττα. Σε ένα ματς που είχε πολλά νεύρα και μονομαχίες στο χώρο του κέντρου, η Λεβερκούζεν δεν είχε μεγάλες στιγμές, προσπαθώντας να παγώσει τον ρυθμό των Ρωμαίων. Λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Παρέδες μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε από την παράβαση του Τζόναθαν Τα, μειώνοντας το σκορ εν όψει δευτέρου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Ντανιέλε Ντε Ρόσι πέτυχαν και δεύτερο γκολ, πάλι από το σημείο του πέναλτι έχοντας εκτελεστή για μια ακόμα φορά τον Παρέδες που έγραψε το 2-0 για την Ρόμα στο 66ο λεπτό, σε ένα σκορ που έστελνε τις δυο ομάδες στην παράταση. Ενώ το ματς πήγαινε προς την παράταση, ένα αυτογκόλ του Μαντσίνι, έστειλε την Λεβερκούζεν στον τελικό του Europa League με το 2-1 να είναι αυτό που κράτησε την ομάδα του Αλόνσο στην θέση για τον τελικό. Οι “ασπιρίνες” δεν είχαν τελειώσει το ματς καθώς ισοφάρισαν με τον Στάνισιτς στο 90+7′ για να μην γνωρίσει την ήττα σε ένα ακόμα ματς την φετινή σεζόν παίρνοντας τη πρόκριση για τον τελικό.