Επέλαση Λεβαδειακού, ΑΕΛ στο Βορρά, Καλλιθέας, Χανίων, Καλαμάτας στο Νότο (+pics)

Νίκες για τους πρωτοπόρους σε α’ και β’ όμιλο της Super League 2

Με νίκες συνεχίζουν στην κορυφή οι πρωτοπόροι των δύο ομίλων της Super League 2.

Ο Λεβαδειακός επικράτησε δύσκολα του Απόλλων Πόντου με 1-0, ενώ η ΑΕΛ “καράρισε” το ματς από το α’ ημίχρονο (2-0) κόντρα στον Αιολικό.
Τέλος, η Νίκη Βόλου επικράτησε με 3-0 εκτός έδρας της Κοζάνης.
Στο νότο Καλλιθέα και Χανιά επικράτησαν εύκολα με 3-0 του ΠΑΟ Β και 4-0 του Διαγόρα αντίστοιχα.
Αγχωτικό τρίποντο με 1-0 στις καθυστερήσεις για τη Μαύρη Θύελλα κόντρα στο Αιγάλεω.

Αναλυτικά:

Α’ Όμιλος

Super League 2 – Α’ όμιλος: Συνέχισαν με νίκες Λεβαδειακός και ΑΕΛ και παραμένουν κοντά στην κορυφή

Ο Λεβαδειακός πέρασε από το Πολύκαστρο, καθώς επικράτησε 1-0 του Απόλλων Πόντου και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Από κοντά και η ΑΕΛ που νίκησε εύκολα τον Αιολικό στο AEL FC Arena.

Ο Λεβαδειακός πέτυχε τη δεύτερη σερί νίκη του στο πρωτάθλημα, καθώς νίκησε τον Απόλλωνα Πόντου 1-0 εκτός έδρας και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογία του Α’ ομίλου της SL2.

Το χρυσό γκολ για την ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου πέτυχε ο Ρομό στο 74ο λεπτό και με αυτό έφυγε με τους τρεις βαθμούς, διατηρώντας τη διαφορά ενός βαθμού από την ΑΕΛ (έχοντας και παιχνίδι λιγότερο). Την ίδια στιγμή ο Απόλλων Πόντου παραμένει στην τελευταία θέση με οκτώ βαθμούς.

Απόλλων Πόντου (Καλί – Καλαϊτζίδης): Κίναλης, Καλογέρης, Ντιαλόσι, Αλμπάνης, Αμαραντίδης, Σάχολλι, Ζαπουνίδης, Αμπούντου, Φλένσμποργκ, Ίννος, Κάρδαρης.

Λεβαδειακός (Οφρυδόπουλος): Κροφ, Βήχος, Λιάγκας, Τσάπρας, Τσελεπίδης, Μεχία, Μπελμόντε, Νίκας, Κουάδρα, Πολέττο, Ρομό.

Η ΑΕΛ δε δυσκολεύτηκε κόντρα στον Αιολικό

Η ΑΕΛ κατάφερε να καθαρίσει το τρίποντο κόντρα στον Αιολικό στο πρώτο μέρος. Ο Μαυριάς άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό και ο Ηλιάδης δύο λεπτά μετά διαμόρφωσε το τελικό σκορ υπέρ των βυσσινί.

Η ομάδα της Μυτιλήνης ολοκλήρωσε το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Τριανταφύλλου με δεύτερη κίτρινη στο 84ο λεπτό. Η ΑΕΛ με αυτό το τρίποντο έφτασε τους 32, ενώ ο Αιολικός παρέμεινε χαμηλά έχοντας 15 βαθμούς.

ΑΕΛ (Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Καλουτσικίδης, Μαϊδανός (66′ Παπαδόπουλος), Ηλιάδης, Στάμου, Πλέγας, Ουατάρα (75′ Θ. Παπαγεωργίου), Αντράντα (85′ Θωμαΐδης), Κ. Παπαγεωργίου (66′ Νίνο), Όγκμποε (66′ Στίνα), Μαυριάς.

Αιολικός (Κρισμάρεβιτς): Μιλόγεβιτς, Μαξιμένκο, Σινγκ, Κολλαράς, Γιόκε, Ζάκαριτς, Ενομό (88′ Χαλκιαδάκης), Μπενίτεζ, Μουχάλης, Νούλας (46′ Γκιάσι), Τριανταφύλλου.

Εύκολο τρίποντο η Νίκη Βόλου

Η Νίκη Βόλου πέρασε εύκολα από την Κοζάνη παρότι στην αποστολή της είχε μόλις 15 παίκτες, καθώς επικράτησε της ομώνυμης ομάδας 3-0. Η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου άνοιξε το σκορ στο 45+1′ με την κεφαλιά του Χρήστου Τζιώρα.

Ο Κρητικός έκανε το 2-0 στο 67′ και δέκα λεπτά μετά ο Τζιώρας διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Η Νίκη ανέβηκε προσωρινά στην τέταρτη θέση με 21 βαθμούς, ενώ η Κοζάνη είναι όγδοη με 17.

Κοζάνη (Διγκόζης): Μπογκντάνοβιτς, Πάνος, Τάτσης, Δόρης (57′ λ.τ Ποζατζίδης), Αναστασόπουλος, Σουλιώτης, Σιατραβάνης (22′ λ.τ Αποστολίδης), Καλλέργης, Γραμμένος, Καραγιάννης (57′ Τσιμπούκας), Κουφάς.

Νίκη Βόλου (Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Κάσσος, Αναστασίου, Ανδρέου, Στίκας, Κυριακίδης, Πολίτης (80′ Κουτσιμπάνας), Λίταινας, Γαβριηλίδης, Κρητικός, Τζιώρας.

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής:
ΣΑΒΒΑΤΟ 13.01.2024
Κοζάνη – Νίκη Βόλου 0-3
Απόλλων Πόντου – Λεβαδειακός 0-1
ΑΕΛ – Αιολικός 2-0
ΚΥΡΙΑΚΗ 14.01.2024
Αναγέννηση Καρδίτσας – Μακεδονικός (15:00)
ΔΕΥΤΕΡΑ 15.01.2024
ΠΑΟΚ Β – ΠΟΤ Ηρακλής (14:15 / Action 24)

Β’ Όμιλος

Super League 2 – Β’ όμιλος: Η Athens Kallithea νίκησε και τον Παναθηναϊκό Β’, από κοντά τα Χανιά που νίκησαν με τεσσάρα τον Διαγόρα

Η Athens Kallithea εκμεταλλεύτηκε ότι έπαιζε με παίκτη παραπάνω και νίκησε 2-0 τον Παναθηναϊκό Β’ στο Ελ Πάσο. Από κοντά τα Χανιά που νίκησαν εύκολα 4-0 τον Διαγόρα.

Η Athens Kallithea κράτησε τη θέση της στην κορυφή του Β’ ομίλου της SL2  καθώς επικράτησε 2-0 του Παναθηναϊκού Β’ στο Ελ Πάσο. Το τριφύλλι έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 21ο λεπτό λόγω της αποβολής του Τουρκοχωρίτη με δεύτερη κίτρινη κάρτα και η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο αυτό το πλεονέκτημα.

Αρχικά ο Κυνηγόπουλος άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό και τέσσερα λεπτά μετά ο Γιάννης Λουκίνας με κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 2-0, βάζοντας γερές βάσεις για το τρίποντο. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ανδρέας Βασιλόγιαννης στο 90+2′.

Έτσι η Athens Kallithea έφτασε τους 30 βαθμούς και τα Χανιά την ακολουθούν έχοντας έναν βαθμό λιγότερο.

Athens Kallithea (Βοσνιάδης): Κότσαρης, Μεχίας, Τσιβελεκίδης, Μανθάτης, Μπουλούλης, Ματίγια, Ρομαό (70′ Τόρες), Κυνηγόπουλος, Βασιλόγιαννης, Ντεμέτριους (68′ Τσιντώνης), Λουκίνας (68′ Νεκούλ).

Παναθηναϊκός Β (Αντωνίου): Λίλο, Σιδεράς, Φικάι, Βουτσάς (79′ Φρόκου), Φουρτάδο (79′ Μπιλάλ), Κυριόπουλος, Κρυπαράκος, Προδρομίτης, Σαρδέλης, Τουρκοχωρίτης, Καραμπάς (69′ Αθανασακόπουλος).

Άνετη τεσσάρα για τα Χανιά

Τα Χανιά δε δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα στην έδρα τους κόντρα στον Διαγόρα, καθώς επικράτησαν 4-0 και παρέμειναν σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή.

Η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό με την κεφαλιά του Μάναλη. Ο Κόλα στο 64ο λεπτό ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 2-0 και έξι λεπτά μετά ο Χόρχε Ντίας με απευθείας εκτέλεση κόρνερ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Νίκολιτς στο 90+2′.

Δυστυχώς για τους Κρητικούς ο Δημήτρης Μάνος έσπασε τη μύτη του και υπέστη έναν σοκαριστικό τραυματισμό.

Χανιά (Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Νίκολιτς, Μπάτζιος, Σέχου, Σιλά (72’ Σερβιλάκης), Λεμονής, Τσέλιος (65’ Νίλι), Ντίας, Μανουσάκης (65’ Μιούλερ), Μάνος (7’ λ.τ Κόλα), Μάναλης (72′ Βουό).

Διαγόρας (Γράφας): Αυγερινός, Αρίας, Μανωλάκης, Ιγκνιάτοβιτς, Σταματούλλας (60’ Λούκιτς), Μασούρας, Τσιαντούλας (78′ Μέντες), Φέκκας (71’ Μουντές), Νικόλης, Λεσάι (78′ Τσαβός), Μανιάς.

Η Καλαμάτα το έβαλε στο τέλος

Η Καλαμάτα πήρε χρυσό τρίποντο στο φινάλε κόντρα στο Αιγάλεω, καθώς την ομάδα του Μάκη Χάβου λύτρωσε ο Φροίξος Γρίβας στο 90+3′.

Με αυτό το τρίποντο η “Μαύρη Θυέλλα” προσπέρασε Διαγόρα και Ιωνικό (που έχει αγώνα τη Δευτέρα με τον Ολυμπιακό Β’) και ανέβηκε στην τρίτη θέση με 24 βαθμούς, ενώ το “Σίτι” παρέμεινε χαμηλά έχοντας 14 βαθμούς.

Καλαμάτα (Χάβος): Λαδάς, Καρασαλίδης, Κωστούλας, Τζανακάκης, Βαλεριάνος, Κάτσε, Κοζορώνης (46′ Κατάλντι), Τάτος, Ακόστα (74′ Γρίβας), Κωτσόπουλος (63′ Μπαράλες), Πασάς.

Αιγάλεω (Παντέλης): Κατσιμήτρος, Βάρκας, Παυλάκης, Ζιούλης, Ευαγγέλου, Μπάμπης, Κωνσταντακόπουλος, Ναζίμ, Ραμίρεζ (73′ Νταβιώτης), Τάμπας, Σταμένκοβιτς (60′ Μπαστακός (90+2′ Μαραθωνίτης).