Europa League, Μαρσέιγ – ΑΕΚ 3-1: Την «γκρέμισαν» στο Βελοντρόμ – Δηλώσεις (+videos)

Europa League: Το τραγικό λάθος του Τσίτσαν Στάνκοβιτς, αλλά κι οι αποφάσεις των Στεφάνσκι και VAR, οδήγησαν την ΑΕΚ στην πρώτη ήττα της στον Β’ όμιλο.

Οι «κιτρινόμαυροι» σε έναν αγώνα γιορτή ηττήθηκαν 3-1 από τη Μαρσέιγ, η οποία πανηγύρισε το πρώτο της «τρίποντο».

Η ΑΕΚ έδωσε μεγάλη μάχη μέχρι το 55ο λεπτό, σε εκείνο το σημείο ο Στάνκοβιτς έκανε τραγικό λάθος, με αποτέλεσμα να υποπέσει σε πέναλτι, ενώ αποβλήθηκε (σωστά) μετά από την παρέμβαση του VAR.

Αυτή ήταν ενδεχομένως η μοναδική σωστή απόφαση του Video Assistant Referree, Τόμας Κβιατκόβσκι, ο οποίος δεν κάλεσε τον Ντάνιελ Στεφάνσκι, ούτε στη φάση του πρώτου γκολ των γηπεδούχων, ούτε στο πέναλτι που καταλόγισε στο τρίτο τέρμα.

Στην πρώτη περίπτωση η ΑΕΚ «φωνάζει» για φάουλ πάνω στον Βίντα, ενώ στη δεύτερη η παράβαση που καταλογίζει ο ρέφερι είναι τουλάχιστον πολύ αυστηρή. Κάπως έτσι οι δύο Πολωνοί εξελίχθηκαν σε αρνητικοί πρωταγωνιστές.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι «κιτρινόμαυροι» έλεγξαν τον ρυθμό και δεν δέχθηκε πολλές φάσεις από τη Μαρσέιγ, η οποία απείλησε μόνο με τον Εντιαγέ. Αντίστοιχα, βέβαια, δεν έκαναν και πολλά πράγματα στην επίθεση.

Η Μαρσέιγ προηγήθηκε με τον Βιτίνια στο 27ο λεπτό, σε μια φάση, πάντως, που φαίνεται να κάνει επιθετικό φάουλ στον Βίντα. Ο VAR, όμως, υπέδειξε στον Στεφάνσκι ότι δεν υπάρχει κάτι αντικανονικό.

Δύο λεπτά νωρίτερα, η ΑΕΚ είχε ζητήσει πέναλτι σε ανατροπή του Τσούμπερ, ωστόσο ο Πολωνός ρέφερι υπέδειξε φάουλ έξω από την περιοχή.

Ο Ελβετός κατάφερε να βρει δίχτυα στις καθυστερήσεις, αλλά το γκολ δεν μέτρησε, καθώς μετά κι από έλεγχο του VAR ο Βίντα υποδείχθηκε, νωρίτερα στη φάση, σε θέση οφσάιντ.

Μετά την ανάπαυλα, ο Αλμέιδα έβαλε τον Πόνσε στην κορυφή της επίθεσης κι ο Τσούμπερ πέρασε στα άκρα. Από τον Ελβετό ξεκίνησε η φάση του γκολ, καθώς ήταν αυτός που έδωσε από τα αριστερά στον Μάνταλο, ο οποίος έκανε για τον Πινέδα, ο οποίος ισοφάρισε σε 1-1 στο 53ο λεπτό.

Σε ένα σημείο που η ΑΕΚ είχε ισοφαρίσει κι έδειχνε πολύ καλή εικόνα, ήρθε το τραγικό λάθος του Στάνκοβιτς, ο οποίος έκανε πέναλτι κι είδε και την κόκκινη (μετά την παρέμβαση του VAR) από το… πουθενά στο 57ο λεπτό. Ο Χαρίτ αξιοποίησε την ευκαιρία που είχε κι έκανε το 2-1 από την άσπρη βούλα.

Η «Ένωση» βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, αλλά δεν πρόλαβε ούτε καν να παλέψει, καθώς ο Στεφάνσκι εξάντλησε την αυστηρότητα του στη φάση του Άμραμπατ με τον Λόντι. Ειδικά, από τη στιγμή που δεν έδωσε επιθετικό φάουλ στο πρώτο γκολ, δεν δικαιολογείται η απόφαση του στο 68ο λεπτό.

Ο Βερετού ευστόχησε κι έκανε το 3-1 για τη Μαρσέιγ, η οποία «κλείδωσε» το πρώτο της «τρίποντο» στον όμιλο. Παράλληλα, αυτό ήταν το 5ο γκολ που δέχεται η ΑΕΚ από το σημείο του πέναλτι! Με τα πάντα να έχουν κριθεί οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες να πετύχουν κι άλλα γκολ, αλλά ο Αθανασιάδης το απέτρεψε, ενώ το τέρμα του Σαρ δεν μέτρησε ως οφσάιντ.

Διαιτητής: Ντανιέλ Στεφάνσκι
Κίτρινες: Μπαλέρντι – Σιντιμπέ, Ρότα, Άμραμπατ, Γιόνσον
Κόκκινη: Στάνκοβιτς (57΄)
ΜΑΡΣΕΪΓ (Τζενάρο Γκατούζο): Μπλάνκο, Κλος (88΄ Ναντίρ), Μπεμπά, Μπαλέρντι (88΄ Μεϊτέ), Λόντι, Κοντογκμπιά, Ρονζιέ, Χαρίτ (75΄ Σαρ), Βερτού (88΄ Μουρίγιο), Εντιαγέ, Βιτίνια (75΄ Ομπαμεγιάνγκ)
ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ (46΄ Πόνσε), Μουκουντί, Βίντα, Χατζισαφί (44΄λ.τρ. Μοχαμαντί), Γιόνσον, Σιμάνσκι (75΄ Γαλανόπουλος), Πινέδα, Μάνταλος (59΄ Αθανασιάδης), Άμραμπατ (75΄ Ελίασον), Τσούμπερ