Europa League: Σ-έξι Λίβερπουλ, απίθανη ανατροπή της Λεβερκούζεν, με άνεση η Γουέστ Χαμ (+videos)

Μετά την πεντάρα, η Λίβερπουλ έριξε και μια εξάρα στη Σπάρτα, περνώντας με στιλ στους «8» του Europa (6-1). Αδιανόητη πρόκριση της Λεβερκούζεν με δυο γκολ από το 93’ κι έπειτα επί της Καραμπάγκ (3-2). Τα “σφυριά” έκαναν ότι ήθελαν την άμυνα της Φράιμπουργκ επικρατώντας με το ευρύ 5-0, παίρνοντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Europa League.

Ένα γκολ του Ράφα Σίλβα στο 66΄ ήταν αρκετό για να χαρίσει στη Μπενφίκα τη νίκη 1-0 επί της Ρέιντζερς στο “Άιμπροξ” και μαζί την πρόκριση στους προημιτελικούς του Europa League. Το πρώτο ματς στη Λισαβόνα είχε ολοκληρωθεί ισόπαλο 2-2, οι Σκοτσέζοι είχαν θεωρητικά ένα μικρό πλεονέκτημα, αλλά τελικά μέτρησε το “μέταλλο” των “Αετών”.

Στο Λονδίνο, η Γουέστ Χαμ πραγματοποίησε επίδειξη δύναμης με το εντυπωσιακό 5-0 επί της Φράιμπουργκ. Έτσι, ανέτρεψε το εις βάρος της 0-1 του πρώτου αγώνα και έβαλε πλώρη για ακόμα μία σπουδαία ευρωπαϊκή πορεία, μετά την περσινή κατάκτηση του Conference League.

Η Μίλαν ταξίδεψε στην Πράγα με παρακαταθήκη το 4-2 του πρώτου αγώνα επί της Σλάβια. Η αποβολή του Τόμας Χόλες με απευθείας κόκκινη στο 20΄ απλοποίησε τα πράγματα και οι “ροσονέρι” πήραν μια εύκολη πρόκριση με νίκη 3-1.

Στο “Μαδριγάλ” η Βιγιαρεάλ άγγιξε μια μυθική ανατροπή, όταν προηγήθηκε 3-0 της Μαρσέιγ, αλλά το 4-0 υπέρ των Γάλλων στο πρώτο ματς, δεν άφηνε περιθώρια ελπίδας στους Ισπανούς. Ο Κλος στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Σαν σίφουνας προκρίθηκε στα προημιτελικά του Europa League η Λίβερπουλ. Έπειτα από την πεντάρα του πρώτου αγώνα, οι «κόκκινοι» φιλοδώρησαν με εξάρα τη Σπάρτα Πράγας (6-1) και σφράγισαν με στιλ το εισιτήριο.

Πριν καν συμπληρωθεί τέταρτο η ομάδα του Κλοπ είχε σκοράρει ήδη τέσσερις φορές και τελείωσε το ματς με τον Γκάκπο να σημειώνει συνολικά δυο τέρματα και τους Νούνιες, Κλαρκ, Σαλάχ και Σομποζλάι από ένα.

Την ίδια ώρα στο Λεβερκούζεν εκτυλισσόταν ένα απίθανο θρίλερ. Η μαχητική Καραμπάγκ πήρε προβάδισμα, το διπλασίασε παρόλο που έπαιζε με παίκτη λιγότερο και ως το 93’ κρατούσε στα χέρια μια ιστορική πρόκριση.
Ωστόσο εκεί μίλησε ο Σικ, εξαργυρώνοντας την αφόρητη πίεση των Γερμανών και υπογράφοντας (με δυο γκολ σε πέντε λεπτά στις καθυστερήσεις) τη φοβερή ανατροπή της ομάδας του Τσάμπι Αλόνσο.

Κατά τ’ άλλα, η Αταλάντα γύρισε το ματς με τη Σπόρτινγκ (2-1) και προσπέρασε το εμπόδιο της προς τους «8», ενώ εκεί σφράγισε ότι θα βρίσκεται και η Ρόμα με τη… γλυκιά ήττα 1-0 από την Μπράιτον.

Πηγές: ertsports, sport-fm