Conference League: Το πανόραμα των “16”, ποιοι περνάνε στα προημιτελικά (+videos)

Την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Conference League πήραν οι Άστον Βίλα, Μπριζ , Λιλ, Βικτόρια Πλζεν, Φιορεντίνα και Φενέρ

Η Φιορεντίνα ήταν όσο κυνική χρειαζόταν απέναντι στη Μακάμπι Χάιφα και παρότι ισοφαρίστηκε στο τέλος απ’ την ισραηλινή ομάδα στο τελικό 1-1 στο Αρτέμιο Φράνκι, ήταν εκείνη που εξασφάλισε την παρουσία της στα προημιτελικά του Europa Conference League, με συνολικό σκορ 5-4. Την ίδια ώρα η Σεντ Ζιλουάζ νίκησε 1-0 τη Φενερμπαχτσέ στην Κωνσταντινούπολη, αλλά η τουρκική ομάδα πήρε το «εισιτήριο» μετά τη νίκη της με 3-0 στο πρώτο ματς στο Βέλγιο.

Στη Φλωρεντία οι βιόλα προσπάθησαν να ελέγξουν το ρυθμό του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο και βρήκαν το γκολ που έψαχναν στο 59′ με τον Μπαράκ. Η Μακάμπι προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της πρόκρισης, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει στο 88′ με τον Χαλαϊλί.

Την ίδια ώρα στο “Σουκρού Σαράτσογλου”, η Φενέρ είδε το VAR να της ακυρώνει το γκολ του Οσαγί-Σαμουέλ στο 18′ ως οφσάιντ, με τη Σεντ Ζιλουάζ να σκοράρει στο 68′ με το γκολ του Ρασμούσεν, αλλά να μην έχει χρόνο και περιθώρια για να διεκδικήσει κάτι περισσότερο.

Στην Τσεχία η Βικτόρια Πλζεν φιλοξένησε την Σερβέτ για ένα εισιτήριο για τους “8” του Europa Conference League, με τις δυο ομάδες να παίζουν αρκετά σφιχτά στην άμυνα και σε συνδυασμό του 0-0 στην Γενεύη όλα ήταν ανοιχτά. Η πρόκριση κρίθηκε στην διαδικασία των πέναλτι, με τους Ελβετούς να αστοχούν σε τρία από αυτά, με την πρόκριση να έρχεται σε Τσέχικα χέρια.

Καταιγιστική ήταν η Αστον Βίλα… Οι «χωριάτες» διέλυσαν 4-0 τον Αγιαξ και έτσι πήραν πανηγυρικά την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Conference League. Μαζί τους το εισιτήριο πήραν η Μπριζ που νίκησε 3-0 την Μόλντε ανατρέποντας την ήττα 2-1 από το πρώτο τους παιχνίδι αλλά και η Λιλ που ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Στουρμ Γκρατς αλλά είχε στο πλευρό της το 3-0 από το πρώτο ματς.

Η Αστον Βίλα έδειξε από την πρώτη στιγμή ότι θέλει το ματς περισσότερο από τον Αίαντα αλλά και πως ήταν ικανή να το πάρει. Έτσι στο 25ο λεπτό του ματς ο Γουάτκινς άνοιξε το σκορ και έδωσε το προβάδισμα για την πρόκριση. Στο δεύτερο 45λεπτό όμως όλα έγιναν πιο εύκολα. Στο 60ο ο Μπέιλι έκανε το 2-0, φέροντας ακόμη πιο κοντά το εισιτήριο. Στο 66ο λεπτο ο Μανσβερκ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, με τους Άγγλους να σκοράρουν άλλες δύο φορές, στο 75ο λεπτό με τον Ντουράν και στο 81ο λεπτό με τον Ντιαμπί.

Στο Βέλγιο η Μπριζ είχε τον Σκοβ Όλσεν σε αρκετά καλή ημέρα. Ο άσος των Βέλγων σκόραρε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου 45λεπτου, και στο 48ο λεπτό, ανατρέποντας το σκορ του πρώτου αγώνα, 2-1 υπέρ της Μόλντε. Στο 71ο λεπτό ο Σκόρας έκανε το 3-1 που τσέκαρε το εισιτήριο στη Μπριζ.

Στο άλλο ματς η Λιλ με το 3-0 υπέρ της από την πρώτη αναμέτρηση άνοιξε το σκορ στο 43ο λεπτό με τον Σάντος και είδε τη Στουρμ Γκρατς να ισοφαρίζει σε 1-1 με τον Μπίρεθ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πηγές: ertsports, sport-fm