Γ΄ Εθνική

Έβαλε δύσκολα στη Ρόδο η Εράνη…

Οι ”πράσινοι” δυσκολεύτηκαν για ένα ημίχρονο, αλλά κέρδισαν με 3-1 την Εράνη Φιλιατρών και επέστρεψαν στις νίκες μετά από τις 10 Δεκεμβρίου!

Στις νίκες επέστρεψε μετά από 42 μέρες η Ρόδος, η οποία κέρδισε με 3-1 την Εράνη Φιλιατρών, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπαρμπαρούση που πέτυχε δύο γκολ στο Ε.Α.Κ. Ρόδου. Αυτό ήταν το πρώτο «τρίποντο» για τους «πράσινους» το 2024 και η πρώτη νίκη με το Νίκο Κουρμπανά στο τιμόνι της ομάδας. Η νίκη ήρθε την κατάλληλη χρονικά στιγμή, αφού τα «ελάφια» θα πρέπει να εκμεταλλευθούν το βατό τους πρόγραμμα για να μπορέσουν να φτάσουν στην κορυφή. Η Ρόδος προηγήθηκε με το καλημέρα, αλλά στη συνέχεια και μέχρι το τέλος του α’ ημιχρόνου δεν ήταν καλή, ενώ κινδύνευσε να βρεθεί και πίσω στο σκορ. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στο β’ ημίχρονο και πήραν το πολύτιμο «τρίποντο», που τόσο πολύ είχαν ανάγκη.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
2’: Γκολ με το καλημέρα για τη Ρόδο… Φάση διαρκείας στα καρέ της Εράνης Φιλιατρών και ο Ζούνης από κοντά με σουτ έκανε το 1-0 για τους «πράσινους».
13’: Άμεση απάντηση για την Εράνη Φιλιατρών, η οποία ισοφάρισε σε 1-1. Ο Μπινιώρης εκτέλεση το φάουλ, η μπάλα πέρασε απ’ όλους και κατέληξε στα δίχτυα του Μανουσάκη.
14’: Τεράστια ευκαιρία για την Εράνη να κάνει την ανατροπή, με τον Κωνσταντακόπουλο, που έκλεψε τη μπάλα από τον Καψάλη, αλλά αστόχησε σε θέση τετ α τετ, με τον Μανουσάκη να σώζει τη Ρόδο.
45’: Μεγάλη ευκαιρία για τη Ρόδο με την κεφαλιά του Μπαρμπαρούση, να φεύγει άουτ
54’: Ο Νικολόπουλος έκανε τη σέντρα, ο Μπινιώρης ανέτρεψε τον Λαθύρη και η Ρόδος κέρδισε πέναλτι. Ο Μπαρμπαρούσης ήταν εύστοχος και έκανε το 2-1.
75’: Ο Μπαρμπαρούσης μπήκε έξυπνα στην πορεία της μπάλας και με προβολή θα πρόλαβε τον Σαββίδη, κάνοντας το 3-1.

ΡΟΔΟΣ (Νίκος Κουρμπανάς): Μανουσάκης, Πατσιαβούρας, Καψάλης, Ζαχαρός (79’ Γκολφινόπουλος), Μπαρμπαρούσης, Τρόκα (89’ Ξεπαπαδάκης), Ζούνης (89’ Μπουρνέλλης), Λάσκαρης, Νικολόπουλος, Γωνιωτάκης, Λαθύρης (63’ Ζανάκης).
ΕΡΑΝΗ ΦΙΛΙΑΤΡΩΝ: Σαββίδης, Καπλάνης (79’ Λακριντής), Μπινιώρης, Τσέρπες, Μπουρδέκας, Παπαδόπουλος, Κοτσιανούλης, Κωνσταντακόπουλος (70’ Σινάνι), Γκεβόρι (60’ Φλαριώτης), Πουλιανός, Καραμπέτσος.