Σπάρτη

Εύκολα 0-2 μέσα στην Σπάρτη, ο Εργοτέλης! (photos)

Άνετα ο Εργτέλης πέρασε σήμερα και από την Σπάρτη...

Την μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει ο Εργοτέλης, ο οποίος δεν σταμάτησε ούτε στην Σπάρτη, κόντρα στην τοπική ομάδα κερδίζοντας την πολύ εύκολα  με 2-0.

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τον Τσέλιο να ευστοχεί από τα έντεκα βήματα κάνοντας το 1-0. Στην συνέχεια απείλησαν οι γηπεδούχοι χωρίς κάτι το σπουδαίο με το ημίχρονο να βρίσκει τον Εργοτέλη μπροστά στο σκορ με 1-0.

Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν ίδιο, όμως ο Εργοτέλης με ένα φανταστικό χτύπημα φάουλ του Mπουρσέλη έκανε το 2-0 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με τον Εργοτέλη να είναι αυτός που στην πρώτη αξιόλογη στιγμή, στο 20’, κέρδισε πέναλτι, σε χέρι του Κωνσταντινόπουλου.

Ο Τσέλιος που ανέλαβε την εκτέλεση ήταν εύστοχος, για το 1-0 των Κρητικών μέσα στην Σπάρτη. Οι γηπεδούχοι μετά από αυτό το τέρμα ανέβασαν ρυθμό, προκειμένου να φτάσουν στην ισοφάριση, χάνοντας μάλιστα μεγάλη ευκαιρία στο 28’, όταν ο Φραγκούλης αστόχησε με κεφαλιά, από πλεονεκτική θέση.

Το ημίχρονο έληξε με τους «κιτρινόμαυρους» να κρατούν το υπέρ τους 1-0, εν αντιθέσει με την Σπάρτη, η οποία πήγε στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ και έχοντας και πολλά παράπονα από τον διαιτητή Αντωνίου.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο Εργοτέλης ήταν αυτός που είχε την καλύτερη (τριπλή!) ευκαιρία, όταν και στο 67’, τα τρία σουτ των Κρητικών, από τους Έφορτ, Ιατρούδη και εκ νέου Έφορτ, δεν είχαν ευτυχή κατάληξη. Τελικά, ο Μπουρσέλης που μπήκε στο 70ο λεπτό στον αγώνα, σκόραρε πέντε λεπτά μετά, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, για τελικό 2-0.

Σκόρερ: 20’ (πεν.) Τσέλιος, 75’ Μπουρσέλης.

Διαιτητής: Αντωνίου (Αν. Αττικής). Βοηθοί: Καραθανάσης, Γουρνιάς (Αν. Αττικής). Άριστοι όλοι τους.

Σπάρτη (Τσερνίσοφ): Σταματόπουλος, Βλάχος, Κοζάκης, Φραγκούλης, Τιεντσέ, Στογιάνοβιτς, Καψάσκης, Καινούριος (65’ Βλαχομήτρος), Κωνσταντινόπουλος (80’ Σαραντόπουλος), Μαντζίρης.
Εργοτέλης (Παπαβασιλείου): Καλογεράκης, Μαζουλουξής, Γιακούμπου, Μπουτσάκης (70’ Μπουρσέλης), Μπάτζιος, Μπρους, Τσέλιος, Λαμπάκης (86’ Οικονόμου), Ιατρούδης, Έφορντ, Κουατένγκ (46’ Καπνίδης).

15:00 Βόλος – Απόλλων Πόντου 2-0 ΤΕΛΙΚΟ Γήπεδο Νεάπολης

ΣΚΟΡΕΡ: 23′ αυτ. Θεοδωρόπουλος, 82′ Μάντζης σουτ

Βόλος (Φεράντο): Καραγκιολίδης, Ντεντάκης, Ρούσσος, Γκαλίτσιος, Ουνγιαλίδης, Καμπαγέρο (84′ Πίσπας), Πίτου Γκαρσία, Ηλιόπουλος (65′ Πέντα), Λούκας (56′ Δόρης), Κότο, Μάντζης.

Απόλλων Πόντου (Καλαϊτζίδης): Θεοδωρόπουλος, Σουντουρά, Γεωργιάδης, Δημητριάδης, Πορτουλίδης, Τσουμάνης (63′ Δαλιανόπουλος), Κυβελίδης, Θεολόγου, Αμαραντίδης, Σαμαράς, Καλαϊτζίδης (74′ Σπόλιαριτς).

Διαιτητής: Τσουκαλάς (Αθηνών)
Βοηθοί: Νίκζας (Λάρισας), Μάνος (Λάρισας)
Κίτρινες: Ουνγιαλίδης, Πίσπας – Γεωργιάδης, Πορτουλίδης.