Η ματσάρα της Ρόδου, το δράμα Βελιτζέλου, τα… γαλλικά, η γκάφα Πάντου και ο Μπουχαλάκης… Δελαπόρτας! (+videos)

Η ματσάρα της Ρόδου, το δράμα  Βελιτζέλου, τα… γαλλικά, η γκάφα Πάντου και ο Μπουχαλάκης… Δελαπόρτας! (+videos)
Ο Γιώργος Δελαπόρτας, γκολ αλλά Μπουχαλάκης σημείωσε χθες για την Ρόδο

Παρά το μεγάλο δράμα του προπονητή της, ο οποίος έχασε θυμίζουμε τον πατέρα  του πριν αρχίσει το αγώνας της Ρόδου με την Καλλιθέα (3-2), μεγάλη νίκη για τα “Ελάφια” με 3-2 επί της Καλλιθέας στο Δημοτικό Στάδιο, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του Νοτίου ομίλου της Football League, ενώ τον διεθνή μέσο του Ολυμπιακού Ανδρέα Μπουχαλάκη μιμήθηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ο Γιώργος Δελαπόρτας στην αναμέτρηση της Ρόδου κόντρα στην Καλλιθέα…

Μέσα σε δυο λεπτά το σκορ από 1-0, έγινε 1-2 για την Καλλιθέα, όμως η Ρόδος πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα τους αντιπάλους της και με γκολ στο 80’ και στο 82’, πήρε το πολύτιμο «τρίποντο» σ’ ένα παιχνίδι με τρομερές διακυμάνσεις και συγκινήσεις.

O Αρναρέλλης άνοιξε το σκορ για την Ρόδο στο 47ο λεπτό για να απαντήσει ο Τσιντώνης με γκολ στο 76΄και στο 78ο λεπτό για το 1-2 της Καλλιθέας. Τελικά οι Δελαπόρτας και Λίχτι στο 82΄και στο 83΄έκαναν την ανατροπή και έδωσαν τη νίκη στους Ροδίτες.

Ο αρχηγός των «πρασίνων», ο Γιώργος Δελαπόρτας βέβαια,  πέτυχε ένα γκολ παρόμοιο με αυτό που σημείωσε ο Μπουχαλάκης στην αναμέτρηση του Κυπέλλου Ελλάδος ανάμεσα στον Ολυμπιακό και στον Άρη, το οποίο μάλιστα είχε χαρίσει στους Πειραιώτες την πρόκριση στα προημιτελικά. Με αυτό το γκολ σπάνιας ευφυίας και ψυχραιμίας, η Ρόδος ισοφάρισε σε 2-2.

Θυμηθείτε το γκολ του Μπουχαλάκη κόντρα στον Άρη στο Κύπελλο Ελλάδας:

Οι φάσεις, τα γκολ (όσα… έπιασε τέλος πάντων η κάμερα) και μερικά… ωραία γαλλικά (!!!) που ακούγονται):

Διαιτησία: Καλοί ήταν οι διαιτητές του αγώνα. Τσάμπα λοιπόν και πάλι η γκρίνια, σχολιάκια όλη την εβδομάδα  από τον φίλο μας τον Τώνη Μαρτίνη. Έμεσα έστω, είχαν γίνει κάποιες αναφορές στην επικείμενη αυτή διαιτησία, φόβοι και ίσως όχι τελικά από τον ίδιο, τον εξαιρετικό αυτό πρόεδρο και μεγαλομέτοχο της μεγάλης και λαοφιλούς, ιστορικής φυσικά, Ρόδου μας!

Διαιτητής: Τάσης (Ηπείρου)

Βοηθοί: Καλλής, Γουρνιάς (Ανατ. Αττικής).

4ος:Τσαμούρης (Πειραιά).

ΡΟΔΟΣ (Κώστας Βελιτζέλος): Πίτκας, Καψάλης, Πεχλιβανόπουλος, Χιούσι, Μπαξεβάνος, Δελαπόρτας (87’ Μακρυδημήτρης), Μαρτσάκης (78’ Ρεβυθόπουλος), Νικολόπουλος (76’ Σουλάι), Τσίπρας, Αρναρέλλης, Σερέντιουκ (76’ Λίχτι).
ΚΑΛΛΙΘΕΑ
(Γιάννης Τάτσης):Πάντος, Καλύβας, Κρητικός, Καντέ, Τσιντώνης, Μουσταφίδης (58’ Παντελίδης), Σταύρου, Μαρουκάκης (20’ λ.τ. Καββαδίας), Χοτζάλι (58’ Καραγιάννης), Παπαγγελής, Στούπης (84’ Βασιλειάδης).

• Ενός λεπτού σιγή κρατήθηκε πριν την έναρξη της αναμέτρησης, αφού ο προπονητής της Ρόδου, Κώστας Βελιτζέλος, έχασε τον αγαπημένο του πατέρα το πρωί θυμίζουμε και πάλι της Κυριακής.